INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Religie, enigme, paranormal

+3
ABBA
Raul
little light
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Religie,enigme,paranormal

Mesaj Scris de little light Dum 21 Mar 2010, 1:08 pm

Galceava savantilor sceptici cu pasionatii paranormalului




Probabil de cand e lumea lume, oamenii s-au impartit astfel: unii erau inclinati sa creada in interventia unor forte care nu puteau fi cunoscute si nici controlate, pentru a-si explica feluritele fenomene cu care aveau de-a face; altii, impinsi de o tainica, uneori, dar neclintita convingere ca pot gasi o explicatie naturala, accesibila intelegerii umane, sapau adanc in necunoscut, scotand argumente pentru a demonstra ca totul se poate explica firesc.

Paranormalul – in masura in care, prin paranormal, intelegem lucrurile care nu sunt, deocamdata, explicate stiintific, dovedite experimental si cu rezultate constante in conditii de testare controlate – exista, chiar daca adesea in forme prea putin spectaculoase. Probabil ca fiecarte dintre noi a avut candva un vis premonitoriu, o impresie de deja-vu, o senzatie de pericol iminent care s-a dovedit a fi corecta… Gradul in care ne lasam impresionati, sedusi sau inspaimantati de aceste manifestari ale unei realitatii inca necunoscute variaza de la o persona la alta. Pentru unii dintre noi, lumea e plina de semne care au toate un inteles; altii admit, intr-un spirit mai “stiintific”, ca totul poate fi explicat, dar vremea acelor explicatii nu a venit inca.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Raul Dum 21 Mar 2010, 1:33 pm

Candva citeam un ziar pe tema asta, cu subiecte paranormale "Dracula". Asta cand eram mai mic (si mai tanar=credul). Acum sunt preocupat de chestii mai.. reale. Pana la urma doar astea conteaza.
Dar... sa nu stricam cheful de discutii, aici. Show must go on. Very Happy
Raul
Raul

Mesaje : 499
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de little light Dum 21 Mar 2010, 1:52 pm

Mulţumesc. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Raul Dum 21 Mar 2010, 2:43 pm

little light a scris:Mulţumesc. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
... cu un pupic paranormal. Smile Cool Cool

Eu nu sunt nici savant, plin de scepticism, dar nici un adept al paranormalului. Dar trebuie sa recunoastem ca stiinta are limitarile ei, si sunt lucruri pe care daca avem ocazia doar le putem observa dar nu le putem intelege, nu putem intelege de ce se intampla asa si nu altfel. Oamenii de stiinta modeleaza procese fizice, chimice pe care ratiunea le-a putut explica in mare, dar cum ar putea modela un sentiment, iubirea? Este ceva irational, ca si instinctele. Cum ai putea construi un robot care sa poata iubi? Oamenii de stiinta au observat probabil anumite reactii fizio-chimice in creierul unui om indragostit, sau al unuia inspaimantat, dar astea sunt efectele ramase pe fundalul acestui corp biologic pe care il avem, cauza inca e nedeslusita. Ca sa poti intelege iubirea, trebuie sa iubesti, dar asta nu o faci cu mintea, cu ratiunea.

Ramanand on topic, cred ca pana la paranormal avem de a face cu normalul. Poate dintr-o perspectiva mai mare si paranormalul este tot un normal, asta inseamna deci ca nu intelegem pe deplin normalul. Paranormalul este un normal iesit din comun. Dar al carui comun? Nimanui nu i se pare ciudat ca oamenii se deplaseaza in doua picioare, dar tuturor ni s-ar pare ciudat daca un om, un singur caz, ar levita. Dar daca in cativa ani oamenii ar levita in numar din ce in ce mai mare, in decursul unei generatii sa zicem, in a levita nu s-ar mai gasi nimic paranormal, ar intra in cadrul normalului. Deocamdata nimeni nu leviteaza, cel putin fara nu stiu ce aparatura mai sofisticata care sa-l tina in aer. Dar asta e normal, ca oamenii sa nu poata levita. Poate ca sunt niste legi, asa mai mari, la scara universala, de care asculta tot ce exista pe planeta asta. Una din ele, de exemplu e ca oamenii nu merg prin aer. Bine asa mi se pare mie corect, sa existe niste legi nescrise. Ma pot insela, pana la urma ce stiu eu.

Cum am spus in postul anterior si eu eram candva pasionat de paranormal. Il intelegeam ca pe ceva extraordinar si ascundeam in spatele lui acel ceva care face ca viata sa fie un lucru extraordinar, si ii confera misterul si satisfactia de a descoperi si a o trai. Era un fel de tinta a calatoriei. Dar stand cu ochii mereu pe destinatie, pe locul in care voiam sa ajung, pierdeam din vedere insasi calatoria, in cazul acesta calatoria ar fi normalul. Si oare fara normal ar mai exista paranormal? Nu normalul face posibila ideea de paranormal? Si de ce cautam paranormalul? Cautam ceva care sa ne intrige ori fugim de monotonia zilnica a normalului? Si cu ce ramanem de pe urma paranormalului? Cu simple curiozitati partial satisfacute, neintelese, si pentru asta uitate, iar paranormalul se cufunda inapoi in acel normal din care a iesit. Am pus egal intre normal si obisnuinta cu lucrurile pe care le stim, sau mai bine zis putem trai cu ele asa cum sunt, poate fara sa le intelegem pana la capat. Se pare ca e posibil si asta. Cred ca e de datoria noastra sa cercetam nu cat de normal e paranormalul, ci cat de normal e chiar normalul, pentru ca asta e ceea ce avem, traim prin simturi si gandire. Poate intelegand normalul, nu o sa-i mai numim uneori paranormal.

Am vorbit cam mult aici, puteti sari fara sa cititi, nu-i mare lucru.
Raul
Raul

Mesaje : 499
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de little light Dum 21 Mar 2010, 2:51 pm

Ba este,Raul.Şi-mi place cum vorbeşti şi cum gândeşti.
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de little light Dum 21 Mar 2010, 3:07 pm

De multe ori, atunci cand gresim, ne-am dori sa “putem da timpul inapoi” pentru a ne indrepta [color:e9fc=#0494e1! important]viata. In alte imprejurari, ne-ar placea sa aruncam o privire catre viitor, pentru a sti ce decizii sa luam in anumite privinte. Fie inapoi, fie inainte, fiecare dintre noi a visat cu ardoare, cel [color:e9fc=#0494e1! important]putin o data, sa calatoreasca in timp. Unii sustin chiar ca ar fi reusit, dovada stand numeroasele marturii ale acestui fenomen, dintre care unele sunt foarte greu de contestat. Cu adevarat surprinzator, insa, este tocmai faptul ca la ora actuala, stiinta insasi valideaza posibilitatea acestor translatii temporale.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Raul Dum 21 Mar 2010, 4:31 pm

Intrebarea e de ce ai vrea sa te intorci in timp? Ca sa indrepti un lucru pe care l-ai gresit? Ok. E raspunsul cel mai intalnit. Bun. Sa zicem ca eu mai demult am facut ceva gresit si acum regret. Acum inca mai trag de pe urma acelui lucru. In timpul asta aflu ca pot sa ma intorc in trecut. Hmmm, stau si ma gandesc: sa raman in prezent, cu consecintele acelui fapt pe care acum il regret, un prezent chinuitor, pe care il oftez, nu reusesc mereu sa il suport si mi-e frica de un viitor si mai crunt, sau sa ma intorc in timp si sa am sansa de a schimba toate astea si a nu mai face asa cum am facut prima data. Nici nu as sta mult pe ganduri, de fapt, m-as intoarce imediat in trecut avand in minte sa am grija sa nu mai fac acea greseala. Pana aici totul bine. Dar daca nu am invatat nimic si doar am facut lucrul acela altfel, sperand ca nu o sa mai aibe rezultate pe care sa le regret apoi, mai devreme sau mai tarziu o sa repet greseala facuta. Dar, vestea buna e ca iar pot sa ma mai intorc in timp si o iau de la capat. La un momendat, poate o sa-mi dau seama ca de fapt eu am o problema si de asta fac lucrurile gresit, si daca sunt atent sa o descopar, la un moment dat nu o sa mai trebuiasca sa ma intorc in timp, fie ca o rezolv ori capat puterea sa-mi asum responsabilitatea faptelor mele, mai mult sau mai putin gresite.

Hmmmm, eu raman totusi la varianta cu intoarcerea in timp. Nu exclude devenirea matura, si pretul platit e mult mai ieftin. Laughing Mai e cineva pentru calatoria inapoi in timp Question
Raul
Raul

Mesaje : 499
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Dum 21 Mar 2010, 5:22 pm

Raul a scris:Intrebarea e de ce ai vrea sa te intorci in timp? Ca sa indrepti un lucru pe care l-ai gresit? Ok. E raspunsul cel mai intalnit. Bun. Sa zicem ca eu mai demult am facut ceva gresit si acum regret. Acum inca mai trag de pe urma acelui lucru. In timpul asta aflu ca pot sa ma intorc in trecut. Hmmm, stau si ma gandesc: sa raman in prezent, cu consecintele acelui fapt pe care acum il regret, un prezent chinuitor, pe care il oftez, nu reusesc mereu sa il suport si mi-e frica de un viitor si mai crunt, sau sa ma intorc in timp si sa am sansa de a schimba toate astea si a nu mai face asa cum am facut prima data. Nici nu as sta mult pe ganduri, de fapt, m-as intoarce imediat in trecut avand in minte sa am grija sa nu mai fac acea greseala. Pana aici totul bine. Dar daca nu am invatat nimic si doar am facut lucrul acela altfel, sperand ca nu o sa mai aibe rezultate pe care sa le regret apoi, mai devreme sau mai tarziu o sa repet greseala facuta. Dar, vestea buna e ca iar pot sa ma mai intorc in timp si o iau de la capat. La un momendat, poate o sa-mi dau seama ca de fapt eu am o problema si de asta fac lucrurile gresit, si daca sunt atent sa o descopar, la un moment dat nu o sa mai trebuiasca sa ma intorc in timp, fie ca o rezolv ori capat puterea sa-mi asum responsabilitatea faptelor mele, mai mult sau mai putin gresite.

Hmmmm, eu raman totusi la varianta cu intoarcerea in timp. Nu exclude devenirea matura, si pretul platit e mult mai ieftin. Laughing Mai e cineva pentru calatoria inapoi in timp Question

Nu ma gandeam sa ma intorc in timpul meu, ci al altora.


Ultima editare efectuata de catre ABBA in Lun 22 Mar 2010, 5:05 pm, editata de 1 ori

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Raul Dum 21 Mar 2010, 7:38 pm

Da, si mie mi-ar place sa ma intorc in trecutul istoric, cred la asta te referi, abba. Ai fost destul de succinta. Dar sa ma pot intoarce si inapoi Very Happy , era noastra mi se pare cea mai potrivita pentru mine, nu as vrea sa traiesc prea mult in alta.

Si voiam sa mai adaug ceva la ce am spus in postul anterior. Intoarcerea in timp amintita acolo era de ordin cronologic, practic ma intorceam in ziua respectiva, pentru a "repara" acel ceva facut gresit. Acest lucru e de domeniul SF, inca. Dar noi facem intoarceri si reintoarceri in trecut in mod curent si nu ni se pare ceva extraordinar. E vorba de intoarceri in timpul psihologic prin retrairea/amintirea unor evenimente din trecut care nu ne dau pace in prezent. Si asta e o problema, pentru ca e un lucru pe care nu il putem controla, de cele mai multe ori ni se intampla si nu stim ce sa facem pentru a repara ce nu a mers bine.
Raul
Raul

Mesaje : 499
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Raul Dum 21 Mar 2010, 8:15 pm

A, uitasem, vin si eu cu un subiect paranormal. Asa, - trag aer in piept sa-mi dau curaj - observaram cu totii o schimbare pe acest forum, dar ne era greu sa spunem exact ce s-a schimbat pentru ca la prima vedere totul e la fel ca ieri, ca si alaltaieri si cu o zi inainte de alaltaieri. Si totusi aceasta schimbare este una marcanta si de mare insemnatate in istoria forumului. Hai sa nu va mai tin in suspans si sa va spun despre ce e vorba. Little l. si-a schimbat poza de la avatar si semnatura. Si parca forumul nu mai e la fel. Nu stii de ce, dar se simte. E ca la feng shui.. Si ce frumos ne placea cum era inainte.

Dar ce legatura are asta cu paranormalul? Pai sa va explic. Uitandu-ma cu atentie (si cu regretul ca nu mai privesc poza dinainte) la avatarul ei, spre marea mea surpriza vad o mana iesita din monitor. Mi-am zis: pai asta e de domeniul paranormalului cu siguranta. Little l sigur a inregistrat fenomenul si a si deschis topicul pe acest subiect, dar ne tine asa in suspans, nu ne spune a cui e mana aia care iese din monitor. Little light sa stii ca te asteptam cu explicatii, mamica.
Raul
Raul

Mesaje : 499
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de little light Lun 22 Mar 2010, 8:28 am

Raul,să nu uiţi să aminteşti de schimbarea avatarului meu eventual şi pe la Romantism sau Politică. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

În legătură cu întoarcerea în timp...dacă ar fi posibilă şi dacă toţi ne-am putea întoarce când şi când pentru a ne repara greşelile,mă întreb dacă n-am ajunge prea perfecţi la un moment dat...
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Raul Lun 22 Mar 2010, 1:01 pm

little light a scris:Raul,să nu uiţi să aminteşti de schimbarea avatarului meu eventual şi pe la Romantism sau Politică.

Hmmm, stii ca mi-ai dat o idee?!! cyclops


little l. a scris:În legătură cu întoarcerea în timp...dacă ar fi posibilă şi dacă toţi ne-am putea întoarce când şi când pentru a ne repara greşelile,mă întreb dacă n-am ajunge prea perfecţi la un moment dat...

Si ne-am plictisi de atata perfectiune, si unul dintre noi ar zice ca e cel mai tareeeeeeee, si ar ajunge astfel sa fie mult prea perfect. Ce zici de asta, little l.? Question Te-am facut. hi hi
Raul
Raul

Mesaje : 499
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Franz Schneider Vin 09 Apr 2010, 12:52 pm

Topul celor mai ciudate biserici din lume!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de sare.ochi Vin 09 Apr 2010, 4:06 pm

nu se incarca..nu stiu de ce
sare.ochi
sare.ochi

Mesaje : 1865
Data de inscriere : 07/02/2010
Varsta : 44

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Franz Schneider Vin 09 Apr 2010, 7:00 pm

O fi fost vreo eroare de moment. L-am incercat acum si ...merge !
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Sam 24 Apr 2010, 8:38 am

Am primit de la un prieten o invitatie pe blogul lui. Nici nu mi-am imaginat ca poate fi atat de interesant!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Sam 24 Apr 2010, 12:08 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am citit despre subiectul acesta deoarece m-am intors de la o inmormantare si inca o data m-am convins ca am toate motivele sa doresc sa fiu incinerata , iar urna cu cenusa mea sa ramana undeva alaturi de restul familiei.

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Sam 24 Apr 2010, 12:16 pm

Devine din ce in ce mai interesant!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Dum 25 Apr 2010, 5:58 am


ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Dum 25 Apr 2010, 6:09 am


ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Dum 25 Apr 2010, 6:16 am

What is real?


ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Dum 25 Apr 2010, 6:57 am

Iisus spunea:"Imparatia lui Dumnezeu nu vine in asa fel ca sa izbeasca privirile. Nu se poate zice: Uite-o aici! sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru".


"O calatorie de o mie de leghe incepe cu un pas. Dar aceasta este o calatorie diferita. Fara sa mergi in afara, dincolo de pragul usii, se poate cunoaste intreg universul. Fara sa privesti in afara pe ferestrele simturilor, se poate vedea Calea Cerului. Cu cat te exteriorizezi mai mult, cu-atat te indepartezi de adevarat cunoastere." (Lao Tzu 47)

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Dum 25 Apr 2010, 7:25 am

Puterile supranaturale (siddhis) pot fi obtinute prin janman sau nastere (incarnare)vedeti YS 1.19;puteri supranaturale mostenite sau innascute;mostenire genetica;imprinting;simularea unificarii orizontale prin clonare si a celei verticale prin inginerie genetica (rapirile OZN de pe Terra realizate de asura, (adica cei gri;zei,semizei in Rig Veda; zei inferiori,titani,demoni in scrierile ulterioare buddhiste;Krishna enumera caracteristicile entitatilor demoniace si divine in Bhagavad-Gita 4.16) aveau si au drept scop crearea prin inginerie genetica de soldati paranormali eficienti in conflictele galactice cu civilizatii mai avansate (filmul "Taken" al lui Steven Spielberg ilustreaza aceasta activitate)],aushadhi(droguri;extracte din plante cu efect psihotrop; anestezice;potiuni si elixiruri magice;metode materiale;vedeti traditiile revelate in cartile lui Carlos Castaneda ),mantra (incantatii; invocatii; recitarea de formule magice;rugaciuni de in/e-vocare;descantece; auto si hetero sugestii;aruncarea de vraji,blesteme sau binecuvantari;metode energetice(pranayama;campuri de sincronizare) si informationale(auto si hetero sugestia);vedeti instruirea Regelui Arthur de catre vrajitorul (druidul) Merlin "in chant,spells and incantations"), tapas[asceza;puteri supranaturale dobandite prin actiuni purificatoare care declanseaza unificarea cognitiva,afectiva si volitiva;monoideism;credinta sau prin penitenta-dorinta intensa,situatii limita in care se declanseaza capacitati miraculoase necesare supravietuirii ( privatiuni; post negru;izolare senzoriala in camera intunecata sau prin imersiune,imobilizare prin ingropare; maladii; moarte clinica;experienta din proximitatea mortii;Near Death Experience;detasarea de corp in cursul unor accidente)] si prin samadhi [transa mistica dar si prin celelalte tipuri de transa: absorbtia concentrativa; extaz;transa shamanica,transa hetero si autohipnotica;vedeti levitatia,invulnerabilitatea la Douglas Home).

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de ABBA Dum 25 Apr 2010, 7:34 am

Nu vi se pare interesant ca chakrele au culorile spectrului luminii?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Uploaded with [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de magicianul Lun 26 Apr 2010, 9:00 am

ba da. mi se pare.
magicianul
magicianul

Mesaje : 1374
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie, enigme, paranormal Empty Re: Religie, enigme, paranormal

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum