INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Veştile triste...

+7
Mihaela
ABBA
sare.ochi
Loki
another
Franz Schneider
aurora
11 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de aurora Sam 05 Ian 2013, 12:16 am

Atitudinea sotiei mie mi se pare nepotrivita.

Eu nu cred ca "dorinta" lui a fost incinerarea, atata timp cat nu exista un testament in care sa exist scris de el indicatii privind ceremoniile de dupa sfarsitul sau.
Mai ales ca stia ca este o mare personalitate, stia ca vor exista discutii, probleme, legate de locul si festivitatile inmormantarii.
Plus ca are un cavou de familie la Tg Jiu, cu numele sau scris acolo.

Plus ca lasa in urma sa o avere foarte mare.

Nu cred ca un om atat de lucid, nu si-a pus in ordine lucrurile,
pentru cand nu va mai fi.

Felu acesta de a proceda al sotii... si sicriul acoperit,
desi nu era o figura desfigurata sau neplacuta la privit
Si cuvintele de pe panglica coroanei... avand in vedere ca este o personalitate publica, si toata lumea va citi ce a scris pe coroana...
Foarte neplacut... consider ca sotia a dat apa la moara
comentariilor neplacute din media.
Nu trebuia, nu era cazul...

Sa vedem ce va mai fi maine...

aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de Mihaela Sam 05 Ian 2013, 12:34 am

Dar si sora lui a spus ca el a fost cel care a dorit sa fie incinerat. Daca el a vrut asta nu inteleg de ce sa nu i se indeplineasca dorinta. Mai ales ca nu cred ca era el un credincios.

Iar sotia a scris mesajul: "Stii ca......... ELF". E cam controversat mesajul. S-ar putea completa orice pe linia punctata si e cam nepotrivit. Bine, elfii sunt nemuritori si un fel de semi-zei frumosi insa si eu cred ca trebuia sa scrie un mesaj frumos si clar.
Mihaela
Mihaela

Mesaje : 2743
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de aurora Sam 05 Ian 2013, 2:19 pm

Mihaela a scris:Dar si sora lui a spus ca el a fost cel care a dorit sa fie incinerat.
Daca el a vrut asta nu inteleg de ce sa nu i se indeplineasca dorinta.
Mai ales ca nu cred ca era el un credincios.

Iar sotia a scris mesajul: "Stii ca......... ELF". E cam controversat mesajul.
S-ar putea completa orice pe linia punctata si e cam nepotrivit.
Bine, elfii sunt nemuritori si un fel de semi-zei frumosi insa si eu cred ca trebuia sa scrie un mesaj frumos si clar.

Eu nu pun pret de adevar pe ceea ce a spus sora lui, pe felul in care am auzit-o ieri si azi vorbind.
E o femeie foarte in varsta si care probabil este intretinuta in casa sotiei.
A lansat aiurea si zvonul ca Patriarhia ar fi trimis un reprezentant la Crematoriu sa nu ii fie tnuta slujba.

SN nu a lasat nimic scris, un testament, prin care sa isi exprime dorinta de a fi incinerat,
de a fi depus intr-un sicriu inchis, de a nu avea o inmormantare cu preot si cu toate onorurile ce i se cuveneau.
Exista doar spusele sotiei. Si bineinteles, ca ea este singura care poate, legal, sa decida absolut totul.

Desi la Crematoriu a existat un pluton de cadeti pentru a trage salvele de onoare,
cum se face la inmormantare cu onoruri militate, acest lucru nu s-a putut face. Cui sa prezinte omagiu?
Ar fi trebuit macar sicriul sa fi fost introdus prin usa principala, in curtea interioara,
sa fie pus acolo, sa fie rostite discursurile de omagiu ale prietenilor sau celor care ar fi dorit asta
Si acolo i s-ar fi putut prezenta toate omagiile, si onorul si salvele de arma.

Eu cred ca pur si simplu sotia a refuzat sa discute cu organizatorii acestui omagiu militar.

Si nu inteleg de ce atata "tam-tam" cu slujba religioasa.
Daca cu adevarat Sergiu Nicolaescu a dorit sa fie incinerat,
inseamna ca el si-a asumat inmormantarea fara preot. Cu siguranta cunostea acest lucru.
Iar daca nu a fost dorinta lui, atunci sotia, cea care a decis incinerarea fara preot, si-a asumat pacatul.


Mi-a lasat un gust amar. A fost un om de mare valoare, un mare creator, nu merita circoteca asta.

aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de aurora Sam 05 Ian 2013, 2:28 pm

Mihaela a scris:...
Mai ales ca nu cred ca era el un credincios.
...

De ce spui asta?
Ai auzit macar o singura vorba, un interviu undeva, care sa te faca sa spui asta?

Cu putin inainte de a muri, a fost sa aprinda o lumanare la mormantul parintilor sai.
Are un cavou de familie in Tg Jiu unde se afla numele lui.



Am zis... daca ar exista un act, o declaratie a lui, pe care sa o fi auzit, a lui si nu a altcuiva,
ca asta si-a dorit sa-i fie despartirea de aceasta lume...
Dar asa... e decizia sotiei, desigur singura care poate decide, legal.



aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de aurora Sam 05 Ian 2013, 3:05 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

În timp ce o ţară întreagă îl plânge pe marele regizor, Paul Petrovici susţine că nu poate nici măcar să meargă la înmormântare, pentru că niciodată nu s-a înţeles cu soţia şi cu socrul lui Sergiu Nicolaescu.

“Dana era o obraznică din cale-afară. Odată, a venit Stela Popescu în vizită cu o prietenă de-a ei, care, culmea, îi cunoştea pe Dana şi pe familia ei. Şi prietena Stelei a fost şocată când a văzut-o aici pe Dana: «Păi, altceva nu a găsit şi Sergiu decât pe panarama asta care urlă şi înjură? Tot cartierul o ştia de nebună », mi-a zis femeia. Şi adevărul este că şi aici, la 2 Mai, înjura de mama focului, din orice...”, îşi aminteşte Petrovici.

“Se certau de la diverse lucruri. Era diferenţă între generaţii, iar ea nu prea era aptă pentru o viaţă de casă, ca să spun aşa. Au venit odată nişte invitaţi de-ai lui Nicolaescu, nişte francezi. Eu am pregătit casa, am făcut de mâncare, iar la final a chemat-o Sergiu şi pe Dana, însă ea s-a apucat şi l-a înjurat de faţă cu musafirii. Dar a fost urât de tot, nu aşa... Îmi venea mie să îi dau un pumn în cap ca să o fac să tacă. Era supărată că de ce a deranjat-o... Oricum, era dificilă. Era obsedată de unele chestii. Nu ieşea singură, nu înţelegea ce e aia distracţie. Cred că nu era normală. Nici muzică nu îi plăcea să asculte!”, a încheiat Paul Petrovici.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de Mihaela Sam 05 Ian 2013, 5:25 pm

aurora a scris:.....
SN nu a lasat nimic scris, un testament, prin care sa isi exprime dorinta de a fi incinerat,
de a fi depus intr-un sicriu inchis, de a nu avea o inmormantare cu preot si cu toate onorurile ce i se cuveneau.
Exista doar spusele sotiei. Si bineinteles, ca ea este singura care poate, legal, sa decida absolut totul.

Desi la Crematoriu a existat un pluton de cadeti pentru a trage salvele de onoare,
cum se face la inmormantare cu onoruri militate, acest lucru nu s-a putut face. Cui sa prezinte omagiu?
Ar fi trebuit macar sicriul sa fi fost introdus prin usa principala, in curtea interioara,
sa fie pus acolo, sa fie rostite discursurile de omagiu ale prietenilor sau celor care ar fi dorit asta
Si acolo i s-ar fi putut prezenta toate omagiile, si onorul si salvele de arma.

Eu cred ca pur si simplu sotia a refuzat sa discute cu organizatorii acestui omagiu militar.

Si nu inteleg de ce atata "tam-tam" cu slujba religioasa.
Daca cu adevarat Sergiu Nicolaescu a dorit sa fie incinerat,
inseamna ca el si-a asumat inmormantarea fara preot. Cu siguranta cunostea acest lucru.
Iar daca nu a fost dorinta lui, atunci sotia, cea care a decis incinerarea fara preot, si-a asumat pacatul.


Mi-a lasat un gust amar. A fost un om de mare valoare, un mare creator, nu merita circoteca asta.

Eu nu agreez ideea incinerarii pentru ca ma inspaimanta. Din tarana suntem creati in tarana ne intoarcem. Corpul nostru este pamant si trebuie dat inapoi pamantului. Cu sufletul e altceva... Este chiar trist sa participi la o inmormantare care nu e inmormantare ci arderea trupului. Plus ca am citit cum se intoarce cadavrul si se ridica atunci cand e cuprins de flacari, brrrrrrrr ...

Insa parca n-as crede ca SN a fost incinerat impotriva vointei lui. Poate ca asa a dorit el. Iar sotia lui, Dana, care acum e huiduita probabil ii respecta dorinta desi lumea o blameaza acum pe ea.
La urma urmei ea a fost sotia lui, a trait cu el ultimii 16 ani. El a ales-o, a spus la televizor ca o iubeste. E normal ca sotia sa-l inmormanteze/incinereze/whatever si sa decida.

Apropos de culoarea alba. Ar fi extraordinar daca s-ar stabili ca albul sa fie culoarea de doliu. Mi se pare mult mai potrivit decat negrul.

Insa multimea care huiduia la inmormantarea lui Sergiu Nicolaescu este ceva grotesc. S-au dus credinciosii sa faca ordine si sa judece ei. Nu!
Mihaela
Mihaela

Mesaje : 2743
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de Mihaela Sam 05 Ian 2013, 5:26 pm

aurora a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

În timp ce o ţară întreagă îl plânge pe marele regizor, Paul Petrovici susţine că nu poate nici măcar să meargă la înmormântare, pentru că niciodată nu s-a înţeles cu soţia şi cu socrul lui Sergiu Nicolaescu.

“Dana era o obraznică din cale-afară. Odată, a venit Stela Popescu în vizită cu o prietenă de-a ei, care, culmea, îi cunoştea pe Dana şi pe familia ei. Şi prietena Stelei a fost şocată când a văzut-o aici pe Dana: «Păi, altceva nu a găsit şi Sergiu decât pe panarama asta care urlă şi înjură? Tot cartierul o ştia de nebună », mi-a zis femeia. Şi adevărul este că şi aici, la 2 Mai, înjura de mama focului, din orice...”, îşi aminteşte Petrovici.

“Se certau de la diverse lucruri. Era diferenţă între generaţii, iar ea nu prea era aptă pentru o viaţă de casă, ca să spun aşa. Au venit odată nişte invitaţi de-ai lui Nicolaescu, nişte francezi. Eu am pregătit casa, am făcut de mâncare, iar la final a chemat-o Sergiu şi pe Dana, însă ea s-a apucat şi l-a înjurat de faţă cu musafirii. Dar a fost urât de tot, nu aşa... Îmi venea mie să îi dau un pumn în cap ca să o fac să tacă. Era supărată că de ce a deranjat-o... Oricum, era dificilă. Era obsedată de unele chestii. Nu ieşea singură, nu înţelegea ce e aia distracţie. Cred că nu era normală. Nici muzică nu îi plăcea să asculte!”, a încheiat Paul Petrovici.
Oooo! A inceput presa de scandal sa vomite. De ce? Pentru ca sotia lui SN le-a dat cu flit peste ochi? Penibil.
Mihaela
Mihaela

Mesaje : 2743
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de aurora Sam 05 Ian 2013, 7:31 pm

Mihaela a scris:
Eu nu agreez ideea incinerarii pentru ca ma inspaimanta. Din tarana suntem creati in tarana ne intoarcem. Corpul nostru este pamant si trebuie dat inapoi pamantului. Cu sufletul e altceva... Este chiar trist sa participi la o inmormantare care nu e inmormantare ci arderea trupului. Plus ca am citit cum se intoarce cadavrul si se ridica atunci cand e cuprins de flacari, brrrrrrrr ...

Insa parca n-as crede ca SN a fost incinerat impotriva vointei lui. Poate ca asa a dorit el. Iar sotia lui, Dana, care acum e huiduita probabil ii respecta dorinta desi lumea o blameaza acum pe ea.
La urma urmei ea a fost sotia lui, a trait cu el ultimii 16 ani. El a ales-o, a spus la televizor ca o iubeste. E normal ca sotia sa-l inmormanteze/incinereze/whatever si sa decida.

Apropos de culoarea alba. Ar fi extraordinar daca s-ar stabili ca albul sa fie culoarea de doliu. Mi se pare mult mai potrivit decat negrul.

Insa multimea care huiduia la inmormantarea lui Sergiu Nicolaescu este ceva grotesc.
S-au dus credinciosii sa faca ordine si sa judece ei. Nu!

N-ai vazut comentariul facut de sora lui, ca haina alba, ar fi fost pardesiul pe care SN l-a purtat in film.
Am vazut imaginile cand ea a iesit de la crematoriu.
Intr-adevar, era imbracata in mare doliu, pe sub acel pardesiu, purtat de ea ca omagiu probabil.

Poate ca manifestarile publice, ale oamenilor care s-au dus acolo, poate par grotesti.
Cine are dreptul sa ii judece pe acei oameni?
Sunt oamenii, oameni simpli, care i-au cunoscut si apreciat filmele, sau activitatea politica, sau ce a facut la revolutie, stiu eu?!?
Poate nu a fost frumos cum s-au manifestat, dar acei oameni si-au exprimat nemultumirea lor.
Pentru ca nu i s-a acordat memoriei lui SN respectul cuvenit.
Nu toti oamenii se manfesta la fel, nu au toti cultura si civismul care li se pretinde.
La inmormantarea lui iurie Darie sau a altor actori, cantareti... poate au fost aceeasi oameni.
Si s-au manifestat altfel... dupa situatie.
Sunt convinsa ca daca era o inmormantare corespunzatoare personalitatii publice care a fost SN,
comportamentul oamenilor ar fi fost cel pretins de ceremonie.
Nimeni nu ar fi huiduit si nu ar fi strigat "Rusine!" in fata unor onoruri militare, religioase, civice!

Ai vazut filmarile de la inmormantarea Mariei Tanase?
A fost Maria Tanase o personalitate comparabila cu SN?

Cred ca, din cauza refuzului sotiei de a comunica cu autoritatile organizatoare,
din cauza praostei comunicari, s-a ajuns la aceasta situatie!
De la bun inceput, ea a dat un mesaj violent mi s-a parut mie, cumva amenintator,
cu paragrafe de lege, catre presa. Cand putea sa prezinte, asa cum au facut si alte personalitati,
un mesaj decent de rugaminte pt a se respecta acest moment.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de aurora Sam 05 Ian 2013, 7:34 pm

Mihaela a scris:
aurora a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

În timp ce o ţară întreagă îl plânge pe marele regizor, Paul Petrovici susţine că nu poate nici măcar să meargă la înmormântare, pentru că niciodată nu s-a înţeles cu soţia şi cu socrul lui Sergiu Nicolaescu.

“Dana era o obraznică din cale-afară. Odată, a venit Stela Popescu în vizită cu o prietenă de-a ei, care, culmea, îi cunoştea pe Dana şi pe familia ei. Şi prietena Stelei a fost şocată când a văzut-o aici pe Dana: «Păi, altceva nu a găsit şi Sergiu decât pe panarama asta care urlă şi înjură? Tot cartierul o ştia de nebună », mi-a zis femeia. Şi adevărul este că şi aici, la 2 Mai, înjura de mama focului, din orice...”, îşi aminteşte Petrovici.

“Se certau de la diverse lucruri. Era diferenţă între generaţii, iar ea nu prea era aptă pentru o viaţă de casă, ca să spun aşa. Au venit odată nişte invitaţi de-ai lui Nicolaescu, nişte francezi. Eu am pregătit casa, am făcut de mâncare, iar la final a chemat-o Sergiu şi pe Dana, însă ea s-a apucat şi l-a înjurat de faţă cu musafirii. Dar a fost urât de tot, nu aşa... Îmi venea mie să îi dau un pumn în cap ca să o fac să tacă. Era supărată că de ce a deranjat-o... Oricum, era dificilă. Era obsedată de unele chestii. Nu ieşea singură, nu înţelegea ce e aia distracţie. Cred că nu era normală. Nici muzică nu îi plăcea să asculte!”, a încheiat Paul Petrovici.
Oooo! A inceput presa de scandal sa vomite. De ce? Pentru ca sotia lui SN le-a dat cu flit peste ochi? Penibil.

De ce spui asa urat? "sa vomite"...

Presa asta, asa cum o fi ea, de scandal, publica ceea ce spune un om, un om care a cunoscut personajele.
Presa publica, nu inventeaza. Acest om poate spune la un colt de strada, unui vecin,
sau poate spune unui reporter, care publica...

Sunt amintiri de viata, frumoase sau mai putin... care pot aparea, peste timp, intr-o carte chiar.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de Mihaela Sam 05 Ian 2013, 10:13 pm

aurora a scris:
N-ai vazut comentariul facut de sora lui, ca haina alba, ar fi fost pardesiul pe care SN l-a purtat in film.
Am vazut imaginile cand ea a iesit de la crematoriu.
Intr-adevar, era imbracata in mare doliu, pe sub acel pardesiu, purtat de ea ca omagiu probabil.

Poate ca manifestarile publice, ale oamenilor care s-au dus acolo, poate par grotesti.
Cine are dreptul sa ii judece pe acei oameni?
Sunt oamenii, oameni simpli, care i-au cunoscut si apreciat filmele, sau activitatea politica, sau ce a facut la revolutie, stiu eu?!?
Poate nu a fost frumos cum s-au manifestat, dar acei oameni si-au exprimat nemultumirea lor.
Pentru ca nu i s-a acordat memoriei lui SN respectul cuvenit.
Nu toti oamenii se manfesta la fel, nu au toti cultura si civismul care li se pretinde.
La inmormantarea lui iurie Darie sau a altor actori, cantareti... poate au fost aceeasi oameni.
Si s-au manifestat altfel... dupa situatie.
Sunt convinsa ca daca era o inmormantare corespunzatoare personalitatii publice care a fost SN,
comportamentul oamenilor ar fi fost cel pretins de ceremonie.
Nimeni nu ar fi huiduit si nu ar fi strigat "Rusine!" in fata unor onoruri militare, religioase, civice!

Ai vazut filmarile de la inmormantarea Mariei Tanase?
A fost Maria Tanase o personalitate comparabila cu SN?

Cred ca, din cauza refuzului sotiei de a comunica cu autoritatile organizatoare,
din cauza praostei comunicari, s-a ajuns la aceasta situatie!
De la bun inceput, ea a dat un mesaj violent mi s-a parut mie, cumva amenintator,
cu paragrafe de lege, catre presa. Cand putea sa prezinte, asa cum au facut si alte personalitati,
un mesaj decent de rugaminte pt a se respecta acest moment.
Aurora, eu cred ca oamenii aceia simpli nu au niciun drept sa-si exprime nemultumirea. De fapt mai curand este vorba despre apetenta pentru morbid. De ce e atat de important sa te duci la inmormantarea unui om ca la spectacol? Moartea e un act intim, personal, dureros pt ceri ramasi si fiecare om paseste in morte singur. Si fiecare om e liber sa aleaga cum anume vrea sa moara, cum sa fie inmormantat. Mai ales ca SN si-a luat la revedere in Senat, atunci cand a spus ca nu mai are mult de trait. Deci mie mi se pare ca si-a organizat oarecum in detaliu momentul mortii. Si la cat de lord era mi se pare firesc sa nu-si fi dorit circ.

Desigur cadavrul trebuie ingropat sau ma rog ars, etc. insa asta este doar un ritual si nu trebuie neaparat sa fie un omagiu. Sergiu Nicolaescu trebuia omagiat in timpul vietii, acum chiar nu-i mai foloseste cu nimic.

Apoi moartea este in mod categoric o dureroasa pierdere. Oricat de batran ar fi omul, cei din jurul lui tot se intristeaza cand acesta moare. Este o durere pt cei ramasi. Sincer, mie nu mi-ar conveni sa transform in circ durerea mea pt a oferi spectacol televiziunilor si multimilor care vor show. Si asa se vorbeste numai si numai pe tema asta la toate televiziunile. Da, a fost un regizor si actor mare, a fost un domn in adevaratul sens al cuvantului. Insa opera lui, filmele si rolurile vor ramane, oamenii aia simpli ar putea sa-l pastreze in amintire si maine si poimaine si mult timp de aici incolo.

Organizarea inmormantarilor fastuoase sunt niste ritualuri mai mult comerciale si fac din moarte un spectacol si un prilej de fast. E chiar ridicol sa se duca o multime de oameni la inmormantarea unui om pe care nici macar nu-l cunosteau doar asa ca sa poata sa scandeze sau eventual sa spuna: "vai ce frumos a fost la inmormantare!"

Daca familia asa a ales si dorinta lui a fost asta ar trebui respectat acest lucru.

Am vazut pe youtube inmormantarea Mariei Tanase. Si crezi ca asta e important? Maria Tanase e inca printre noi prin cantecele ei si nu prin momentul in care trupul i-a fost pus intr-o groapa. Ea va ramane mereu in sufletul romanilor prin ceea ce a facut in timpul vietii, prin cantecele si vocea ei minunata. Smile
Mihaela
Mihaela

Mesaje : 2743
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de Mihaela Sam 05 Ian 2013, 10:18 pm

aurora a scris:
...
Presa asta, asa cum o fi ea, de scandal, publica ceea ce spune un om, un om care a cunoscut personajele.
Presa publica, nu inventeaza. Acest om poate spune la un colt de strada, unui vecin,
sau poate spune unui reporter, care publica...

Sunt amintiri de viata, frumoase sau mai putin... care pot aparea, peste timp, intr-o carte chiar.
Presa e ca o hiena. Si daca sotia asta nu doreste sa discute cu presa? Sincer, bravo ei. Din moment ce n-a aparut deloc in presa timp de 16 ani (sau 18 auzeam) inseamna ca nu doreste sa apara la televizor nici acum. Putea s-o faca daca ar fi vrut dar e clar ca nu a vrut si nici nu vrea. ok
Mihaela
Mihaela

Mesaje : 2743
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de aurora Sam 05 Ian 2013, 10:59 pm

Mihaela a scris:
Aurora, eu cred ca oamenii aceia simpli nu au niciun drept sa-si exprime nemultumirea.
De fapt mai curand este vorba despre apetenta pentru morbid.
De ce e atat de important sa te duci la inmormantarea unui om ca la spectacol?
Moartea e un act intim, personal, dureros pt ceri ramasi si fiecare om paseste in morte singur.
Si fiecare om e liber sa aleaga cum anume vrea sa moara, cum sa fie inmormantat.
Mai ales ca SN si-a luat la revedere in Senat, atunci cand a spus ca nu mai are mult de trait.
Deci mie mi se pare ca si-a organizat oarecum in detaliu momentul mortii.
Si la cat de lord era mi se pare firesc sa nu-si fi dorit circ.
Cred ca si tu, ai participat la inmormantari in viata ta,
fie la oameni apropiati, din familie, fie la altii doar cunoscuti sau "obligatii".
Te-ai dus din "apetenta pentru morbid"? Te-ai dus ca la un spectacol?
Nu ai comentat niciodata cum a fost organizata inmormantarea, tot felul de "amanunte" mai mult sau mai putin "picante"?

De ce se organizeaza inmormantari publice, cu mai mult sau mai putin fast, in toata lumea,
pentru persoanele publice, iubite sau contestate de oamenii simpli?

SN si-a luat "la revedere" si nu "adio" de la oamenii cu care a lucrat in Senat, motivand si de ce nu a mai candidat.
Discursul sau nu a avut nici o legatura cu "organizarea in detaliu a mortii"
Mai ales ca in acel moment era pe propriile lui picioare, in plina activitate.
(chiar daca era bolnav; bolnav era de multa vreme, dar era pe picioare, era activ.
Cazatura in care si-a fisurat coastele, ca de fapt de-asta s-a internat, a survenit mai tarziu)
Orice om trecut de 80 de ani spune ca nu mai are mult de trait!
Chiar daca este in plina activitate, este perfect lucid.
Si este firesc! Chiar dupa ce treci de 60-65 de ani... spui ca "nu stiu cat o sa mai traiesc!"

Nu inteleg de ce consideri ca inmormantarea unui "lord",
organizata la nivelul si pretentiile rangului unui lord, ar fi "un circ"?!?!?!
Eu cred ca tocmai pentru ca SN a fost un lord, merita funeralii de nivelul unui lord!



Mihaela a scris:
Desigur cadavrul trebuie ingropat sau ma rog ars, etc. insa asta este doar un ritual si nu trebuie neaparat sa fie un omagiu.
Sergiu Nicolaescu trebuia omagiat in timpul vietii, acum chiar nu-i mai foloseste cu nimic.
Cred ca gresesti.
Ceea ce a avut de primit in timpul vietii, a primit cu prisosinta. Si bune, si rele.
Omagiile care se aduc unei mari personalitati la moarte, este cu totul alt lucru.

De ce sunt omagiate marile personalitati, vedetele, artistii, in toata lumea?
De ce li se fac funeralii fastuoase, chiar nationale? Este "circ"?



Mihaela a scris:Apoi moartea este in mod categoric o dureroasa pierdere.
Oricat de batran ar fi omul, cei din jurul lui tot se intristeaza cand acesta moare. Este o durere pt cei ramasi.
Sincer, mie nu mi-ar conveni sa transform in circ durerea mea pt a oferi spectacol televiziunilor si multimilor care vor show.
Si asa se vorbeste numai si numai pe tema asta la toate televiziunile.
Da, a fost un regizor si actor mare, a fost un domn in adevaratul sens al cuvantului.
Insa opera lui, filmele si rolurile vor ramane, oamenii aia simpli ar putea sa-l pastreze in amintire
si maine si poimaine si mult timp de aici incolo.
Daca totul este numai "circ", de ce organizam inmormantari celor dragi?
Inmormantari dupa cat ne tine "punga", dupa cum ne este rangul familiei.
Si nu suntem "persoane publice" si nici mari personalitati sau vedete.
Nu, nu este vorba nici de show, nici de spectacol pt televiziuni.
E vorba de respect, de consideratie, de apreciere, de iubire. De recunoastere ca acel om, a fost ceva, a reprezentat ceva.
Sau daca nu de astfel de sentimente inalte, este vorba macar de a iti tine "rangul".



Mihaela a scris:Organizarea inmormantarilor fastuoase sunt niste ritualuri mai mult comerciale
si fac din moarte un spectacol si un prilej de fast.
E chiar ridicol sa se duca o multime de oameni la inmormantarea unui om pe care nici macar nu-l cunosteau
doar asa ca sa poata sa scandeze sau eventual sa spuna: "vai ce frumos a fost la inmormantare!"
Ce nu este comercial, pana la urma urmei, pe lumea asta?
Inmormantarile fastuoase, ca si nuntile si botezurile fastuoase, sunt ale celor care "sunt" cineva intr-o societate.
E ridicol? De ec? Din toate vremurile, oamenii mergeau la nunti sau inmormantari fastuoase, publice, ale oamenilor pe care nu ii cunosteau.
Regi, presedinti, actori, personalitati publice din cele mai diverse domenii.
Chiar si la sat... la astfel de ocazii, lumea iese in strada, neinvitata...
Care este ridicolul?
Si da, la inmormantare, ca si la nunta, se comenteaza de pe margine... ce toalete au fost, cate flori, etc etc
Hai sa nu ne mai ascundem... de parca nu am trai in aceeasi lume! Si in Romania, si in strainatate...



Mihaela a scris:Daca familia asa a ales si dorinta lui a fost asta ar trebui respectat acest lucru.
Da, sotia a ecis asa, si asa s-a facut.
S-a opus cineva? Nu! ca din punct de vedere legal, ea avea toate drepturile.

Dar eu, ca simplu admirator al lui SN, comentator de pe margine, am dreptul sa spun ca merita o altfel de cremonie?
Eu asa simt.



Mihaela a scris:Am vazut pe youtube inmormantarea Mariei Tanase. Si crezi ca asta e important?
Maria Tanase e inca printre noi prin cantecele ei si nu prin momentul in care trupul i-a fost pus intr-o groapa.
Ea va ramane mereu in sufletul romanilor prin ceea ce a facut in timpul vietii, prin cantecele si vocea ei minunata. Smile
Bine!

Uite... macar dupa 50 de ani, ai avut ocazia sa te uiti la inmormantarea Mariei Tanase.
Sau la inmormantarea Daianei. Sau a lui Michel Jackson.

Da, Miha... si asta este important. Asa cum toate in viata sunt sau devin importante.

Eu nu mi-am cunoscut strabunicii. Dar am poze de la inmormantarea lor.
Poze cu ei, cu obiceiurile de atunci, cu costumatia de atunci... cu zapezile de atunci, cu preotii, cu satenii..
Si ma bucur sa le privesc, aflu mai multe din acele vremuri necunoscute mie.
Si observ ca a fost inmormantarea unor oameni de vaza din satul acela. Si ma mandresc cu asta!


aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de aurora Sam 05 Ian 2013, 11:02 pm

Mihaela a scris:
aurora a scris:
...
Presa asta, asa cum o fi ea, de scandal, publica ceea ce spune un om, un om care a cunoscut personajele.
Presa publica, nu inventeaza. Acest om poate spune la un colt de strada, unui vecin,
sau poate spune unui reporter, care publica...

Sunt amintiri de viata, frumoase sau mai putin... care pot aparea, peste timp, intr-o carte chiar.
Presa e ca o hiena. Si daca sotia asta nu doreste sa discute cu presa? Sincer, bravo ei. Din moment ce n-a aparut deloc in presa timp de 16 ani (sau 18 auzeam) inseamna ca nu doreste sa apara la televizor nici acum. Putea s-o faca daca ar fi vrut dar e clar ca nu a vrut si nici nu vrea. ok

Bun... si nu doreste, nu doreste! Care e problema?
A zis vreo "presa" ceva pt ca ea nu a dorit sa vorbeasca cu presa?


aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de Mihaela Dum 06 Ian 2013, 1:34 am

aurora a scris:

SN si-a luat "la revedere" si nu "adio" de la oamenii cu care a lucrat in Senat, motivand si de ce nu a mai candidat.
Discursul sau nu a avut nici o legatura cu "organizarea in detaliu a mortii"
Mai ales ca in acel moment era pe propriile lui picioare, in plina activitate.
(chiar daca era bolnav; bolnav era de multa vreme, dar era pe picioare, era activ.
Cazatura in care si-a fisurat coastele, ca de fapt de-asta s-a internat, a survenit mai tarziu)
Orice om trecut de 80 de ani spune ca nu mai are mult de trait!
Chiar daca este in plina activitate, este perfect lucid.
Si este firesc! Chiar dupa ce treci de 60-65 de ani... spui ca "nu stiu cat o sa mai traiesc!"

Pai normal ca si-a luat la revedere si nu adio ca doar nu se gandea ca va muri atunci in direct la TV. lol! Insa faptul ca a spus ca el nu mai are mult de trait impreuna cu faptul ca si-a facut cavoul sunt indicii clare ca el isi pregatea momentul mortii - ceea ce este un lucru firesc pt orice om responsabil mai ales daca a trecut de 80 de ani.

Discursul acela nu a avut legatura cu moartea sa ci cu retragerea din politica insa si aceasta retragere a fost un moment din scenariul pe care el l-a urmat in aceste ultime saptamani de viata. Deci imi vine greu sa cred ca nu s-a gandit/spus si despre modul in care ar dori sa fie ingropat/incinerat/etc.

Mihaela
Mihaela

Mesaje : 2743
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de Mihaela Dum 06 Ian 2013, 1:37 am

aurora a scris:.....
Bun... si nu doreste, nu doreste! Care e problema?
A zis vreo "presa" ceva pt ca ea nu a dorit sa vorbeasca cu presa?


Pai eu cred ca asta e motivul pt care presa incepe s-o blameze. Faptul ca ea nu vrea sa vorbeasca cu ei, le da cu flit. Oooo, ce n-ar da ei s-o cheme pt "exclusivitati" sau "senzational". lol!
Mihaela
Mihaela

Mesaje : 2743
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Veştile triste... - Pagina 4 Empty Re: Veştile triste...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum