INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

1001 de carti de citit intr-o viata

+5
magicianul
little light
Raul
another
ABBA
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de cactus Lun 06 Iun 2011, 6:16 am

V.am spus de asta ? ca nu mai tzin minte...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Chiar ca merita
cactus
cactus

Mesaje : 632
Data de inscriere : 15/01/2011
Varsta : 73
Localizare : s-a schimbat

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de Mihaela Lun 06 Iun 2011, 12:35 pm

cactus a scris:V.am spus de asta ? ca nu mai tzin minte...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Chiar ca merita
mercic Daa, merita din plin Smile
Mihaela
Mihaela

Mesaje : 2743
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de cactus Mier 08 Iun 2011, 7:27 am

durere; mergeti la "Home"

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cactus
cactus

Mesaje : 632
Data de inscriere : 15/01/2011
Varsta : 73
Localizare : s-a schimbat

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Vin 01 Iul 2011, 6:17 am

Am terminat de citit Balaurul de Hortensia Papadat-Bengescu.
Un pic cam prea realistic scris...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Vin 15 Iul 2011, 6:55 pm

Am citit un ultima vreme nuvelistica lui Gib Mihăescu. La Grandiflora, în două volume.
Este proza de începuturi a lui Gib Mihăescu. Proza scrisă, cred, în perioada cât a lucuit împreună cu Cezar Petrescu cu chirie într-o casă din Cluj, vreme în care au fost amândoi ziariști la revista Gândirea, înființată de cei doi alături de Lucian Blaga.
Probabil, datorită influenței lui Cezar Petrescu asupra scrierilor lui Gib Mihăescu, personajele acestuia de pe urmă sunt marcate de un dramatism un pic exagerat, un pic prea accentuat. Este doar o părere personală...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Vin 15 Iul 2011, 7:07 pm

Astăzi am început să citesc Eu, Împăratul Traian, de Jesus Pardo.

O primă impresie: traducerea lasă un pic de dorit. Și nu spun asta, pentru că aș avea la îndemână cumva vreun exemplar în limba spaniolă a romanului, sau dacă l-aș avea aș ști să fac o traducere mai bună, ferească Sfântul!

Dar, ceva-ceva în stilul în care sunt construite frazele, un pic întortocheat morfologic, un pic prea sofisticat în oarecari reigiști din sfera neologismelor, mă fac să privesc oarecum circumspect dar încă cu interes încercarea fostului ziarist, scriitor și traducător iberic, Jesus Pardo, de a-l evoca pe împăratul Marcus Ulpius Nerva Traianus.

Mă țin cu această carte în mână, totuși, trimiterile dese, în gândurile împăratului Traian - așa cum le vede scriitorul Jesus Pardo - la războaiele dacice, deși Traian este evocat în acest volum, în timpul unei expediții în Asia, în a doua parte a vieții sale, mult după războaiele cu dacii. Interesant...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Sam 16 Iul 2011, 7:03 am

Puteți comanda cărți cu reducere de până la 87% [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Mier 20 Iul 2011, 12:21 pm

Am terminat de citit Eu, Împăratul Traian, de Jesus Pardo.
Da, acum îl văd un pic mai clar pe Marcus Ulpius Nerva Traianus. Un pic, doar...

Jesus Pardo foloseşte două sfere diferite, în care-l proiectează pe împăratul Traian, pentru a ni-l face cunoscut. Pe de o parte, printr-o relatare la persoana autorului, în timp ce Traian, în ultima parte a vieţii, în ultimii săi ani este prins în vârtejul războiului cu parţii, iar pe de altă parte, printr-o relatare la persoana întâi, prin gura lui Traian, acesta fiind aflat pe patul de moarte în provincia Cilica (astăzi Çukurova, în partea răsătiteanăa Turciei).
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Mier 20 Iul 2011, 12:29 pm

M-am apucat să citesc Mai mult decât un simplu tâmplar, de Josh McDowell.
O lucrare scrisă de un fost ateu convertit la creştinism.
Cartea este presărată cu numeroase accente de teosofie modernă.
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Mier 03 Aug 2011, 11:16 am

another a scris:M-am apucat să citesc Mai mult decât un simplu tâmplar, de Josh McDowell.
O lucrare scrisă de un fost ateu convertit la creştinism.
Cartea este presărată cu numeroase accente de teosofie modernă.
Interesantă, dar cumva cam grea...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Mier 03 Aug 2011, 11:24 am

M-am apucat de Viaţa de după viaţă, de dr. Raymond Moody.

Trupul se uzează şi moare. Dar spiritul? Se conservă? Trece într-o altă dimensiune? Intră într-un alt corp şi reia experienţa? Dar ce se întâmplă oare cu cei care revin la viaţă, după ce au fost în moarte clinică? Coincid descrierile lor, experienţele avute cât au fost dincolo? Şi ce înseamnă acest dincolo, pentru cineva care trece prin experienţa morţii clinice?
Dincolo, în acest caz, este chiar dincolo, sau este doar o staţie pe un traseu cu bilet doar de dus?
Iată câteva întrebări la care dr. Raymond Moody încearcă să răspundă în această lucrare în care reuneşte experienţele trăite şi povestite de aproximativ 150 de persoane de condiţii sociale, convingeri religioase diferite.
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Joi 11 Aug 2011, 4:50 pm

Am terminat de citit în dimineața asta Istoria prin întâmplări picante de Alin Pop. O colecție de pastile, după cum le numește chiar autorul, care ar avea menirea de a ne prezenta și altfel evenimentele sau personalitățile istorice. Comoara lui Decebal, Alexandru Macedon și moda, Sfârșitul Cartaginei, Carol cel Mare, despre execuțiile în lipsă, despre execuțiile animalelor condamnate pentru fapte penale, Alexandru cel Bun și cele patru neveste ale sale, povestea statuii cu barbă a lui Ștefan cel Mare, Vlad Țepeș bineînțeles, peripețiile lui Vasile Lupu la însurătoare, Napoleon cel furios, vesel, învățat etc., Ion Creangă zis și Flămânzilă, ordine germană cu Carol I de Hohenzollern sau hainele lui Ceaușescu sunt tot atâtea subiecte tratate într-un stil simplu, accesibil.
Unele texte sunt interesante...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de another Dum 20 Noi 2011, 11:07 am

Acum citesc [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

1001 de carti de citit intr-o viata - Pagina 2 Empty Re: 1001 de carti de citit intr-o viata

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum