INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Divortul ortodox provoaca miscari sociale

3 participanți

In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de aurora Dum 24 Ian 2010, 7:59 pm

Mare protest al enoriasilor din Vidra (Ilfov).
In urma cu 3 ani si jumatate preotesa a divortat, in istanta s-a demonstrat ca ea a fost infidela.
De asemenea, s-a stabilit (cu proba ADN) ca fetita acesteia nu era a preotului.
La acea vreme Patriarhia a admis acest divort.
Insa din nu se stie ce motive in decembrie 2009 Patriarhia s-a razgandit si i-a interzis preotului sa sutina slujbe.

Acum enoriasii sunt foaret suparati, pentru ca preotul este foarte bun, foarte muncitor.

Oamenii spun ca acesta este preotul lor de 13 ani de zile si ca nu vor accepta altul.

"Il vrem pe preotul Catalin inapoi. Am invatat foarte multe de la el", a declarat o fetita.

"Il iubim. A muncit alaturi de copiii nostri. Muncea preotul cot la cot cu copiii nostri.
De ce sa vina altul sa ia gata facut ce a facut preotul nostru?", a declarat nemultumita o femeie.

Maine vor merge la Bucuresti, sa prtotesteze la Mitropolie.


Divortul este interzis la preotii ortodocsi? Preotul care slujeste in sat la socrul meu este divortat.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de Franz Schneider Dum 24 Ian 2010, 8:42 pm

aurora a scris:Mare protest al enoriasilor din Vidra (Ilfov).
In urma cu 3 ani si jumatate preotesa a divortat, in istanta s-a demonstrat ca ea a fost infidela.
De asemenea, s-a stabilit (cu proba ADN) ca fetita acesteia nu era a preotului.
La acea vreme Patriarhia a admis acest divort.
Insa din nu se stie ce motive in decembrie 2009 Patriarhia s-a razgandit si i-a interzis preotului sa sutina slujbe.

Acum enoriasii sunt foaret suparati, pentru ca preotul este foarte bun, foarte muncitor.

Oamenii spun ca acesta este preotul lor de 13 ani de zile si ca nu vor accepta altul.

"Il vrem pe preotul Catalin inapoi. Am invatat foarte multe de la el", a declarat o fetita.

"Il iubim. A muncit alaturi de copiii nostri. Muncea preotul cot la cot cu copiii nostri.
De ce sa vina altul sa ia gata facut ce a facut preotul nostru?", a declarat nemultumita o femeie.

Maine vor merge la Bucuresti, sa prtotesteze la Mitropolie.


Divortul este interzis la preotii ortodocsi? Preotul care slujeste in sat la socrul meu este divortat.

Deci...e "tare in parcare" !!! Are "pile"...
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de another Lun 25 Ian 2010, 8:31 am

Preoţii ortodocşi pot divorţa cu încuviinţarea - formală - a clerului. Nu cunosc amănuntele cazului pe care l-aţi adus în discuţie, dar, dacă după trei ani după ce Patriarhia i-a acordat dezlegare - ca să folosesc un temren - pentru a divorţa, acum îi interzice să ţină slujbe, este clar că se creionează o singură idee: un alt preot care a plătit nişte mii de euro pentru parohia respectivă îi va lua locul.
Presa de săptămâna trecută, cred că Adevărul a scris cel puţin în două rânduri despre industria în care s-au transformat studiile teologice ortodoxe în ţara noastră.
Am şi alte exemple despre nedreptăţile, cu mult mai crunte, care i s-au făcut, unui preot militar, dar prefer să închei aici. De fapt, este vorba despre preotul Traian Chircu.
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de aurora Lun 25 Ian 2010, 12:44 pm

Dacă sătenii vor fi suficient de hotărâţi şi de uniţi împotriva Patriarhiei,
ar putea avea un câştig în această cauză?
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de Franz Schneider Lun 25 Ian 2010, 1:43 pm

N-as crede.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de aurora Lun 25 Ian 2010, 2:34 pm

Ce tâmpenie... eu ştiu că oamenii la ţară se leagă mult de preotul lor,
cu care trec împreună prin atâtea întâmplări ale vieţii,
de la botez până la înmormântare. Am văzut nişte bătrâni, şi bărbaţi, şi femei,
vorbind cu atâta suferinţă şi necaz, şi aveau foarte mare dreptate.

Dacă ar avea un lider, un conducător priceput, eu cred că s-ar putea duce
chiar până în faţa Patriarhului, să-şi caute dreptatea.
Că preotul este al satului, al oamenilor, lor le este de folos.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de Franz Schneider Lun 25 Ian 2010, 2:41 pm

Eu sunt de acord cu tine Aurora dar... nu stii zicala : "Incurcate sunt caile Domnului" ?
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de another Lun 25 Ian 2010, 3:37 pm

aurora a scris:Dacă sătenii vor fi suficient de hotărâţi şi de uniţi împotriva Patriarhiei, ar putea avea un câştig în această cauză?
Niciodată! Din păcate, Biserica Ortodoxă Română tinde să devină stat în stat în ţara noastră. Prelaţii au început să umble în automobile de lux şi cu gărzi de corp, de parc-ar fi politicieni. Un episcop (care este călugăr) are gardă de corp înarmată. Ştiu eu ce spun.
În plus, şi-au contruit averi colosale, greu de închipuit pentru noi, cei din afară! Pentru ce-şi construiesc acestea veri uriaşe, din moment ce - conform preceptelor religioase - oricum monahii (călugării) nu pot avea proprietăţi?
De ce strâng bani cu nemiluita, din moment ce sărăcia este cea dintâi virtute a unui monah?
Eheeeeeiiii...! Iar de aici intervine în discuţie facotrul politic. De ce-i obligă prelaţii pe preoţii parohi să strângă bani, din ce în ce mai mulţi bani de la credincioşii din parohia lor, a fiecăruia? Răspuns: pentru că se cotizează piramidal.
Unde ajung aceşti bani, în mare parte? Răspuns: la factorul politic.
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de aurora Lun 25 Ian 2010, 5:00 pm

Ma si sperie ce scrii!
Rolling Eyes
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de Franz Schneider Lun 25 Ian 2010, 8:52 pm

Are dreptate Another, Aurora. Am auzit chestia asta din alte doua surse, una din ele chiar din apropierea familiei. Se confirma.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de aurora Lun 25 Ian 2010, 11:52 pm

Nasol! Nici macar preotul pe care il doresti nu mai poti sa=l ai?!?! Rolling Eyes
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Divortul ortodox provoaca miscari sociale Empty Re: Divortul ortodox provoaca miscari sociale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum