INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dilema nouă

5 participanți

In jos

Dilema nouă Empty Dilema nouă

Mesaj Scris de another Joi 07 Ian 2010, 7:54 pm

Dom'le, am o dilemă de-astea de vorbire.
Uite, eu nu înţeleg de ce negrilor nu li se mai spune negri! Li s-a spus o vreme cetăţeni de culoare, iar mai nou li se spune afro-americani. Cum ar veni, Barack Obama ăla al lor este un afro-american!

Dom'le, acum dilema: dacă negrilor din America le zice afro-americani, apăi negrilor din Europa, cum le zice? Tot afro-americani? Sau afro-europeni? Aţi auzit voi undeva expresia asta?

Dar negrilor din Africa, ălora cum le zice? Le zice cumva afro-africani? Şi dacă aşa le zice negrilor din Africa, acum să revenim la negrii din America! Dacă negrilor din Africa le zice afro-africani, înseamnă că negrilor din America trebuie să le zică afro-afro-americani, nu?

Bine, dar în acest caz, negrilor din Europa ar trebui să le zică - cum? - afro-afro-europeni? Sau afro-americano-europeni?

E doar o dilemă de-astea noile, de-a mea...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de ABBA Joi 07 Ian 2010, 8:42 pm

Ai dreptate! Dar de ce japonezilor, chinezilor, etc. nu li se spune galbeni?
Galbejiti nu se pune, ca e ura de rasa! Twisted Evil

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de Franz Schneider Joi 07 Ian 2010, 9:10 pm

Bine ca noi, romanii, suntem catalogati drept "rromi"... in Europa ! Ca pe americani sau asiatici nici nu-i intereseaza asta...
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Vin 08 Ian 2010, 8:25 am

Altă dilemă: de ce se zice meteorologii au acordat cod galben pentru judeţele din bla-bla-bla?!
Mi se pare corectă formularea meteorologii au emis avertizare de cod galben pentru judeţele din bla-bla-bla!
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de Aqua Blue Vin 08 Ian 2010, 9:55 am

La partea cu negrii, din cite am auzit eu, alora din Europa le zice simplu "Black people in Europe", asa sint europenii mai rasisti Smile Sa stii ca si termenul Afro-europeans se mai foloseste uneori. Cred ca pur si simplu europenii au alte treburi decit sa inventeze terminologii, isi mai vad si de treaba, se plictisesc mai putin decit americanii.

La aia cu codul galben-portocaliu-verde-rosu m-ai dat gata. Eu nu am auzit nicaieri treaba cu
au acordat ci numai varianta ailalta. Nu stiu, or fi niste premii in meteorologie, care se acorda vremii in cazul in care se comporta asa cum au prezis ei.
Aqua Blue
Aqua Blue

Mesaje : 324
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Vin 08 Ian 2010, 10:02 am

Aqua Blue a scris:La partea cu negrii, din cite am auzit eu, alora din Europa le zice simplu "Black people in Europe", asa sint europenii mai rasisti Smile Sa stii ca si termenul Afro-europeans se mai foloseste uneori. Cred ca pur si simplu europenii au alte treburi decit sa inventeze terminologii, isi mai vad si de treaba, se plictisesc mai putin decit americanii.

La aia cu codul galben-portocaliu-verde-rosu m-ai dat gata. Eu nu am auzit nicaieri treaba cu
au acordat ci numai varianta ailalta. Nu stiu, or fi niste premii in meteorologie, care se acorda vremii in cazul in care se comporta asa cum au prezis ei.
Nope! Am auzit în dimineaţa asta, la Radio ZU, pe la opt şi câteva minute. Eram în maşină şi mă îndreptam spre serviciu.
Iar ştirile despre starea vremii sunt pline de astfel de exprimări.

În plus, fătuca de la Radio ZU, cea care şi-a dat cu părerea despre starea vremii, a adăugat: în dimineaţa aceasta, şoferii se lovesc şi de ceaţă...! Sincer să fiu, era ceva ceaţă, dar eu nu m-am lovit de ea! Laughing Laughing Laughing
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de Aqua Blue Vin 08 Ian 2010, 10:14 am

Mai, eu m-am lovit, fir-ar ea de ceata, dar stii cum am trecut cu micul meu tanc prin ea?! Ca prin brinza! Nu stiu, o fi si la tine din cauza masinii, mare si puternica si nu ai simtit impactul cu ceata Very Happy

Ca sa citez din Radu Banciu, zicea el mai de mult la o emisiune la radio ca la cite televiziuni de sport sint in Romania de unde mai vrem acum si comentatori capabili... ca doar nu ies pe banda rulanta. Asa si cu radiourile, ai si tu putina intelegere si compasiune, trebe sa traiasca si fatuca aia din ceva, nu? Smile
Aqua Blue
Aqua Blue

Mesaje : 324
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Vin 08 Ian 2010, 10:34 am

N-am maşină nici mare, nici puternică. Am o Nubira.
Cât despre efemurile astea, am părerea pe care-o poate avea orice om care-a mâncat aproape trei cincinale pâine de ziarist, despre ele. Adică, ştiu cam ce le poate capul. Dacă vrei să înţelegi ceva de la radio, trebuie să încerci cu Radio România Actualităţi, sau cu Radio România Cultural, sau cu Radio 3 Net. Părerea mea.
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de Aqua Blue Vin 08 Ian 2010, 11:11 am

Mie imi place sa ascult, atit cit pot si imi aduc aminte, SPTFM. Da, stiu, sint un grobian, dar nu pentru sport il ascult. Dimineata e un matinal haios, stiri diverse si comentarii "acide", iar la prinz, intre 12 si 3, e o emisiune super, cu Banciu si Andy Stanescu in care baietii despica subiectele zilei cu un umor extraordinar. Mai mult nu "prind" ca nu ma prea invirt cu masina. Si ce e exceptional este ca dau multa muzica si muzica buna, extrem de buna!
Aqua Blue
Aqua Blue

Mesaje : 324
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Vin 08 Ian 2010, 11:39 am

Eu în maşină caut tot Radio România Actualităţi. O fi chestie de vârstă... Laughing
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de Aqua Blue Vin 08 Ian 2010, 12:22 pm

Deh, o fi, nu zic nu... "mosule" Very Happy
Aqua Blue
Aqua Blue

Mesaje : 324
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de aurora Vin 08 Ian 2010, 2:19 pm

another a scris:N-am maşină nici mare, nici puternică. Am o Nubira.
Cât despre efemurile astea, am părerea pe care-o poate avea orice om care-a mâncat aproape trei cincinale pâine de ziarist, despre ele. Adică, ştiu cam ce le poate capul. Dacă vrei să înţelegi ceva de la radio, trebuie să încerci cu Radio România Actualităţi, sau cu Radio România Cultural, sau cu Radio 3 Net. Părerea mea.

Cârcotaş... ca maică-mea care toată viaţa a lucrat la radio, şi acum la bătrâneţe,
i-au dat ăia să monitorizeze câteva emisiuni (la postul naţional )
păi să vezi critică ce le-a făcut la fătucile alea
Exact ca şi tine!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Vin 08 Ian 2010, 2:25 pm

aurora a scris:
another a scris:N-am maşină nici mare, nici puternică. Am o Nubira.
Cât despre efemurile astea, am părerea pe care-o poate avea orice om care-a mâncat aproape trei cincinale pâine de ziarist, despre ele. Adică, ştiu cam ce le poate capul. Dacă vrei să înţelegi ceva de la radio, trebuie să încerci cu Radio România Actualităţi, sau cu Radio România Cultural, sau cu Radio 3 Net. Părerea mea.

Cârcotaş... ca maică-mea care toată viaţa a lucrat la radio, şi acum la bătrâneţe,
i-au dat ăia să monitorizeze câteva emisiuni (la postul naţional )
păi să vezi critică ce le-a făcut la fătucile alea
Exact ca şi tine!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Exact ca şi mine ştie foarte bine! (Lipsa de modesite - în ceea ce mă priveşte - este mai bună decât falsa modestie!)
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de ABBA Vin 08 Ian 2010, 2:46 pm

Hm! Nu cred ca meteorologii pot sa emita un cod de avertizare, acesta este stabilit de autoritatile ISU la recomandarea meteorologilor.

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de Aqua Blue Vin 08 Ian 2010, 2:49 pm

Pai asa a zis, ca i se pare corect ca meteorologii au emis o avertizare de cod galben...
Aqua Blue
Aqua Blue

Mesaje : 324
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de ABBA Vin 08 Ian 2010, 3:01 pm

Nu il emit ei, ci autoritatile ISU, eu asa stiu!Si ei ca persoane n-ar putea sa emita avertizari, ci institutia , adica ANMH!

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de Aqua Blue Vin 08 Ian 2010, 3:10 pm

Ok, ma dau batut! Smile
Eu ma gindeam ca la AHMH lucreaza meteorologi si ca aia dau avertizarea Smile Sau, ca sa fim si mai rigurosi, asa este, de fapt web-admin-ul pune pe internet avertizarea sau purtatorul de cuvint al ANMH o emite catre media... nu stiu, despic doar firul in 4, 16, 64
Aqua Blue
Aqua Blue

Mesaje : 324
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Vin 08 Ian 2010, 3:15 pm

ABBA a scris:Nu il emit ei, ci autoritatile ISU, eu asa stiu!Si ei ca persoane n-ar putea sa emita avertizari, ci institutia , adica ANMH!
Asta ziceam şi eu, când m-am referit la meteorologi. La instituţie, nu la oricare meteorolog în parte, când stă el pe balcon şi priveşte către ceriu...
În orice caz, nu numai meteorologii emit coduri multicolore, ci chiar şi hidrologii, prin asta înţelegând Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Sam 09 Ian 2010, 6:24 pm

Dom'le, au am acum altă dilemă! De ce, dom'le, la punctele acelea unde ne alimentăm cu combustibil maşinile, le zice benzinărie? Ce, acolo se vinde numai benzină? De ce nu le zice, de exemplu, motorinărie? Sunt destule maşini pe motorină, poate chiar mai multe decât cele pe benzină! Deci, benzinărie, sau motorinărie?
De găzărie am mai auzit, adică de locul unde se vinde gaz, de obicei!
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de ABBA Sam 09 Ian 2010, 8:53 pm

Cred ca se intampla si mai rau! Nu-i zicem nici benzinarie, ci peco!

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Sam 09 Ian 2010, 9:02 pm

ABBA a scris:Cred ca se intampla si mai rau! Nu-i zicem nici benzinarie, ci peco!
Mă aşteptam la răspunsul acesta! S-a generalizat expresia peco şi prin ea este denumită în general o benzinărie, sau o motorinărie, na!

La fel s-a întâmplat şi cu expresia xerox care este de fapt o marcă de copiator, nu un aparat în sine. Dar [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cum xerox a intrat în DEX şi peco nu!
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de ABBA Sam 09 Ian 2010, 9:27 pm

Mai ai rabdare!

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de another Dum 10 Ian 2010, 8:28 pm

Nu plec nicăieri...
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Dilema nouă Empty Re: Dilema nouă

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum