INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Roşia Montană

In jos

Roşia Montană Empty Roşia Montană

Mesaj Scris de aurora Mier 03 Feb 2010, 10:40 am

Ionuţ Popescu ESTE SI EL LIBERAL, ex-PNL, actualmente pd-L.
A fost Ministrul Finanţelor Publice în Guvernul Tăriceanu.
Anterior a fost redactor-şef la revista cu profil economic Capital.
Isi expune si el parerea... care imi pare a fi PRO !

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

În urmă cu câţiva ani, am fost în judeţul Alba.
Eram deja atins de propaganda împotriva proiectului.
Am fost uimit să constat că în Alba absolut toată lumea susţine acest proiect.
Dar se mai întâmplă ceva ciudat:
nici oficialii, nici politicienii nu au curaj să susţină public acest proiect.

De teama acuzaţiei că ai fost cu siguranţă cumpărat de canadieni.
Dacă s-ar face un referendum în legătură cu acest proiect, cu siguranţă în Alba peste 90% ar vota pentru.

Dar comentariile cititorilor spun altfel ddecat Domnul Ionut Popescu, si sunt chiar mai interesante decat articolul sau.
Dezamagitor

Trimis de Alex Codreanu la 2 Februarie 2010 18:20:29

Cu tot respectul, cred ca bateti campii. Faptul ca "in Alba, toata lumea sustine proiectul"
este o afirmatia care are valoare numai intr-o lume perfecta, in care sustinerea nu se cumpara,
si, nici macar nu e adevarata. Sunt oameni care nu sunt de acord. Si nu putini. E adevarat, minoritari.
Dar, daca ii adaugi si pe cei care si-au vandut casele si au plecat si pe cei care accepta banii,
dar urasc consecintele, s-ar putea sa se vada ca proiectul nu place majoritatii oamenilor,
chiar daca banii le plac - un principiu uman etern, din pacate.
Si urmeaza niste comentarii mai tehnice.


Cred ca, desi se dezbate de asa de multa vreme, adevarul asupra acestui proiect este foarte greu de descifrat.
Si cel ecologic, si cel economic, si mai ales cel al intereselor ascunse, caci e vorba de MUUULTI MULTI BANI!
In ultima instanta, orice va zice orisicine, decizia va fi una politica!
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Roşia Montană Empty Re: Roşia Montană

Mesaj Scris de aurora Mier 03 Feb 2010, 10:54 am

Foarte foarte interesant mi se pare acest material, si toate comentariile care sunt aici,
din partea cititorilor, unii din zona chiar.


Despre Roşia Montană fără părtinire - I


.... Aşa ajungem în 1996. De spus este că vorbim despre cel mai mare zăcământ de aur şi argint din Europa.

Ioan Gâf Deac, doctor în minerit, ajunge ambasador în Australia unde dă peste Frank Timiş (Vasile Timiş)
căruia-i povesteşte despre mineritul de la noi. Aşa ajunge Timiş la Regia Aurului şi Cuprului Deva (RAC Deva),
şi la Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale (ANRM).
Timiş era, sau poza ca, investitor din partea Gabriele Resources Ltd.,
atunci era vorba despre valorificarea haldelor de steril, doar 12 km. pătraţi.
Se face ea societate mixtă, unde RAC Deva ia ţeapă şi are doar 20 de procente din societatea mixtă,
ANRM spune tărăşenia Ministerului Industriilor din acea vreme, condus pe rând de Berceanu şi Tăriceanu,
niciunul nu zice nimic. Aşa ia fiinţă Roşia Montană Gold Corporation (RMGC).
Ovidiu Tender ţinea spatele acţiunilor lui Timiş pentru că a avut acces la datele geologice ale zonei.
Aici e povestea [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] companiei.

Intră şi SRI şi PNA pe fir, se ajunge la Tănase Joiţa şi povestea moare în coadă de peşte.
Aici vine un punct interesant. Timiş a trimis 80 de tone de minereu în Australia pentru analiza cantităţii de aur şi argint.
Analizele spun că este mult aur şi argint dar SRI investiga dacă probele sunt din haldele de steril sau obţinute prin forare dintr-o altă zonă.
În acel moment la Vancouver acţiunile Gabriele Resources cresc cu voioşie. Cu sprijinul lui Berceanu..........


Interesant !!!
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum