INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Una... Alta... de Romania

5 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Mier 25 Iul 2012, 3:21 pm

TARA de George de Podoleni

Spuneţi-mi, n-aţi văzut cumva o ţară ?
Am fost plecat vreo patru ani pe-afară;
Azi am venit şi-o caut cu ardoare,
Dar n-o găsesc şi-n suflet rău mă doare.

O caut peste tot, am fost şi-n sate,
Ogoare plâng în buruieni lăsate,
Înspre păduri, potecile uitate
M-au rătăcit într-un pustiu de cioate.

Acasă poarta nu e zăvorâtă,
Căci mama tot mai iese şi se uită;
Atâta dor i-a mai rămas pe lume,
Feciorii să-i mai strige iar pe nume.

Moşneagul iese-n cale şi-o întreabă:
"Vine? La anul, cred! Acu-i la treabă,
La noi în ţară-i multă sărăcie.
Ştiu ei - că de-or veni, la ce să vie?!"

Spuneţi-mi, n-aţi văzut cumva o ţară
Cântată de poeţi odinioară,
Cu ochi de cer şi plină de verdeaţă?
Am fost şi-am căutat-o şi la piaţă.

Acolo nu era, de bună seamă,
Că prea o înjurau români de mamă;
Harbuzul, pătrunjelul, biata prună,
Erau culese parcă de pe Lună!

Chiar, voi nu aţi văzut pe jos o ţară,
Călcată în picioare şi murdară?simona g
Ce-aveţi cu ea? Nimica nu vă cere,
Eu o declar singura mea avere!
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Mier 25 Iul 2012, 10:16 pm

DE CE TREBUIE DEMIS MONSTRUL MAFIOT TRAIAN BASESCU 25.07.2012 | 19.14
DE CE TREBUIE DEMIS MONSTRUL MAFIOT TRAIAN BASESCU LA REFERENDUMUL DIN "29 IULIE2012" SI TRIMIS LA PUSCARIA RAHOVA:

A VANDUT INTR-UN MOD MAFIOT FLOTA NATIONALA A ROMANIEI DE 310 NAVE COMERCIALE SI 46 NAVE DE PESCUIT OCEANIC INTRE 1992-2000 SI A LASAT PE DRUMURI PESTE 20000 DE NAVIGATORI SI FAMILIILE ACESTORA .
A IMPUS CELEBRA ROVINIETA FURAND IN ACEST FEL BANII CELOR CARE PLATEAU TAXA.
A JEFUIT CONTURILE CFR SI A DAT AFARA ANGAJATII ACESTEI COMPANII NATIONALE.
A JEFUIT SI A PRODUS DOAR SCANDAL LA PRIMARIA CAPITALEI.
SI-A DAT SINGUR O CASA IN STR.MIHAILEANEANU DIN CAPITALA
A BAGAT ZAZANIE SI A INCAIERAT LA MODUL PRIMITIV TOATE CATEGORIILE SOCIALE,PROFESIONALE,POLITICE DIN ROMANIA DIN POZITIA DE PRESEDINTE AL STATULUI.
A PRODUS DIFERENDE POLITICE SI DE RESPONSABILITATE JURIDICA CU TOTI PRIM-MINISTRII ROMANIEI.
A DUS O POLITICA DE REVENIRE A METODELOR FOSTELOR SERVICII DE SECURITATE COMUNISTE IN VIATA PRIVATA A ROMANILOR.
A DISPUS IN MOD TOTAL ILEGAL SI AUTOCRAT TAIEREA SALARIILOR BUGETARIILOR,PENSIILOR,ALOCATIILOR DE SOMAJ,DE MATERNITATE,A ORICAROR TIPURI DE SPORURI SALARIALE.
A CERUT PENSIONARILOR SA IASA CAT MAI REPEDE DIN SISTEM PE CALE NATURALA(MOARTE)
A INCHIS DIN DISPOZITIA SA EXPRESA PESTE 100 DE SPITALE,PESTE 1000 DE UNITATI SCOLARE,TRIMITAND LA MOARTE SUTE DE SUFERINZI SAU REINSTITUIND IN ROMANIA ANULUI 2012 ANALFABETISMULUI PRIN INCURAJAREA ABSENTEISMULUI SCOLAR.
A IMPUS CRESTEREA TVA LA 24%.
A IMPUS UN NOU COD AL MUNCII SI UN NOU COD DE DIALOG SOCIAL DE FACTURA FASCISTOIDA,PRIN ASUMAREA IN PARLAMENT DE CATRE GUVERNUL BOC A ACESTOR LEGI.
A IMPUS O NOUA LEGE A EDUCATIEI DE FACTURA FASCISTOIDA REDUCAND CADRELE DIDACTICE LA STATUTUL DE AGENTI ELECTORALI PENTRU PDL.
A GIRAT FURTUL R.ANASTASE LA LEGEA PENSIILOR PRIN METODA 80=160.
A GIRAT O CLICA OLIGARHIC-FINANCIARA CONDUS DE AMANTA SA INTIMA E.UDREA SI DE CELEBRI REGI AI ASFALTULUI .
DETINE IN CONTURI DIN SINGAPORE,BAHAMAS,CAYMAN SI ALTE PARADISURI FINANCIARE O AVERE ESTIMATA LA PESTE 2 MILIARDE EURO ADMINISTRATE DE OAMENII SAI DIN UMBRA.
DORESTE IN CONTINUARE DISPARITIA A PESTE 100000 PATURI DE SPITAL DIN 125000 EXISTENTE IN MOMENTUL DE FATA.
DORESTE UN SISTEM PRIVAT DE SANATATE DOAR PENTRU CEI CU BANI.
A MARTURISIT CA EL NU POATE CONDUCE O INSTITUTIE IN MOD DEMOCRATIC....


SE POT ADAUGA MULTE SI MULTE ALTE MOTIVE CERTE PENTRU DEMITEREA ACESTUI MONSTRU CU CHIP UMAN...

DE FIECARE DINTRE NOI DEPINDE CE VREM LA REFERENDUM: DICTATURA BASESCU-VOTEAZA NU / UN NOU INCEPUT PENTRU VIITORUL NOSTRU SI DEMOCRATIE-VOTEAZA DA

VINO LA VOT SI EXPRIMA CE ITI DORESTI : DICTATURA OLIGARHIC-FINANCIARA SAU DEMOCRATIE SI VIITOR PENTRU COPII NOSTRII.

Mai mult: Băsescu REACŢIONEAZĂ DUR în scandalul vilei de 1 milion de euro! - Ştiri interne | Libertatea.ro
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Mier 29 Aug 2012, 9:32 pm

Cristosul mamii voastre de nemernici!
Data publicării: 10.08.2012 09:38:00
Adrian Păunescu (
Titlul original: MARŞ DE ADIO



La muncă, derbedei, că trece anul
Şi vin ăilalţi şi-o să vă ia ciolanul.
Făceaţi pe democraţii cei cucernici,
Cristosul mamii voastre de nemernici!
Scuipaţi-vă-ntre voi cum se cuvine
Şi-apoi convingeţi-vă că e bine.
C-aţi luat o ţară de mai mare dragul
Şi i-aţi distrus averile şi steagul.
S-ajungem colonia de ocară
Care-şi va cere scuze în maghiară.
Şi, prin complicităţi cu demoni aprigi,
Aţi desfiinţat uzine, câmpuri, fabrici.
Şi, prin vânzări de ţară infernale,
Aţi omorât cu voia animale.
La greul greu care mereu ne-ncearcă,
Răspundeţi cu un greu de moarte, parcă.
Şi i-aţi găsit şi bolii un remediu
Întoarceţi România-n Evul Mediu.
Ce căzături, ce târfe, ce mizerii,
V-aş desena cu acul, să vă sperii.
Dar voi nici sânge nu aveţi în vine,
Ci credite din călimări străine.
Le ştiţi lui Hitler şi lui Stalin taina
Şi-mpingeţi Bucovina în Ucraina.
Aşa cum ceilalţi, limpezească-i valul
S-au compromis negustorind Ardealul.
De unde sunteţi, mă, din ce găoace,
Cum v-au putut părinţii voştri face?
Ce condimente le-au picat în spermă
De e trădarea voastră-atât de fermă ?
Aţi pus nenorocita voastră labă
Pe-această tristă ţară basarabă.
Şi vreţi cu-ameninţare şi cu biciul
S-o faceţi curva voastră de serviciu.
Mimaţi respectul pentru cele sfinte,
Dar vindeţi şi pământuri şi morminte.
Aţi inventat examene severe,
Supunere poporului spre-a-i cere.
Şi toată zbaterea a fost degeaba
Că-n nas mai marii v-au închis taraba.
Minciuna voastră v-a adus pe scenă,
Actori într-o politică obscenă.
Şi-acum, că-i un prăpăd întreaga ţară ,
Ia cereţi-vă, puţintel, afară.
Decât să vă trimită ţara noastră,
Mai bine mergeţi voi în mama voastră.
Plecaţi de-aici, cu-o grabă funerară,
Şi nu albanizaţi această ţară .
Băgaţi viteză, că vă trece anul
Şi s-a scurtat şi s-a-nvechit ciolanul.
Şi ce vă pot eu spune la plecare
Decât lozinca lui Fănuş cel mare :
Nenorociţilor, se rupe şnurul,
“La muncă, la bătut ţăruşi cu curul !”
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Dum 02 Sept 2012, 2:53 pm

Am fost la NUNTA
septembrie 2, 2012 Filled under Virgil Florea

Am fost la nuntă ieri. Şi nu singură. M-au însoţit îndeaproape opulenţa braţ la braţ cu hoţia
A, am uitat să vă spun numele meu. Mă intitulez, NESIMŢIREA
Vă daţi seama că nu puteam lipsi de la un astfel de eveniment. M-aţi văzut la primărie cât eram de bine asortată pe purtător? Mă gândeam cu ceva timp înainte, dată fiind presupusa desfăşurare de forţe dacă este bun momentul pentru demonstraţie şi am ajuns la concluzia că nu merita să-l ratez. Aşa că iată-mă, în toată hidoşenia mea, prezentă şi desigur satisfăcută. M-am arătat tuturor celor care au ştiut că mă găsesc acolo. Fără perdea, exact aşa cum sunt. Un singur lucru mi-a lipsit din recuzită; dintr-o grabă pe care nu mi-o înţeleg, am uitat mijlociul “mijlociul de la dreapta, ca tot se poarta partea asta“. Acuma e adevărat că l-am folosit în 21 august, dar azi cred că era de-a dreptul penetrant. Nu-i nimic, mai am plimbările de la ora 18.

Ce ziceţi de felul cum m-am expus la biserică?
Nu m-aţi văzut decât de departe că mi-am luat măsuri de data asta. Era naşpa dacă lăsam lucrurile în voia lor şi mi-am pus ţintaşi prin poduri, pentru că suntem „o ţară liberă” şi pot face ce „vrea” muşchiul meu. Aş fi pus unul şi la altar, dar mi-a zis slujitorul că nu e nevoie, că are el dotaţi de meserie. Aţi văzut cum le-am astupat urechile? Meserie. Emoţia a fost cât Palatul, numai că trebuie sa recunosc, la unii s-a materializat prin tranzit intestinal brusc. Şi dintr-o dată. De frică. Le-am aşezat eu pe faţă rumoarea feciorelnică, dar cred că şi aici mai am de muncă.

Cea mai tare fază, şi aici mulţumesc „opulenţei” de ajutor, s-a petrecut la încolonare. I-am lăsat mască pe toţi.

„ Ce mai freamăt, ce mai zbucium..”

Îmi pare rău că nu v-am pus să plătiţi. Păi maşinile cu care v-am spălat privirile tâmpe, le vedeţi o dată în viaţă, aşa că..

La nuntă sau la ospăţ nu mi-a plăcut
Nu a avut ochi nimeni pentru mine, în afara câtorva jandarmi care oricum nu intră la număr. Cine să mă recunoască din moment ce eram peste tot? N-am lipsit de la nici o masă. Doar că aici m-au depăşit toţi. Şi nu mă supăr pentru că ei sunt toţi, doar efect, cu alte cuvinte copilaşii mei. Pe care i-am crescut de mici, şi acum sunt aşa de mari. Mi-aduc aminte de timpurile când am arătat „hoţiei” că nu se poate descurca fără „corupţie”, că sărăcuţa pe vremea aia’ nu ştia decât treaba cu oul. Ce mult s-a pus la punct… Bravo ei.

Traficul de influenţă i-a făcut pe toţi atenţi la orice mişcare a celui pe care l-am ales să mă reprezinte cel mai bine. Asta doar până am trimis beţia să se ocupe de ei. Ce a urmat nu e greu de anticipat. Bădărania, mârlănia, prostul gust, nimicnicia, falsul şi toate asociatele s-au aruncat de-a valma peste nuntă, până la momentul decontării când, ca din senin la toţi le-am dat un zâmbet de tip Clark Gable. Din sudoarea muncii familiilor, agoniseala de secole a fost dusă obol, doar ca tinerii să poate să înceapă o viaţă noua.

Casă de piatră, le-au zis cei mai mulţi de parcă i-ar trimite la badea Flinstone
Vărului meu de departe, „bunul simţ” dacă era acolo ar fi fost extrem de practic. Ar fi mutat DNA-ul într-o chicinetă şi maxim într-o săptămână ar fi avut toate declaraţiile. Chestie de economie şi eficienţă.

Mă bucur să ştiu că stă aşa departe..

Virgil Florea

Arad 02.09.2012
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Mier 05 Sept 2012, 7:10 pm

Scapati-ne de el
septembrie 4, 2012 Filled under Virgil Florea

Pentru noi decembrie 2012 este „un pod mult prea îndepărtat”
În sfârşit, am ajuns la capăt
Nici nu ştiu dacă e bine să ne bucurăm că am reuşit să parcurgem absolut toată distanţa pe care ne-a trasat-o, la început providenţialul în 2004 târziu în decembrie, şi mai apoi cei ce îşi spun şefii acestei lumi. Am auzit că nu se prea înţelege cu Tăriceanu, ceva în legătură cu energia, dar era mai important să-l vedem pe Năstase plimbat la DNA. Ca şi cum asta era condiţie de bază pentru „să trăiţi bine”, ne-am frecat mâinile, şi am zis că totul e ok. Unii, prin Parlament l-au suspendat pentru că o luase razna, dar cei mai mulţi dintre noi l-am îmbăiat aşa de tare că l-a ţinut nespălat până în iunie 2010. Prin toamna lui 2009 iarăşi am dat-o în bară, e adevărat mult mai puţini, dar cu ceva ajutor s-a făcut suma, şi din nou mare pe cai. Încet-încet, fără bagare de seamă, individul şi-a tras oameni asemenea lui în instituţii pentru a le substitui băilor care au intrat în silenzio stampa.

2012, an greu, cu multe nopţi nedormite, insomnii cât încape
An de luptă pe un front uşor previzibil, dar cu câştigător detaşat. Poporul s-a dezmorţit şi i-a cerut din ianuarie demisia. De atunci s-a lăsat mirarea pe feţele lor precum pe cele ale Ceauşeştilor în balcon. E clar, aştia nu mă „mai vrea” cum ar fi spus doctoriţa din chimie. Şi dă-i şi luptă, până ce în genunchi fiind mai face o încercare, acolo unde strategii n-au prea frecat clanţa, şi a mai căpătat un răgaz. Ce este în spatele acestui afront adus românilor, vom vedea în scurtă vreme. Unii deja ştiu, şi gândesc ei cu super-capetele lor, că nouă ne-ar face rău să ştim. Îi lăsăm să creadă că nu ne duce mintea, dar avem în vedere să ne descotorosim şi de ei pe motiv de respect. Nu de alta, dar de câte ori am auzit că intenţionează să apere votul nostru, am şi aşteptat ceva acţiuni în acest sens. Ne apără exact cum o fac târgoveţii în piaţă. Cu gura. Că acţiunile le fac doar după ce primesc ok-ul. Chiar aşa, oare cine i-a semnat concediul lui Antonescu? Vă spun eu, Barosso. Şi pe delegaţia din Africa de Sud, cred că tot semnătura lui este.

Şi totuşi victoria poporului este de netăgăduit
Cei care au pierdut împreună cu împricinatul nici nu ştiu că sunt pe celălalt taler. Ei de fapt sunt pe negativ de când au ieşit din prima ecuaţie. Nenorocirea este că s-au băgat unde nu le fierbe oala, crezând că este momentul lor de glorie şi ne-a costat pe toţi.

Iată-l azi, vorbind, deşi speram să nu-l mai auzim decât răspunzând la întrebări. Şi o face de parcă ar fi şef. Dă dispoziţii, trasează direcţii şi culmea, unii stau şi-l ascultă. Pe motiv de instituţie.

Păi fraţilor,

încă nu v-aţi revenit din pumnul cu handicap de grad şi grade?

Nu vedeţi că aveţi de-a face cu un impostor?
Nu înţelegeţi că instituţia prezidenţială este golită de conţinut prin prezenţa celui respins de 7,4 milioane de români?

Ce este mascarada pe care ne-o serviţi? Sau aşteptaţi să dea foc Bucureştiului, precum alt nebun, cu vreo doua mii de ani în urmă? Ce veţi spune dacă vom ajunge şi la asta? Veţi invoca raţiuni de interese de stat sau de incapacitate de plată? Credeţi că nu este în stare? Vă înşelaţi. E capabil de orice.

Scăpaţi-ne de el cât se mai poate şi răul nu va fi ireparabil. Pentru că atunci îl veţi împărţi cu el.

Pentru noi decembrie 2012 este „un pod mult prea îndepărtat”.

Virgil Florea

04-septembrie 2012
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Sam 08 Sept 2012, 9:13 pm

ROST... de Dan Puric

Cand te desparti din vina ta, încerci o vreme sa te lupti cu ireversibilul, îti dai seama ca n-are sens, te lamentezi de forma si renunti. Cand te desparti din vina celuilalt, ai nevoie de o perioada de timp ca sa întelegi ce s-a întamplat. Iei povestea de la capat, pas cu pas si te chinui sa pricepi ce n-a fost bine si unde ar fi trebuit ca lucrurile sa apuce pe alt drum.

La fel se întampla si atunci cand te desparti de tara ta. Dezamagit, înselat, manios, îndurerat. Nu ti-e usor s-o lasi. Tara si mama nu ti le alegi. Te asezi pe celalalt mal al lumii si cauti raspunsul: ce s-a întamplat cu tara mea, de-am fost nevoit s-o parasesc.

Romaniei i-a disparut rostul. E o tara fara rost, în orice sens vreti voi. O tara cu oameni fara rost, cu orase fara rost, cu drumuri fara rost, cu bani, muzica, masini si toale fara rost, cu relatii si discutii fara rost, cu minciuni si înselatorii care nu duc nicaieri.

Exista trei mari surse de rost pe lumea asta mare: familia, pamantul
si credinta.

Batranii. Romania îi batjocoreste cu sadism, de 20 de ani. Îi tine în foame si în frig. Sunt umiliti, bruscati de functionari, uitati de copii, calcati de masini pe trecerea de pietoni. Sunt scosi la vot, ca vitele, momiti cu un kil de ulei sau de malai de care, dinadins, au fost privati prin pensii de rahat. Vite slabe, flamande si batute, asta au ajuns batranii nostri. Caini tinuti afara iarna, fara macar o mana de paie sub ciolane.

Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolositi. O fonoteca vie de experienta si întelepciune, a unei generatii care a trait atatea grozavii este stearsa de pe banda, ca sa tragem manele peste. Fara batrani, nu exista familie. Fara batrani, nu exista viitor.

Pamantul. Care pamant? Cine mai e legat de pamant, în tara aia? Cine-l mai are si cine mai poate rodi ceva din el? Majestatea Sa Regele Thailandei sustine un program care se intituleaza "Sufficiency Economy", prin care oamenii sunt încurajati sa creasca pe langa case tot ce le trebuie: un fruct, o leguma, o gaina, un purcel. Foarte
inteligent. Daca se întampla vreo criza globala de alimente, thailandezii vor supravietui fara ajutoare de la tarile "prietene".

La noi chestia asta se numeste "agricultura de subzistenta" si lui tanti Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca taranii sa-si cumpere rosiile si soriciul de la hypermarketuri frantuzesti si germane, ca d-aia avem UE. Cantatul cocosilor dimineata, latratul vesel al lui Grivei, grohaitul lui Ghita pana de Ignat, corcodusele furate de la vecini si iazul cu salcii si broaste sunt imagini pe care castratii de
la Bruxelles nu le-au trait, nu le pot întelege si, prin urmare, le califica drept niste arhaisme barbare. Sa dispara!

Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc acum. Neam de neamul lor n-a avut pamant, ca nu erau în stare sa-l munceasca. Nu stiu ce înseamna pamantul, cata liniste si cata putere îti da, ce povesti îti spune si cat sens aduce fiecarei dimineti si fiecarei seri. I-au urat întotdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineata si plecau la camp, cu ciorba în sufertas. Pe toti gangavii si pe toti puturosii astia i-au facut comunistii, primari, secretari de partid, sefi de puscarii sau de camine culturale. Pe toti astia, care au neamul îngropat la marginea cimitirului, de mila, de sila, crestineste.

Credinta. O mai poarta doar batranii si taranii, cati mai sunt, cat mai sunt. Un strai vechi, cusut cu fir de aur, un strai vechi, greu de îmbracat, greu de dat jos, care trebuie împaturit într-un fel anume si pus la loc în lada de zestre, împreuna cu busuioc, smirna si flori de camp. Pus bine, ca poate îl va mai purta cineva. Cand or sa moara oamenii astia, o sa-L ia cu ei la cer pe Dumnezeu.

Avem, în schimb, o varianta moderna de credinta, cu fermoar si arici, prin care ti se vad si tatele si portofelul burdusit. Se poarta la nunti, botezuri si înmormantari, la alegeri, la inundatii, la sfintiri de sedii si aghesmuiri de masini luxoase, la pomenirea eroilor Revolutiei. Se accesorizeaza cu cruci facute în graba si cu un "Tatal nostru" spus pe jumatate, ca trebuie sa raspunzi la mobil. Scuze, domnu parinte, e urgent.

Fugim de ceva, ca sa ajungem nicaieri. Ne vindem pamantul sa faca astia depozite si vile de neam prost pe el. Ne sunam bunicii doar de ziua lor, daca au mai prins-o. Bisericile se înmultesc, credinciosii se împutineaza, sfintii de pe pereti se gandesc serios sa aplice pentru viza de Canada.

Fetele noastre se prostitueaza pana gasesc un italian batran si cu bani, cu care se marita. Baietii nostri fura bancomate, joaca la pokere si beau de sting, pentru ca stiu de la televizor ca fetele noastre vor bani, altfel se prostitueaza pana gasesc un italian batran cu care se marita. Parintii nostri pleaca sa culeaga capsuni si sa-i spele la cur pe vestici. Iar noi facem infarct si cancer pentru multinationalele lor, conduse de securistii nostri.

Suna-ti bunicii, pune o samanta într-un ghiveci si aprinde o lumanare pentru vii si pentru morti.
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Lun 10 Sept 2012, 10:20 am


BLESTEM DE OM SĂRAC
de Dan Puric

Din balegi şi din cuib de cuci,
Răsar ca viermii, politruci
Şi din haznalele de bani –
Costume negre cu şnapani,
Viteji ca musca la arat!
Şi ne-aţi minţit şi ne-aţi furat,
Şi-aţi pus pe noi şi jug de boi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Murdari în suflet şi în gând,
Cu ghearele averi strângând,
Din flote, fabrici şi uzine,
Voi aţi lăsat numai ruine!
V-aţi gudurat pe lângă clerici
Cu mânăstiri şi cu biserici
Şi vile v-aţi făcut, de soi...
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Voi v-aţi trădat şi între fraţi,
Ca voi, şi viermii-s mai curaţi.
Aţi dărâmat şcoli şi spitale
Ca să vă fie vouă moale
Şi v-aţi brodit şi parlamente
Din licheluţe repetente.
Şi ne-mproşcaţi doar cu noroi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Aţi omorât orice dreptate,
Aţi jecmănit tot ce se poate,
Guvernul vostru cu miniştrii
E-o adunătură de sinistrii,
Batjocura şi umilinţa
Au mai rămas la voi credinţa?
Ghiolbani de jafuri şi gherțoi,
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Aţi sărăcit o ţară-ntreagă,
Nici dracul să nu o mai dreagă
Şi din privatizări cu fumuri
Aţi tot lăsat lumea pe drumuri!
Dar cum să faceţi voi vreun drum
Când urma voastră e doar scrum?
La tâlhării vă strângeţi roi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Blestemul greu să vă lovească,
Doar bube rele să vă crească,
Ochii să îi aveţi ca napul
Şi să vă roadă viermii capul!
Să putreziţi toţi prin palate,
Toţi spulberaţi să fiţi în toate
Şi să aveţi doar oase moi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Popor român, nu te-ai săturat să stai pe locul mortului şi să fii condus de toţi tâmpiţii?
Chiar ţi-e jenă să iubeşti ţara asta? Nu trebuie să fii naţionalist-comunist pentru asta.

Dan Puric
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de radiance Mar 11 Sept 2012, 6:09 am

Suna trist si descurajant...dar, te-ai gandit, Geta, ca poate chiar atitudinea asta a romanului de a fi pesimist si de-a vedea totul in negru, strica lucrurile mai mult decat ar trebui?
radiance
radiance

Mesaje : 103
Data de inscriere : 16/02/2010
Localizare : here...there

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Mar 11 Sept 2012, 10:27 am

Da m-am gindit dar sincer nu mai rezist Sad
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Mar 02 Oct 2012, 12:11 pm


Ion Pribeagu - În ţara Mea

În tara mea sunt vai si munti si flori,
Si diamante,
Si sunt sticleti atât de multi în capete savante !…
Poetii ritmului sarac slavesc albastrul zarii,
Si creste-atât de mult spanac pe lanurile tarii.

În tara mea sunt tei si plopi,
Si zarea-i diafana,
Si-n tara mea jandarmi si popi iau lefuri de pomana;
Si-n tara mea sunt flori de myrt,
Principiu sau idee,
Sunt vorbe de pastrat în spirt, expuse prin muzee.

Din larg de crânguri vin zefiri si tuturor dau veste
Ca-n tara mea sunt trandafiri si fete
Ca-n poveste,
Idile nasc si se desfac subt luminis de luna,
În tara mea onoarea-i fleac si dragostea
Minciuna.

Si-n tara mea sunt multi parinti ce plâng morminte
Multe …
Si pribegesc scrâsniri din dinti …
Dar cine sa le-asculte,
Când e minciuna pe amvon si nedreptatea-i lege,
Când guvernantii-s de carton
Si nepasarea Rege ?
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de geta Vin 09 Noi 2012, 8:25 pm

Prof. Acad. DINU C. GIURESCU
ROMANI !
Mergeti la vot in numar mare, pentru ca : la o prezenta a romanilor de peste 60-65%
UDMR-ul ( care din 22 de ani a guvernat 13,7 ani - cel mai mult ) nu mai intra in parlament si nu mai poate santaja partidele cu care se va alia, in cazul unei prezente mici.
Poate ne trezim o data pentru totdeauna si le dam o lectie..... !


Daca sunteti patrioti, dati mai departe !

DINU C. GIURESCU: "Am sentimentul că sunt în 1940, în preajma prăbuşirii hotarelor noastre"
Iniţiativa de a desfiinţa judeţele se înscrie într-un şir de acţiuni care sunt menite, pe de-o parte, să destrame unitatea teritorială a ţării şi, pe de altă parte, să şteargă identitatea noastră naţională. Se anulează, cu o trăsătură de pix, toată această întocmire care are o vechime între 600 şi 700 de ani, intrată în conştiinţa noastră, a mea.

Eu sunt din Vlaşca mai întâi, apoi din Argeş, şi pe urmă, evident, sunt din România, fiindcă Vlaşca şi Argeşul sunt parte din România. Ce facem?
Ştergem cu buretele, ştergem cu pixul - tot? Unde voi fi? Din regiunea 1, cetăţeanul cu codul numeric personal cutare, pe care îl înscriu cu două-trei semne acolo, într-o listă şi, în felul acesta, am robotizat întreaga Românie. Eu nu mai aparţin unui judeţ, nu mai aparţin României.
Aparţin unor sigle, unor numere înscrise… E trist!

Aşadar, ce se întâmplă acuma cu desfiinţarea judeţelor se înscrie în două tendinţe foarte clare din ultimii ani. Pe de o parte destrămarea teritorială a României şi, pe de altă parte, ştergerea identităţii noastre ca români. Am să enumăr câteva argumente:
*
*Primul: regiunile de dezvoltare*, acel faimos proiect, din păcate al UDMR-ului: 50.000 Km², taie Transilvania în două, pe linia trasată de arbitrajul de la Viena din ’40. Acesta este un fapt.
*
*Al doilea: statutul minorităţilor* care se pregăteşte. Dacă se adoptă, prin formulă magică a asumării răspunderii, vom crea zeci de autonomii teritoriale, sub pretextul autonomiilor culturale. Autonomii teritoriale în
Transilvania care vor face tranziţia de judeţele secuieşti, şi până la graniţa cu Ungaria.
*
*Al treilea argument: legea arhivelor*, în speţă întoarcerea arhivelor la emitent! Dumneavoastră ştiţi ce înseamnă asta? Să le întorc unde? Emitentul a fost până în 1918 Ungaria sau Austria. Acolo le întorc? Eu cred că nu-şi
dau seama oamenii de catastrofa pe care o pregătesc României. Dacă le-aş propune Statelor Unite să întoarcă arhivele de la Arhivele Naţionale Centrale din Washington DC la diferiţii emitenţi, eu cred că s-ar uita şi ar spune probabil că este un act de trădare naţională, de destrămare a unităţii Statelor Unite.
*
*
*Al patrulea argument: legea educaţiei*. Suntem educaţi după moda nouă europeană, în care 92% dintre elevii autohtoni au mai puţine drepturi decât 8% dintre elevii minoritari. E bine că au minoritarii drepturi, dar vreau
ca şi majoritarii să aibă aceleaşi drepturi! Aceeaşi lege enumeră 22 de principii directoare, unul din principii este şi cultura, identitatea şi istoria românească, dar în lege nu se află nimic pentru promovarea acesteia. Mai mult decât atâta: finanţarea este favorizantă pentru minoritari: dacă sunt 10 elevi minoritari români într-un sat, desfiinţăm şcoala respectivă, iar dacă sunt zece minoritari într-un sat, facem o şcoală specială. Iată, deci, ce înseamnă legea educaţiei europene… Nu mai vorbesc de autonomia universitară, care acolo e proclamată cu litere groase dar, în realitate, universităţile sunt supravegheate, acuma, cum nu au fost niciodată înainte, după bunul plac al rectorului şi al altora.
*
*
*Al cincilea argument: nu mai avem manual de istoria românilor*. Elevii de clasa a XII-a au un manual pe care scrie Istorie, iar înăuntru e tranşată, ca la abator, istoria românilor pe teme mari, pe care le înţelege un om care cunoaşte istoria românilor, dar nu unul care trebuie s-o înveţe, fiindcă principiul cronologic a fost desfiinţat.
*
*Al şaselea argument: eu pot să insult acuma drapelul ţării*, personalităţile marcante… În lege nu mai există incriminare penală pentru acest lucru, pentru profanarea sau batjocorirea simbolurilor naţionale. Fac ce vreau şi ce păţesc? În cazul cel mai bun, dacă acţionează guvernul sau autoritatea, primesc o amendă.
*
*
*Al şaptelea argument:* am aflat cu stupoare că asociaţia culturală Forumul Românilor din Covasna, Harghita şi Mureş nu primeşte un leu de la Guvern pentru acţiunile sale culturale.
*
*Al optulea argument: ora de istorie la televiziunea romană nu mai este*. Nu mai există, pur şi simplu.
*
*În al nouălea rând:* desprinderea propagandistică, şi chiar mediatică, a celor două judeţe şi jumătate secuieşti.
*
*În al zecelea rând: reforma sistemului sanitar*, care poate să ducă foarte departe, spre dezastru.

Peste toate – şi cu asta am terminat – vine *anularea Parlamentului*.
Asumarea răspunderii este o formulă extraordinară, ca să nu mai conteze Parlamentul. Marea Adunare Naţională era mult mai logică decât Parlamentul de astăzi. Spunea Constituţia din ’65: „forţa conducătoare din Republica Socialistă România este Partidul Comunist Român” – monopolul puterii. Era clară puterea. Deputaţii votau aşa cum spunea Partidul.
Acuma nu! Avem un regim, chipurile, pluralist şi, în schimb, ne asumăm răspunderea încât orice lege poate să treacă în momentul de faţă, fiindcă Guvernul beneficiază de o majoritate aritmetică, care nu mai corespunde în niciun fel cu opţiunile şi cu sentimentele populaţiei.

Revin la judeţe. Acestea nu sunt o creaţie a lui Mircea cel Bătrân. Judeţele erau acolo şi Mircea le-a întărit. Nu sunt o creaţie a lui Carol I sau a lui Alexandru Cuza. Erau acolo. Domnitorul unirii şi fondatorul monarhiei le-au întărit doar.Culmea este că Uniunea Europeană nu ne cere această desfiinţare a judeţelor.Este o mistificare grosolană, urâtă de tot, să spui oamenilor că UE ne cere aşa ceva. Dar nu este adevărat! Franţa şi-a menţinut zeci, sute de departamente, Germania la fel, Anglia la fel.
Fiecare unitate teritorială cu numele ei este acolo, numai noi le desfiinţăm.

Partea cea mai gravă e că vor să ne şteargă memoria, vor să ne şteargă identitatea. Prin toate aceste răsturnări, prin toate aceste acţiuni de buldozer, pur şi simplu, vor să fiu ca frunza pe apă - căci frunza este acum un simbol - să nu mai ştiu ce e cu mine, să fiu un fel de cetăţean, aşa, al nimănui, care locuiesc într-o regiune desemnată printr-o cifră romană, şi care voi fi, încă o dată, înscris, printr-un indicativ numeric, într-o listă. Acest tip de om nu are decât nevoi imediate: trebuie să se ducă la mall, să cumpere o maşină şi să călătorească, poate, în străinătate, şi să se îmbrace bine. Asta este tot, dar în cazul ăsta România: adio! Aici este partea cea mai gravă.
Prin desfiinţarea judeţelor îmi iei baza mea teritorială care de sute de ani există acolo.
Bunicul meu s-a născut în Buzău, şi judeţul Buzău există şi astăzi. De patru generaţii suntem buzoieni prin naştere. Ăla este primul loc. Îmi ştergi şi Buzăul? Ce fac? Unde sunt născut? În raionul Stalin din Bucureşti?

Se vehiculează teoria că noi am ajuns în Transilvania prin secolul XII-XIII... Asta este o veche temă de propagandă: neputând să conteste majoritatea absolută a românilor, au început să spună: „da, dar voi aţi venit după noi, şi noi am fost primii ocupanţi” şi alte teorii din acestea.
În Ardeal, însăşi constituirea voievodatului Transilvaniei în cadrul regatului maghiar este un ecou al formei vechi de organizare, din vremea când românii conlocuiau cu slavii pe teritoriul Ardealului. (aşa cum a fost voievodatul Ţării Romaneşti).

Cât priveşte judeţele, să luăm două exemple: Maramureşul şi Bihorul. Sunt forme vechi de organizare pe care regatul maghiar, în momentul în care a încorporat Transilvania, le-a preluat şi le-a transformat în comitatele regatului. Iar mai târziu, când Ungaria a făcut dualismul cu Austria, a reînfiinţat toate judeţele. Judeţele din Transilvania sunt judeţele care s-au constituit de-a lungul vremilor. Atât de puternică era instituţia, încât Austro-Ungaria a extins această instituţie a comitatelor, echivalentă cu judeţele, pe toată Ungaria mare, aceea din 1867.

Tot ce am înşirat până acuma, acei paşi mai mari sau mai mici pentru destrămarea unităţii teritoriale şi a demnităţii româneşti, merg toate ca un şuvoi către o singură ţintă, suprimarea articolului 1 din Constituţie:
România este stat naţional, unitar, suveran şi indivizibil.Asta le trebuie, asta vor să suprime. Şi o suprimă în momentul în care, în conştiinţa elevilor din liceu, dispare Istoria românilor ca materie de învăţământ, sau când cetăţenii dintr-o urbe nu mai au conştiinţa că sunt români. Poate nici măcar că sunt bucureşteni sau braşoveni, ci aşa, nişte cetăţeni în derivă printr-o regiune de dezvoltare, numerotată cu 1,2,3, 4 sau 5.

Dacă doriţi să rememoraţi, sau să vedeţi pentru prima oară, cine au fost cei care au distrus judeţele României, să ne întoarcem în 1950, ca să vă arăt o lege adoptată de Marea Adunare Naţională, chiar în anul care reprezenta debutul obsedantului deceniu. Aş spune cel mai urât, cel mai trist şi cel mai greu de suportat deceniu din istoria modernă a României. E vorba de *Legea nr. 5 din 1950*, cea care desfiinţa judeţele României, şi o făcea sub conducere sovietică. Astăzi, la Punctul de Întâlnire am adus un extras:

*„Marea Adunare Naţională a Republicii Populare Române. În temeiul art. 38 din Constituţia Republicii Populare Române, văzând Hotărârea Consiliului de Miniştri nr. 935 din 31 august 1950, adoptă următoarea lege pentru raionarea administrativ-economică a teritoriului Republicii Populare Române

Articolul 1”*... Fiţi foarte atenţi la acest articol 1, fiindcă argumentaţia comuniştilor sovietici din anii ’50 seamănă foarte mult cu ceea ce oferă astăzi ca motivaţie, actuala coalitie (regimul Băsescu-UDMR). Tot sub masca bunăstării economice şi a atragerii unor fonduri şi a cooperării dintre tot felul de persoane fizice şi juridice, sub aceeaşi motivaţie ne este propusă acum, ca şi atunci, desfiinţarea judeţelor.

Iată aşadar ce spune acest articol 1:*„Pentru asigurarea dezvoltării industriei şi agriculturii, în scopul construirii socialismului şi a ridicării nivelului de trai al oamenilor muncii, pentru a înlesni cât mai mult apropierea aparatului de Stat de poporul muncitor, pentru a contribui cât mai temeinic la asigurarea rolului politic conducător al clasei muncitoare şi la întărirea alianţei clasei muncitoare cu ţărănimea muncitoare, TERITORIUL ROMÂNIEI SE ÎMPARTE ÎN: REGIUNI; ORAŞE; RAIOANE.
Regiunile din Republica Populară Română şi capitalele lor sunt:...”*
Am sentimentul că sunt în 1940, în preajma prăbuşirii hotarelor noastre. E de spus numai că fiecare om trebuie să-şi dea seama că soarta lui personală, afară de beneficiarii regimului, depinde de ce se joacă acuma.
Se joacă integritatea teritorială a României, se joacă stabilitatea ei, se joacă identitatea, sentimentului că eşti român, se joacă apărarea ţării.
Statul de astăzi nu mai apară România.Statul de astăzi apară pe altcineva,dar nu obştea românească.De aceea fiecare dintre noi, cu mijloacele pe care le are, trebuie să spună NU.
„Nu!” – la ceea ce se pregăteşte în momentul de faţă şi să revenim la tradiţiile noastre, să revenim la puterea noastră din totdeauna.
*
*
*Autor:* Prof. Acad. DINU C. GIURESCU
geta
geta

Mesaje : 2267
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 67
Localizare : TIMISOARA

Sus In jos

Una... Alta... de Romania - Pagina 2 Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum