INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ne asculta SRI

3 participanți

In jos

Ne asculta SRI Empty Ne asculta SRI

Mesaj Scris de aurora Mar 19 Apr 2011, 4:46 pm

în ce scop ne sunt ascultate telefoanele? :-\


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Că unora dintre semenii noştrii le sunt ascultate convorbirile, este un fapt de notorietate.
Când se întâmplă ca acest lucru să fie mult prea evident,
este firesc să ne punem întrebarea dacă viaţa noastră care nu este publică,
poate fi manipulată prin deţinerea unor informaţii strict personale.
O întâmplare banală naşte un semn de întrebare asupra activităţii unei companii telefonice de prestigiu.


Pe data de 18 aprilie 2011, la orele dimineţii am achiziţionat de la un shop Vodafone
o cartelă telefonică cu numărul de utilizare 0737-062630.
Pe parcursul zilei am efectuat mai multe convorbiri telefonice,
intrând în legătură cu persoane din mai multe domenii.
Toate aceste convorbiri au fost efectuate sub efectul puternicei impresii
că firma de telefonie mobilă Vodafone îmi asigură confidenţialitatea acestora.

În jurul orelor 19.00 am primit însă un mesaj din partea acestei firme,
prin care eram anunţat că accesul la reţeaua Vodafone a fost blocat,
din cauza faptului că serviciile firmei sunt destinate exclusiv pentru nevoi proprii
şi nu cu scopul de a obţine profit. Iată conţinutul integral al acestui mesaj halucinant :
„Accesul la reţeaua Vodafone a fost blocat.
Serviciile Vodafone sunt destinate utilizării exclusiv pentru nevoi proprii şi nu cu scopul de a obţine profit.”
?!?
Cu alte cuvinte, firma Vodafone a constatat că utilizez serviciile sale în scopul de a obţine profit
şi nu pentru nevoi proprii, în consecinţă blocând accesul la acestea!
Rezultă de aici, faptul că CINEVA de la Vodafone mi-a ascultat convorbirile
şi a constatat că eu utilizam serviciile furnizate pentru a obţine profit!
Altfel de unde ar fi ştiut că le utilizez pentru obţinerea unui profit dacă nu ar fi ascultat aceste convorbiri?

În realitate, nu m-am preocupat să obţin niciun profit din convorbirile mele,
ci pur şi simplu am comunicat cu diverse persoane publice sau particulare.
Ceea ce este însă halucinant, este faptul că s-au ascultat aceste convorbiri,
încălcându-se prevederile constituţionale şi păşindu-se automat pe tărâm penal.

Pentru a debloca telefonul m-am adresat operatorului de serviciu de la Vodafone,
domnul Bogdan Drăgan, care mi-a explicat că de fapt ar fi de vină un anumit calculator,
care aşa ar fi interpretat el că eu mă ocup de obţinerea unui profit şi nu de nevoile proprii.
Deoarece această situaţie este fără precedent şi în esenţa ei extrem de periculoasă
pentru libertatea de exprimare a cetăţeanului,
solicit companiei Vodafone să emită un comunicat de presă în care să explice
cu argumente pertinente apariţia acestui mesaj,
care dovedeşte că toate convorbirile mele din data de 18 aprilie 2011, au fost ascultate.

Solicit companiei să precizeze dacă există un protocol de colaborare cu Serviciul Român de Informaţii,
pentru ascultarea telefoanelor unor jurnalişti.
Menţionez că în convorbirile purtate pe data de 18 aprilie 2011 cu anumite persoane
mi-am declinat identitatea şi profesiunea.
De asemenea solicit companiei Vodafone,
adresarea unor scuze publice pentru intervalul de timp - circa o oră! – în care accesul meu
ca utilizator la reţea a fost blocat.
Păstrez pe telefon ca probă mesajul primit.
Întâmplarea lasă în urmă o întrebare: în ce scop ne sunt ascultate telefoanele?
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj Scris de cactus Lun 16 Mai 2011, 6:46 pm

Atentie la neatentie


În era tehnologizării şi a circulaţiei informaţiei cu o viteză ameţitoare, directorul SRI, George Maior a declarat ieri, în cadrul emisiunii „După 20 de ani“, difuzată de Pro TV, că instituţia pe care o conduce monitorizează şi culege informaţii relevante pentru securitatea statului şi din cadrul reţelelor de socializare de tipul Facebook sau Twitter. Maior a spus că există în råndul serviciului pe care îl conduce ofiţeri care se ocupă de acest tip de „apărare cibernetică“ şi care urmăresc în special dezbaterile care au ca scop radicalizarea persoanelor în anumite direcţii care pot pune în pericol securitatea ţării. „Cånd vorbim de surse deschise, ca Facebook, de reţele de socializare, de Internet în general, suntem preocupaţi de a înţelege acest fenomen din punct de vedere al analizei pe care serviciul a produce pentru beneficiarii noştri.
Sursele deschise au devenit în ultimii ani o zonă foarte bogată în informaţii, dincolo de informaţiile şi analiza care se degajă la suprafaţa acestor fenomene“, a declarat directorul SRI. Întrebat dacă există oameni specializaţi care citesc bloguri sau urmăresc diverse comentarii pe diferite forumuri virtuale de discuţii, George Maior a răspuns afirmativ, indicånd că acest lucru se face numai dacă acele informaţii sunt considerate relevante. Şeful SRI nu a declinat de asemenea existenţa unor agenţi sub acoperire care activează pe reţele sociale, acolo unde există focare virtuale care încurajează radicalismul. „Există servicii de informaţii care se uită atent şi la aceste fenomene din acest punct de vedere“, a confirmat Maior.

integral pe curentul.ro
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



cactus
cactus

Mesaje : 632
Data de inscriere : 15/01/2011
Varsta : 73
Localizare : s-a schimbat

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj Scris de Franz Schneider Dum 19 Iun 2011, 11:02 pm

Parca numai prin Vodafone !
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Ne asculta SRI Empty Re: Ne asculta SRI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum