INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Condimente

In jos

Condimente Empty Condimente

Mesaj Scris de another Joi 29 Iul 2010, 8:29 pm

Ingrediente
- ardei iute de mai multe culori
- oţet
- hrean
- crenguţe de vişin
- miere de albine

Ardeii sunt de trei culori.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Îi tai un pic pe diagonală, având grijă să nu se crape. Aveţi grijă la dimensiunile bucăţilor de ardei, pentru că ele vor ajunge în farurie. Nici prea mari, dar nici prea mici.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pentru cine are inima tare Smile) e bine să pună şi câţiva aredei ceva mai aprigi! Eu am un şir pus la uscat, dar de data asta am pus din ghiveci. Între bucăţile de ardei am pus câteva bucăţi de hrean, cam cât volumul unui creion obişnuit. Deasupra pun două rămurele de vişin.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Soluţia în mare marinez ardeii o fac din 55-60% oţet, restul apă. O aduc la clocotire, apoi o las să-şi tragă un pic sufletul. Urmează să pun peste ea miere de albine şi dacă o pun când e fierbinte, mierea şi-ar pierde din calităţi. Aşa arată amestecul încă crud, fără soluţie peste el. Nu presaţi încă ardeii, pentru că trebuie să pătrundă soluţia printre ei![Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Încep să torn soluţa în care am dizolvat mierea de albine. Presez bine şi adaug bucăţi de ardei, dacă este cazul. Las totul la murat. E delicioasă cu diverse mâncăruri. Cu apă încă n-am încercat, dar în iaurt am pus. De asemenea, în amestec cu iaurt şi cu puţină (un baton pisat de) vanilie, busuioc verde şi o mână de petale uscate de trandafiri, iese o marinată excelentă pentru carnea de oaie. Smile
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Final.[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum