INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

+6
aurora
nicuvar
mariana scarlat
ABBA
little light
Franz Schneider
10 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de little light Vin 08 Ian 2010, 9:34 am

In perioada asta ii ud mai rar,intr-adevar,dar nu mi-am imaginat ca nu trebuie chiar deloc...
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de another Vin 08 Ian 2010, 10:04 am

little light a scris:In perioada asta ii ud mai rar,intr-adevar,dar nu mi-am imaginat ca nu trebuie chiar deloc...
Deloc! Fără apă la cactuşi, în perioada de iarnă!
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de Aqua Blue Vin 08 Ian 2010, 10:27 am

Subscriu... are si maica-mea niste cactusi prin casa, o gramada adica. Dar nu prea se omoara cu ei. Vazusem carti cu ce tip de sol sa le pui, ce pietricele deasupra, ce straturi pe dedesubt. Maica-mea le-a pus doar niste pamint mai nisipos, iarna ii ignora cu desavirsire (cind nu avea termopane ii baga intre geamuri), nici un pic de apa, iar in rest ii uda nitel la vreo 2-3 zile. Si infloresc frumuseii in fiecare an! Unul face o groaza de flori micute, altul face niste trompete de 2 ori mai mari ca el, altul niste flori roz-movulii, o frumusete. Pacat doar ca tin foarte putin florile lor.
Aqua Blue
Aqua Blue

Mesaje : 324
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de Franz Schneider Vin 08 Ian 2010, 2:36 pm

another a scris:
mariana scarlat a scris:Foarte frumoşi, dar nu mi-ai răspuns la întrebare. Question
Ţi-am răspuns, dar nu ştiu ce Dumnezeu s-o fi petrecut cu răspunsul meu.
În sfârşit, acolo spuneam că şi eu sunt novice într-ale cactuşilor, dar important este să învăţăm împreună.
Primul lucru pe care trebuie să-l înţelegem în legătură cu aceste plante, este acela că ele hibernează în perioada octombrie-martie. În consecinţă, nu trebuie udate în acest interval de timp.Se sepune că dacă le uzi, nu vor înflori în anul respectiv.

Uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] şi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] câteva lucruri interesante.
Despre intrebarea asta era vorba Another !!!
Franz Schneider a scris:Daca sunteti iubitoare de cactusi, Another va va iubi si el cu prisosinta pe tema asta.
mariana scarlat a scris:Văd că posesorul de cactuşi nu a trecut pe aici! Chiar sunt curioasă dacă mă va iubi fiindcă-mi plac florile aste înţepătoare?
Mie îmi plac şi alte flori nu numai cactuşii. Sunt posesoare a vreo 80 de ghivece cu diverse flori.
Aş mai fi pus şi alte poze, dar nu prea am priceput cum? când a pus-o Alex(fiul meu) pe aceea şi nu prea e dispus să se repete. Îmi zice să fiu mai atentă! Laughing
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de another Vin 08 Ian 2010, 3:22 pm

Aha.... Rolling Eyes
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de aurora Vin 08 Ian 2010, 3:26 pm

another a scris:Ce credeţi că mi-a adus soţia mea, de la serviciu? Vreun dosar? Nope! Am şi eu destule pe cap, zilnic!
Mi-a adus cinci cactuşi mici-mici.
I-am replantat, pentru că erau pui, scoşi dintr-un ghiveci unde fusese un cactus globular mare, care s-a uscat. I-am replantat şi i-am dat unul să-l ducă înapoi la serviciu, unul l-am luat eu la serviciu şi mai am acasă trei. Poate pun vreo poză cu ei, azi.

Cel pe care l-am luat la serviciu este pe biroul meu şi-am să-l dăruiesc primei persoane care mă va aborda în legătură cu catusul, declarându-mi că-i place. Azi, s-au perindat mai multe maimuţe pe la mine prin birou, două dintre ele uitându-se mai atent la cactus, dar niciuna n-a îndrăznit să zică nimic. Vom vedea, în zilele următoare. Le-am mai dat la maimuţe flori de-astea în ghivecele, între care şi doi cactuşi...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] mai bine pune poze cu maimutele!
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de mariana scarlat Sam 09 Ian 2010, 9:30 am

Am citit răspunsul şi era cel pe care-l aşteptam!
Superbe sunt florile cactuşilor!
Am mai căutat şi eu pe net, altădată, dar n-am văzut niciunde aşa mulţi cactuşi înfloriţi.
După cum am citit şi cactuşii mei ar trebui să înflorească. Stau în balcon, la răcoare, au lumină suficientă şi nu i-am udat deloc. Aştept să vad rezultatele la vară![Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aşa arată, de fapt, colţul cu cactuşi, suculente şi cateva orhidee, care nici ele nu vor să înflorească.
mariana scarlat
mariana scarlat

Mesaje : 393
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de Franz Schneider Sam 09 Ian 2010, 9:38 am

another a scris:Aha.... Rolling Eyes
Cam laconic raspunsul...
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de mariana scarlat Sam 09 Ian 2010, 10:46 am

Dar era mai complet cel despre cactuşi şi era tot ce vroiam să ştiu cu adevărat!
mariana scarlat
mariana scarlat

Mesaje : 393
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de another Sam 09 Ian 2010, 6:28 pm

aurora a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] mai bine pune poze cu maimutele!
Sunt urâte cu spume, majoritatea. Ling la dosare de dimineaţă până seară şi scriu prin ele ori prin computere...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de mariana scarlat Mier 13 Ian 2010, 7:10 am

Am fost la Lehliu şi am admirat ghioceii care au înflorit în grădina socrului meu!
Vine primăvara, cu floricele pe câmpii!
mariana scarlat
mariana scarlat

Mesaje : 393
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de another Mier 13 Ian 2010, 9:56 am

mariana scarlat a scris:Am fost la Lehliu şi am admirat ghioceii care au înflorit în grădina socrului meu!
Vine primăvara, cu floricele pe câmpii!
Da de unde unde...?! Abia a trecut Boboteaza...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de little light Mier 13 Ian 2010, 10:20 am

Cica in martie se anunta temperaturi cu mult sub zero grade...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de little light Mier 13 Ian 2010, 11:19 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Shocked
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de mariana scarlat Mier 13 Ian 2010, 9:44 pm

Interesant!
mariana scarlat
mariana scarlat

Mesaje : 393
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de another Mier 13 Ian 2010, 10:01 pm

little light a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Shocked
Face pipi pe ea? cyclops
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de little light Mier 20 Ian 2010, 10:07 am

Copaceii Bonsai infloresc atat de frumos... Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de mariana scarlat Mier 20 Ian 2010, 10:16 am

Foarte frumoşi copăcei!
mariana scarlat
mariana scarlat

Mesaje : 393
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de little light Mier 20 Ian 2010, 10:22 am

Mi-ar placea sa am asa ceva...dar nu stiu daca am vazut in florarii si in plus,habar n-am cum se ingrijesc.
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de little light Lun 15 Feb 2010, 9:28 am

little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de Franz Schneider Lun 15 Feb 2010, 11:08 am

little light a scris:Mi-ar placea sa am asa ceva...dar nu stiu daca am vazut in florarii si in plus,habar n-am cum se ingrijesc.
In ciuda faptului ca toti "priceputii" in materie spun ca se cresc usor, adevarul e ca pentru copaceii astia este nevoie de foarte multa atentie, rabdare si pricepere.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de little light Lun 15 Feb 2010, 2:09 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Abba,parca pe tine te auzisem ca ai o Dracaena?
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de another Lun 15 Feb 2010, 8:32 pm

little light a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Abba,parca pe tine te auzisem ca ai o Dracaena?
Am şi eu una...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de little light Lun 15 Feb 2010, 8:49 pm

Si cealalta cum se numeste?
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de res Dum 28 Feb 2010, 1:28 pm

ABBA a scris:[....] Eu am inteles ca e suficient sa iubesti cactusii ca sa fii iubit de Another. Twisted Evil
apropo de cactusi si de iubire. Eu cred ca plantele simt totusi daca le iubim sau nu si ne rasplatesc respectiv se apara in felul lor.
Aveam pe balcon un cactus care intre timp crescuse foarte mult si deranja mai ales pe sotie, ca mie imi placea. Din ce in ce mai des ea venea cu propunerea sa-l taiem sau sa-l aruncam si de fiecare data ma opuneam . Intr-o zi insa, probabil ca ma intepasem in acele lui sau nu mai stiu de ce mi-am dat si eu acordul sa-l taiem . Nu cred ca mai e nevoie sa spun cu cata hotarare sotia cutitele si cat de nerabdatoare era sa ne apucam de taiat. Am taiat amandoi, eu zic ca la fel, dar dupa ce am terminat eu aveam doar doua intepaturi, iar ea peste 20 [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
res
res

Mesaje : 409
Data de inscriere : 07/01/2010
Varsta : 69

Sus In jos

FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA - Pagina 2 Empty Re: FLORI. PLANTE DE APARTAMENT SI DE GRADINA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum