INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Legea Pensiilor

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de little light Joi 11 Feb 2010, 12:10 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Joi 11 Feb 2010, 4:03 pm

little light a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mai Lumi, ... e belea !
Sa nu uitam ca sunt mineri care au muncit o viata in subteran pentru o pensie ca asta, ba chiar mai mare. Nu-s piloti de avion, nici evazionisti cu firme la care si-au dat doar pe hartie niste salarii babane, ci muncitori care au trudit al dracului de tare pentru pensia asta sau putin mai mare ca asta. Deci, nu mi se pare normal sa-i tai din pensie unui miner, care dupa 20-25 ani de mina nu mai e om intreg, care si-a sacrificat sanatatea in fundul pamantului.
Parerea mea.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de aurora Joi 11 Feb 2010, 5:29 pm

da, zic si eu ca si Franz... ce-are "poporul" cu tampenia, grandoarea, gandirea aiuristica, a unor indivizi?

eu deja fac cu nervii cu discutiile astea cu "legea pensiilor"
toti (inafara de pedelei) zic ca e o tampenie... ce se va intampla pana la urma ?!?!?!

eu nu mai pricep NIMIC !!!

Aseara l-am vazut pe Ion Lucian... plangea, mai oameni buni, plangea... de umilinta la care a ajuns, un om de valoarea lui, care 70 de ani a jucat pentru noi, nu a plecat din RO, desi a avut oferte.

Am crezut ca ma loveste damblaua... cum sa aduci mari valori pe care le mai ai,
cativa oameni, ca-i numeri pe degete, la halul asta de suferinta?

Si in acelasi timp, a intervenit tzoapa aia de la pd-l, de au numit-o acuma la fondul "proprietatea", pe o galeata de bani !!!!!!!!!

Boc a innebunit????? Vladescu e un impotent in meseria lui? Ce au de gand oamenii astia cu noi?
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Legea Pensiilor

Mesaj Scris de aurora Joi 11 Feb 2010, 6:07 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Executivul a susţinut că UE ne-a impus creşterea vârstei de pensionare. Directivele europene îl contrazic.
Deşi reprezentanţii executivului au justificat stabilirea unei vârste egale de pensionare, de 65 de ani,
pentru femei şi bărbaţi prin nevoia de aliniere a României la legislaţia europeană,
directivele Uniunii nu prevăd niciun fel de obligaţie în acest sens.
O recunoaşte chiar Consiliul Legislativ al Parlamentului României, care a avizat, la finele săptămânii trecute,
o iniţiativă cetăţenească în privinţa pensionării.


Pensionarul ideal
Varsta de pensionare 70 de ani, cel putin 50 ani de contributie, dupa primirea primei pensii decesul.

Asa bine 'om trai, c-om munci pan-om muri! (1)
de Nae Camionagiu, marţi, 9 februarie 2010 - 00:02

Aflandu-ma in vacanta in Romania, si intrand eu in vorba cu un batran de prin partea meleagurilor mele natale, din minutatul taram al Clujului, il intreb:
“Buna ziua bade Vasalie, ce mai faci, cum o mai duci?”
– Buna zuua, scumpu mneu, d-apoi, cum s-o duc, dragu’ meu, bine, multamesc lui Dumnezau.
Cu sanatatela i-un pic mai rau, si cu batranete, da, mi-o marit si pensie si-amu-i mai bine.
„Lasa, bade Vasalie, nu te prea plange, ca dupa cum te vad, te tii inca tare”
- D-apoi, dreagu meu, am tot muncit pamanturile astea de mic copil,
si un pic de hodina si de pensie, mi-o merit si io.

Asa bine 'om trai, c-om munci pan-om muri! (2)
de Nae Camionagiu, marţi, 9 februarie 2010 - 00:03

„Da, bade Vasalie, cine ti-o marit pensia?!”
- Tariceanu! – ca el comanda amu, ca s-or sfadit cu Basascu si nu-s mai pretini”
“Da de ce s-or sfadit, bade Vasalie?”
- Ala negru-i sti, ca nici la aiestie nu le mai ajunge! – tat au si tat mai vreu!”
“Da de votat, cu cine-ai sa votezi?”
- Dreac sa-i duca-n tara lui… cu Basascu!
“Cum, bade Vasalie, Tariceanu iti mareste pensia si dumneata votezi cu Basescu,
stii ca fac parte din partide diferite?”
- Dreac sa-i duca si pa unu si pa altu! Ase o vinit un domnu si ne-o spus,
sa votam cu Basascu daca vrem sa nu ne fie rau! Apoi, ce-a da Dumnezau!
“Da, bade Vasalie, de unde-o venit domnu acela, cunosti-l?!”
- …de-acolo de la primarie!... si ne-o adus si-o cosarca cu bucate…
o zasu ca-s de la domnu Basascu si de la Bocu!

Nae, ai mare dreptate!
de Catalinn, marţi, 9 februarie 2010 - 00:46

Vacanta asta de Sarbatori mi-am petrecut-o in tara lui Basescu/Boc :-) la cumnati.
Io-s bucurestean de vreo 3 generatii, dar nevasta-mea e din Ardeal,
si unul din cumnatii mei sta in Gherla, si e ca si tine ... camionagiu :-)
Am stat pe acolo cu mici intreruperi toata luna Decembrie, asa ca turul 2 m-a prins pe acolo.
Povesti din astea am auzit cu duiumul. Toti parca erau hipnotizati sa voteze cu basescu,
ca cica de aia o duc mai bine, si daca vine psd-ul va fi prapad.
Io n-am vazut nicio imbunatire majora, insa ei o tineau pe a lor,
insa am zis ca voi astia de pe acolo va prindeti mai greu (scuze!).
Primariile sunt portocalii si transformate in srl-uri de familie.
Acolo de la primar la femeia de servici sunt rude,
asa ca au tot interesul sa il voteze pe basescu si sa ii faca propaganda.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Joi 11 Feb 2010, 6:11 pm

Devine mai rau decat in lagarele naziste. Acolo mureai gazat... in Romania se va muri in curand cu zile !
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de nicuvar Joi 11 Feb 2010, 7:54 pm

Acum, dragii mei, eu nu mai inteleg nimic. Discutam despre pensii peste tot? Din intamplare am ajuns aici, la stiri serioase, fara politica. Am postat si eu un mesaj despre pensii, la guvernul Bij-Boc, a deschis aurora un topic despre legea pensiilor, acum am vazut si aici ... Haideti sa ne decidem. Unde discutam despre pensii? Pentru ca este mult de discutat si nu trebuie sa ne mutam de pe un topic pe altul sau, mai rau, de pe un forum pe altul.
Legea pensiilor tine de politica, nu de stiri diverse. "Legea pensiilor" este doar forma pe care a adoptat-o guvernul si care va ajunge in parlament, pentru dezbatere. Ca mai discuta si mass-media, e altceva. Dar tine de politica, nu de stiri oarecare, chiar si serioase.
nicuvar
nicuvar

Mesaje : 1183
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 68
Localizare : Timisoara

http://nicuvar.wordpress.com/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de aurora Vin 12 Feb 2010, 12:29 am

Scuze Nicule, de imprastiere, dar se vede ca este subiectul cel mai important in zilele astea, ca peste tot numai de-asta dai in discutii, si la tvm si in magazin, si la servici, si la prieteni, si la mama, si la cumnata, si la socrii.

Toti injura pe unu sau pe doi.

Cred ca cel mai potrivit ar fi sa discutam la "Legea Pensiilor",
ca Politica-i prea mare.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de aurora Vin 12 Feb 2010, 12:31 am

Cica perioada de concediu pentru crestere copil, va fi penalizata in noua lege cu 75 %.
In alte tari, se reduce varsta de pensionare cu 1 an pentru fiecare copil crescut.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de mariana scarlat Vin 12 Feb 2010, 3:00 am

Altă dată... se reducea şi la noi de la al treilea copil în sus!
Mi se pare nespus de mult 65 ani pentru pensionare!
Păi eu mai pot să lucrez pentru că nu mă duc zilnic la servici, că muncesc acasă, de plecat de acasă plec atunci când am chef, iar cu declarţii şi alte cele se duce mai mult Alex şi chiar soţul.
Acum e prea frig şi vara e prea cald, ca să umblu pe străzi!
mariana scarlat
mariana scarlat

Mesaje : 393
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Vin 12 Feb 2010, 7:34 am

nicuvar a scris:Acum, dragii mei, eu nu mai inteleg nimic. Discutam despre pensii peste tot? Din intamplare am ajuns aici, la stiri serioase, fara politica. Am postat si eu un mesaj despre pensii, la guvernul Bij-Boc, a deschis aurora un topic despre legea pensiilor, acum am vazut si aici ... Haideti sa ne decidem. Unde discutam despre pensii? Pentru ca este mult de discutat si nu trebuie sa ne mutam de pe un topic pe altul sau, mai rau, de pe un forum pe altul.
Legea pensiilor tine de politica, nu de stiri diverse. "Legea pensiilor" este doar forma pe care a adoptat-o guvernul si care va ajunge in parlament, pentru dezbatere. Ca mai discuta si mass-media, e altceva. Dar tine de politica, nu de stiri oarecare, chiar si serioase.
Am mutat mesajele aici la pensii Nicu.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de nicuvar Vin 12 Feb 2010, 10:36 am

Multumesc, Franz. E mai bine asa.
Ce ma intereseaza pe mine din acest proiect de lege este indemnizatia de insotitor. Acum este de 80% din punctul de pensie, in jur de 580 lei. Acum se propune ca indemnizatia sa nu mai fie platita din bugetul de asigurari sociale, ci de la bugetul de stat si sa fie la nivelul indemnizatiei unui asistent personal pentru persoanele cu handicap grav, care este salariul minim pe economie, acum 705 lei. Acesti 125 lei in plus mi-ar prinde foarte bine.
Pe Doina o intereseaza varsta de pensionare.
nicuvar
nicuvar

Mesaje : 1183
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 68
Localizare : Timisoara

http://nicuvar.wordpress.com/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Mier 07 Apr 2010, 7:42 pm

7 mituri despre viitoarea lege unitara a sistemului de pensii de stat

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de little light Mier 05 Mai 2010, 1:32 pm

little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de aurora Mier 05 Mai 2010, 2:33 pm


Rezisti la munca pana la 65 de ani?
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Mier 05 Mai 2010, 4:44 pm

aurora a scris:

Rezisti la munca pana la 65 de ani?
Pai ...are incotro ? N-are. Sa munceasca cu ravna sa ne asigure noua, tie si mie, cotizatia de care avem atat de multa nevoie ca sa ne luam pensiile la timp. bounce bounce bounce
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Mier 05 Mai 2010, 7:48 pm

ISARESCU, BNR: Numai in sistemul privat de pensii banii "fac pui" si duc la "pensii frumoase"

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Stiam eu de ce ma ocup de treaba asta si inca cu destul succes. Am "rezolvat" 52 oameni pana acum.
Iar la asigurari de viata inca vreo 35 oameni.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de aurora Mier 05 Mai 2010, 8:27 pm

Bravos, Franz. Noi insa... vom trai doar din ce am muncit pana acum!
Sper sa ne ajunga.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Mier 05 Mai 2010, 8:55 pm

Nu, nu ! Eu am si o polita de pensie privata in nume propriu facuta in urma cu 12 ani.
La 60 ani iau bani si de acolo.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de little light Mier 05 Mai 2010, 10:42 pm

Franz Schneider a scris:
aurora a scris:

Rezisti la munca pana la 65 de ani?
Pai ...are incotro ? N-are. Sa munceasca cu ravna sa ne asigure noua, tie si mie, cotizatia de care avem atat de multa nevoie ca sa ne luam pensiile la timp. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Desigur. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Vin 07 Mai 2010, 12:04 pm

ACEASTA ESTE "EGALITATEA" , "DEMOCRATIA" , IUBIREA APROAPELUI SI TOATE CELELALTE MINCIUNI IN CARE SUNTEM OBLIGATI SA TRAIM DE O VIATA INTREAGA !


IAR NOI AVEM pensii nesimtite
...
am sa ma duc la UE sa vad cum este....

Cititi si trimiteti si la altii sa vada unde si cum sint folosite fondurile Comunitatii Europene, altfel spus de ce cotizam la uniune si pentru cine. Eu zic sa-l dati mai departe sa fie informata lumea cam cum se poate trai ca-n rai pe banii altora. Trimiteti si la ziare poate inca nu au aflat.
Aţi observat că politicienii nostri se lupta ca nebunii să intre în administratia UE.
Şi de ce?
Pensionarea la 50 de ani, cu 9000 de euro pe lună pentru funcţionarii din UE a fost aprobata! "

În acest an, 340 de functionari se vor pensiona la 50 de ani cu o pensie de 9000 de euro pe lună.
Da, ati citit corect!

Pentru a sprijini integrarea personalului nou de la noile state membre ale UE ( Polonia , Malta , Europa de Est ...), funcţionarii din ţările membre (ca Belgia, Franţa, Germania ..) vor primi din partea Europei, aceasta oferta (= cadou pretios, putem spune de aur ) doar ca să se pensioneze.

De ce ? Cine plăteşte ?
Tu si cu mine!
Ei voteaza legi, fără control şi-si atribuie,"parasute de aur" cu impozitele noastre.
Acestea trebuie să fie dezvăluite cu ajutorul acestui mesaj tuturor europenilor din jurul vostru

Tehnocraţii europeni beneficiaza de pensii de nababi....
Chiar şi parlamentarii, care cu toate acestea, beneficiaza de regimuri speciale, nu primesc o treime din ceea ce ating acesti domni ...
Adica,
Giovanni Buttarelli, care ocupa postul de Asistent Supervizor de protecţia datelor", va primi numai dupa 1 an si 11 luni de serviciu (noiembrie 2010), o pensie de 1 515 € / luna. Echivalentul a ceea ce se ,,ofera" , în medie, unui angajat francez din sectorul privat, după o carieră completă (40 ani).
Colegul său, Peter Hustinx, si-a văzut contractul reinnoit cu inca 5 ani . Acesta va avea dreptul la aproape 9 000 € de pensie pe lună.
E simplu, nimeni nu s-a decis sa-i ia la intrebari, deci e firesc ca profita.
E ca şi cum pentru pensionarea lor, ei ar fi primit un cec în alb.
Multi alte tehnocraţise bucura de acest privilegiu:
1. Roger Grass, grefier al Curţii de Justiţie , va primi € 12 500 de pensie pe luna.
2. Pernilla Lindh, judecător la Tribunalul de Primă Instanţă, 12 900 € / luna.
3. Dámaso Ruiz-Jarabo Colomer, avocat general, 14 000 € / luna.

Listă de verificare, fa click pe adresa de mai jos:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pentru ei, este jack-pot-ul mult visat. Fiind in funcţie de la mijlocul anilor 1990, sunt sigur de a "avea o carieră completă" şi, prin urmare, a obţine maxim de 70% din ultimul salariul. Nu numai ca pensiile lor "sparg plafoanele de pensionare" dar pe deasupra pentru dansii e suficient de a lucra doar 15 ani şi jumătate (intr-o viata de om) pentru a valida o cariera completa, în timp ce tu, ca si mine, trebuie sa te omori la servici 40 de ani, în curând 41 ani si doresc sa o mai lungeasca nitelus.....
Confruntandu-se cu prăbuşirea sistemelor de pensii, tehnocraţii recomanda cariere mai lungi: de la 37,5 ani, 40 de ani, 41 ani (în 2012), 42 (2020), etc.
Dar pentru ei nu e nici o problemă, e suficient doar 15.5 ani ...

Iniţial, aceste pensii de nababi au fost rezervate doar membrilor Comisiei Europene dar de-a lungul anilor, acestea au fost acordate si altor angajaţi.
Acum, ei sunt o armată care se bucura : judecători, magistraţi, grefieri, controlori, mediatori, etc.

Dar, mai nasol, în acest caz, este că acestia nu contribuie nici cu o centime de euro la super- pensiile lor.
Totul se plăteşte de catre contribuabili...
Noi, cotizam toata viata şi la cea mai mică întârziere de plată ni se reaminteşte, urmeaza amenzi, penalităţi de întârziere de plată, etc. ...fara nici o mila
Ei sunt scutiti de toate acestea .

Va puteti imagina? chiar şi judecătorii Curţii de Conturi, care, cu toate acestea, se presupune că "verifica dacă cheltuielile Uniunii Europene sunt legale, pentru scopul pentru care sunt destinate" beneficiaza de acest sistem şi nu plătesc nici o cotizatie.
In schimb nu uita ca trebuie sa joace rolul de "jandarmi" la Bruxelles şi continuă să dea lecţii de ortodoxie bugetara, atunci când ei au ambele mâini pana dincolo de coate în oala cu gem?

La ora în care viitorul pensiilor noastre este serios compromisă de violenţa crizei economice şi brutalitatea şoc demografic, oficialii europeni au, pe cheltuiala noastră, pensie de 12 500 - 14 000 € / lună după doar 15 de ani de carieră, fără măcar a contribui cu ceva ptr ea ...
Acest lucru este pura provocare!
Scopul acestor randuri este de a alerta toti cetăţenii statelor membre ale Uniunii Europene.
Împreună putem crea o maree.

Nu există nici o îndoială că tehnocraţii din Europa continuă să se bucure pe cheltuiala noastră şi fara griji sau frica, de astfel de pensii. Sa incercam sa punem piciorul in prag.
S-a efectuat un studiu precis şi documentat, si se demonstreaza prin "A + B" amploarea scandalului. Aceste studii au fost deja preluate de către mass-media.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Difuzarea pe o scară largă în rândul tuturor celor 27 de ţări ale UE, prin intermediul presei a e-mailurilor....poate se va ajunge la ceva, doar daca nu sunteti multumiti cu faramiturile care vi se ofera.
TRANSMITETI, TRANSMITETI........, va rog !

Cu drag,
FRANZ
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Lun 24 Mai 2010, 11:23 am

No comment !

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Joi 27 Mai 2010, 8:13 am

Cum sacrifica Guvernul si pensiile nepotilor

Fondurile de pensii private ar putea suporta falimentul sistemului public şi să primească doar 0,5% din salariul brut, în loc de 2,5%. Guvernul ar sacrifica astfel, definitiv, aproape o zecime din pensia de peste 30 de ani pentru a plăti acum pensii timp de două săptămâni.

Cinci milioane de români şi nouă fonduri care administrează active de peste 3 miliarde lei vor fi păgubiţi dacă Guvernul decide să reducă nivelul contribuţiei la pensiile private de la 2,5% la doar 0,5% din salariul brut. Toate acestea, pentru o economie care, potrivit calculelor Eureko Pensii, ar atinge doar 2,4 miliarde lei până la finele anului 2011. Această sumă, aproximativ 560 milioane euro, reprezintă doar puţin peste 50% din cheltuielile lunare ale Guvernului cu pensiile de stat. Pentru administratorii fondurilor de pensii însă, reducerea contribuţiei ar fi o lovitură greu de suportat, iar unii iau deja în calcul perspectiva falimentului, caz în care tot statul ar fi bun de plată. Cu alte cuvinte, pentru a menţine în viaţă, fără a-l reforma, un sistem de pensii învechit şi total neproductiv, autorităţile riscă să distrugă o industrie care a obţinut în primii doi ani de activitate un randament mediu de 18% şi care, prin natura activităţii, sprijină toate pieţele financiare din România.

Pensie cu 8% mai mică peste 30 de ani

Astfel, pe scenariul celor de la ING, în condiţiile actuale pensia de stat, Pilonul I, va reprezenta peste 30 de ani aproximativ 74% din total, iar partea privată, Pilonul II, restul de 26%. Dacă Guvernul reduce pentru un an contribuţia la 0,5%, iar ulterior o plafonează la nivelul de 2,5%, atunci componenta privată se reduce cu o treime, de la 26 de puncte la 18 puncte. Astfel, la fiecare 100 de lei viitorul pensionar va pierde 8 lei.

Riscă totul pentru mai nimic

Măsurile anunţate de ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu, şi susţinute de sindicate riscă să destabilizeze definitiv sistemul de pensii private, construit cu greu în mai bine de zece ani. „Prin aplicarea măsurii vom asista la distrugerea a 12 ani de construcţie legislativă şi instituţională în domeniul pensiilor private şi se recunoaşte falimentul sistemului public de pensii, dar, paradoxal, şi la anihilarea principalei soluţii de rezolvare a acestei probleme" , a spus Crinu Andănuţ, preşedintele Asociaţiei pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR) la un seminar organizat de Mediafax.

În opinia acestuia, există chiar riscul ca unele fonduri de pensii, în special cele mici, să dea faliment. „Prin reducerea contribuţiei, cheltuielile administratorilor nu se mai pot susţine din veniturile acestora, adică din comisioanele aplicate participanţilor.

În acest caz, administratorul are două posibilităţi: fie cere din nou bani acţionarilor, fie intră în faliment", explică Andănuţ, care avertizează asupra faptului că acţionarii administratorilor de fonduri ar putea fi reticenţi la astfel de investiţii, în contextul în care afacerea lor va face profit abia peste 20-25 de ani.

Sursa :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de aurora Joi 27 Mai 2010, 10:03 am

Ameţiţii ăştia distrug tot!
Nu va mai ştii nimic de nimic, nu mai pot pune gând pe gând şi idee pe idee.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Franz Schneider Mier 02 Iun 2010, 3:40 pm

ORDONANTA DE URGENTA OUG Nr. 24/2010

In temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. 1. – In urma rapoartelor primite de la Serviciul Roman de Informatii s-a constatat ca cei aproape 6 milioane de pensionari din Romania detin (fara a fi trecute in declaratiile de avere) cantitati mari de metale pretioase (aur,argint), pietre pretioase, etc si se sustrag de 20 de ani de la contributia lor in domeniul energiei (gaze,etc) aducand grave prejudicii bugetului de stat. S-a estimat ca aceste averi nedeclarate ale pensionarilor reprezinta cam 80% din economia subterana, producand statului roman pagube anuale estimate la 65 miliarde de euro

Art. 2 - Ordonanta Guvernului nr. 10/2008 privind nivelul pensiilor potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 24/2000 privind sistemul de stabilire a pensiilor potrivit anexelor nr. II si III la Legea nr. 154/1998 privind sistemul de stabilire a pensiilor, precum si unele masuri de reglementare a drepturilor prin legi speciale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 79 din 1 februarie 2008, aprobata cu modificari prin Legea nr. 177/2008, cu modificarile si completarile ulterioare.se va aplica astfel :

Incepand cu data de 1 iunie 2010, toti pensionarii din Romania vor avea obligativitatea sa depuna pana la data de 30 iunie 2010 declaratiile de avere, pentru a fi impozitate toate bunurile stipulate la Art. 1, dupa cum urmeaza :
- Aurul din gura
- Argintul din par
- Pietrele de de la rinichi
- Plumbul din picioare
- Fierul din incheieturi
- Zaharul din sange
- Gazele emanate pe ascuns, intrucat s-a constat ca pensionarii au un urias potential energetic, neutilizat pana acum, si reprezinta o solutie ideala pentru reducerea importului de gaze din Rusia, aducand mari economii la bugetul tarii. La gaze se vor aplica accize in cuantum de 2,5 euro/mc de productie, estimata de catre specialistii Guvernului pe baza de teste si masuratori individuale foarte exacte.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de aurora Mier 02 Iun 2010, 3:45 pm

Doamne Franz... m-am si speriat [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Legea Pensiilor Empty Re: Legea Pensiilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum