INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SIDA

2 participanți

In jos

SIDA Empty SIDA

Mesaj Scris de little light Mier 21 Apr 2010, 9:05 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mulţi seropozitivi au întrerupt tratamentul care-i ţine în viaţă. Motivul: autorităţile au întârziat să aloce fonduri medicamentelor anti-HIV.

Întreruperea furnizării tratamentului antiretroviral pune în pericol viaţa persoanelor infectate, în special a celor infectaţi în spitale în timpul copilăriei, între anii ’86 - ’92, pacienţi care au luat mai multe scheme. La aceştia întreruperea duce la rezistenţă, fiind imposibil să mai reia aceleaşi scheme.

Daniel e unul dintre acei copii- victime ale sistemului anilor ’90. Pentru el, o vizită la medic s-a transformat treptat într-un coşmar cu care a trebuit să înveţe să trăiască. Spune că avea o „simplă răceală”.
„Sunt diagnosticat de peste 20 de ani. Statul şi-a luat angajamentul că asigură tratamentul. Acum, spun că nu sunt bani. E strigător la cer! Atâtea vile, parlamentarii ăştia cu milioane de euro nu pot să dea un buget pentru 7.000 de persoane!”, spune Daniel.
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

SIDA Empty Re: SIDA

Mesaj Scris de neica nimeni Dum 25 Apr 2010, 4:19 am

Pacat. Mai ales ca acum stiinta a evoluat mult in ce priveste aceasta boala. In cativa ani cred ca se va produce chiar si un vaccin. Deocamdata nu se poate scapa de infectia cu HIV, dar tratamentele asigura o calitate a vietii destul de buna si o perioada indelungata.
neica nimeni
neica nimeni

Mesaje : 1025
Data de inscriere : 03/01/2010
Localizare : away from

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum