7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Handbal Empty Handbal

Mesaj Scris de nicuvar Dum 17 Ian 2010, 8:29 pm

Baietii au castigat grupa preliminara de calificare la baraj pentru mondialele din 2011. Dupa doua meciuri usoare, cu Anglia si Finlanda (tara gazda), a urmat meciul decisiv cu Bosnia. Am castigat cu 29-26, baietii nostri au controlat jocul si s-au calificat la baraj. Acum urmeaza ce e mai greu.
Fetele de la Oltchim s-au calificat in grupa principala a Ligii Campionilor. Si nu oricum, ci de pe primul loc. Calificarea de pe primul loc a fost dramatica. In ultimul meci, la Gyor, fetele noastre aveau mai multe sanse: victoria, meci egal, o infrangere la mai putin de 4 goluri sau o infrangere la 4 goluri, dar sa inscrie mai multe goluri in deplasare. La Valcea au castigat cu 26-22. Tot meciul fetele noastre au fost conduse la 7-8, chiar si la 10 goluri. Au revenit in ultima parte a partidei si in ultima secunda au stabilit scorul final: au pierdut tot cu 26-22 si s-au calificat de pe locul intai datorita golaverajului.

Start perfect în grupele principale ale Ligii pentru Oltchim

Victorie clară şi joc degajat, Oltchim obţine punctele în deplasarea de la Viena, în primul meci al grupelor principale

Ce a fost rău, şovăitor, nelegat, îngrijorător s-a spart în meciul de aseară, pe care Oltchim Rm. Vîlcea l-a disputat în capitala Austriei, contra unui adversar tradiţional în Ligă, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Campioana României începe grupele principale cu un succes înviorător, obţinut la capătul unei partide tonice.

Primele minute au indicat clar cine va fi stăpîn, vîlcencele intrînd direct în viteza a treia. Au condus şi cu 7-4 (min. 11), însă gazdele au reuşit să revină, să egaleze şi chiar să conducă, 9-7 (min. 15). Avea să fie unicul reper pozitiv al lui Hypo. O dată cu apariţia în poartă a Paulei Ungureanu, totul s-a schimbat din nou. Gol după gol, 18-13 la pauză, Oltchim a dominat clar. Repriza secundă a fost la fel de valoroasă, româncele avînd şi 9 goluri avantaj la un moment dat. Pe final au mai oprit motoarele, însă succesul nu mai putea fi pus sub semnul dubiului. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]începe bine drumul spre semifinale şi, poate, chiar spre finală.

HYPO 26 (13)
Limal 7, De Oliveira 5, De Moraes 5, Do Nascimento 4, Oh 2, Kis-Matene 1, Borges 1, Rotiş-Nagy 1
OLTCHIM 31 (18)
Vizitiu 8, Manea 6, Stanca 5, Neagu 5, Maier 4, Fiera 2, Puşcaşu 1

"Apărarea şi contraatacul"

"Ne-am amintit de vremurile cînd ne apăram cu adevărat bine. În defensivă şi pe contraatac am cîştigat acest meci", a spus Vali Beşe, unul dintre stîlpii apărării. Antrenorul Radu Voina a nuanţat puţin: "Defensiva şi Patricia Vizitiu au fost superlativele noastre. Maniera în care fetele s-au luptat şi s-au dăruit pe teren merită toate laudele. Nu e însă nimic cîştigat, ne aşteaptă un meci infernal cu Volgograd săptămîna viitoare". "Oltchim e pe pantă ascendentă şi va mai creşte", a spus şi Oana Manea.
Admin

Varsta : 62

Mesaj Scris de Franz Schneider Dum 07 Feb 2010, 11:06 am

Vărzaru a făcut Viborgul câştigător la Volgograd

Grupele principale ale Ligii Campionilor au debutat azi, la prânz, cu partida Dinamo Volgograd - Viborg, cele două formaţii făcând parte din aceeaşi grupă cu Oltchim şi Hypo Viena.
Trupa daneză, deţinătoarea trofeului, a început tare partida, desprinzându-se până la 15-8 (min. 20). Cristina Vărzaru a fost printre jucătoarele cu cel mai bun randament, marcând gol după gol. Profitând de o relaxare a danezelor, Volgograd a redus diferenţa până la pauză, scor 16-20.
Meciul s-a aprins în partea secundă, după ce Bojana Popovici, creierul formaţiei din Viborg, a fost luată om la om, atacul oaspetelor având de suferit. Dinamo Volgograd a restabilit egalitatea şi chiar a preluat conducerea spre final.
La rampă a ieşit din nou Cristina Vărzaru, care a înscris goluri decisive pentru Viborg. Campioana Danemarcei a reuşit să revină la comandă, înscriind golul victoriei cu 90 de secunde înainte de final prin Bojana Popovici. Cristina Vărzaru a marcat în total opt goluri, iar Viborg s-a impus cu 30-29. Victoria danezelor este de aur, în condiţiile în care s-a produs şi pe teren străin, luând astfel o opţiuned importantă pentru calificarea în semifinale.
Admin

Varsta : 62

Mesaj Scris de nicuvar Dum 07 Feb 2010, 12:48 pm

Sper ca Radu Voina a invatat ceva din meciul de la Volgograd si va reusi sa o incurce nu numai pe Popovici dar sa gaseasca ceva si pentru Varzaru.
Pentru fetele noastre cele mai importante vor fi meciurile cu Dinamo.
Urmeaza doua meciuri acasa, cu Dinamo si cu Viborg. Ar fi fantastic daca am strange 6 puncte dupa 3 meciuri.

Si daca tot suntem la handbal, sa amintim ca nationala masculina va intalni Rusia in meciul de baraj pentru calificarea la mondiale. La europene i-am batut. Sper sa repetam isprava si la baraj.
nicuvar
nicuvar

Varsta : 68

Mesaj Scris de nicuvar Dum 14 Feb 2010, 11:44 am

Intr-un meci contand pentru Liga Campionilor, la baieti, HCM Constanta a fost invinsa clar la Monpellier, cu 37-24.
In Cupa Cupelor, Steaua a invins cu 33-23 o echipa ucraineana, Portovik Yuzhny.
In Cupa Challenge, una calda, alta rece:
CSU Suceava - Burevestnik Lugansk (Ucraina) 31-20
Gwyzdin (Polonia) - HC Odorhei 32-20.

In ceea ce priveste fetele, in Liga Campionilor Viborg a castigat clar meciul cu Hypo Viena, cu 35-26, romanca noastra Cristina Varzaru inscriind nu mai putin de 14 goluri!

Mesaj Scris de little light Dum 14 Feb 2010, 9:06 pm

Bravo!Felicitari! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mesaje : 6950
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Franz Schneider Dum 14 Feb 2010, 9:09 pm

Concetateana mea PETRICIA VIZITIU a fost din nou la inaltime !!!
Admin

Varsta : 62

Mesaj Scris de solitude Lun 15 Feb 2010, 7:44 pm

Franz Schneider a scris:VICTORIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!

Am văzut. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am pierdut un pic legătura cu echipa... nu ştiam că a revenit şi Cristina Neagu. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
solitude
solitude

Mesaje : 15
Data de inscriere : 03/02/2010

Mesaj Scris de nicuvar Dum 21 Feb 2010, 1:28 pm

In sfarsit HCM Constanta a scapat de complexul Valladolid, iar asta au facut-o in deplasare! Constantenii au fost la un pas de a castiga meciul. Dupa un inceput ezitant, constantenii si-au revenit si au preluat conducerea in repriza a doua. Dar unele greseli in apare pe final de meci erau sa-i coste. Ibericii conduceau in ultimul minut cu 26-25 si aveau atacul, dar au pierdut mingea, contraatac constantean, dar Toma rateaza incredibil, singur cu portarul. Spaniolii au reluat atacul, dar se incurca din nou si Schuch egaleaza in ultima secunda. Scor final: Valladolid – HCM Constanta 26-26. Calificarea in faza urmatoare a Ligii Campionilor este foarte aproape.

Steaua s-a calificat fara probleme in sferturile Cupei Cupelor. Dupa ce au castigat la masa verde (cu 10-0) meciul cu ucrainienii de la Portovik, desi castigasera pe teren tot la 10 goluri diferenta (33-23), stelistii se asteptau la un meci greu in Ucraina. Au inceput meciul foarte bine, au condus toata prima repriza, ucrainienii reusind egalarea la pauza. In repriza a doua, stelistii nu au mai fortat, calificarea era asigurata. Desi au pierdut la 4 goluri, Steaua merge mai departe. Scor final: Portovik – Steaua 33-29.

In Cupa Challenge, calificare fara probleme, cu doua victorii, pentru CSU Suceava. Dupa ce au castigat in tur cu 31-20, sucevenii au castigat si in deplasare, cu un scor aproape identic. Scor final: Burevestnik Lugansk – CSU Suceava 21-31.
Tot in Cupa Challenge, Stiinta Bacau joaca azi returul cu Motor Zaporoje, pe care i-au invins in tur cu 33-20.
Am lasat la urma meciul dintre HC Odorhei si Gwidzyn, din Polonia. In tur, harghitenii au pierdut cu 32-20. Sperante mici de calificare. Dar au luat jocul in serios, au sperat in calificare si aproape au reusit. In minutul 58 au refacut diferenta de 12 goluri, 35-23, dar mai aveau nevoie de un gol. Din pacate nu au reusit sa il mai inscrie si polonezii merg mai departe, datorita golurilor inscrise in deplasare 23 fata de cele 20 ale Odorheiului. Scor final: HC Odorhei-MMTS Gwizdyn 35-23.
Astazi marele meci al fetelor in Liga Campionilor: Oltchim – Viborg, la ora 19.00. Pana acum, in cele 7 meciuri directe dintre cele doua echipe, scorul este de 4-3 pentru Viborg. Sa speram azi valcencele isi vor lua revansa.
nicuvar
nicuvar

Varsta : 68

Mesaj Scris de nicuvar Lun 22 Feb 2010, 1:06 pm

Oltchim - Viborg 27-26!
O victorie echivalenta cu o calificare in semifinale! Cu 6 puncte dupa 3 meciuri, Oltchim este virtual calificata. Doar daca pierde urmatoarele trei meciuri, cel de la Volgograd la o diferenta mai mare de 7 goluri, iar rusoaicele le castiga pe toate, atunci valcencele nu se califica. Greu de crezut, mai ales ca avem meci acasa cu Hypo Viena, care a pierdut pana acum toate meciurile.
Meciul de la Valcea a fost tensionat, dar fetele noastre au controlat jocul aproape in totalitate. Apararea a fost construita pentru a le anihila pe cele mai periculoase jucatoare ale adversarelor, Cristina Varzaru si Bojana Popovic. Bese si Luca au facut minuni in aparare, atacul a mers destul de bine, Cristina Neagu cu cele 8 goluri fiind cea mai buna marcatoare.
Un moment psihologic a fost in minutul 39 cand Cristina Varzaru a primit rosu direct pentru un fault dur asupra Ramonei Maier. Paradoxal, aceasta eliminare a priit mai mult adversarelor, fetele noastre au gresit mai mult in aparare, s-au pripit in atac, au aruncat de multe ori nepregatite si astfel adversarele s-au apropiat amenintator.
Valcencele insa au rezistat si cu o ultima parada senzationala a Paulei Ungureanu au obtinut o victorie senzationala.

Vesti bune si de la baieti unde Stiinta Bacau a castigat si in deplasare cu Motor Zaporoje si s-au calificat in sferturile Cupei Challenge. Motor Zaporoje - Stiinta Bacau 26-29.
nicuvar
nicuvar

Varsta : 68

Mesaj Scris de nicuvar Sam 27 Feb 2010, 6:56 pm

Meci mare facut de constanteni la Buzau. In penultimul meci din grupele Ligii Campionilor HCM a invins fara drept de apel pe PAOK Salonic cu 34-23 si si-a asigurat calificarea in optimi. Nicio clipa nu s-a pus problema invingatorului, HCM Constanta a controlat jocul de la inceput pana la sfarsit. Cele mai multe goluri le-a inscris Laurentiu Toma (13), iar Popescu si Stanescu au inchis poarta, Popescu inscriind si un gol din actiune. Ultimul meci din grupa este cu Pick Szeged, in deplasare, meci care nu mai poate influenta calificarea HCM-ului in faza urmatoare a Ligii Campionilor.
Desi ne bucuram enorm pentru calificarea constantenilor in optimi, ne asteapta un adversar greu: Veszprem, Ciudad Real sau Barcelona.
nicuvar
nicuvar

Varsta : 68

Mesaj Scris de nicuvar Sam 06 Mar 2010, 2:34 pm

Dinamo Volgograd avea sanse minime de a se califica in semifinale.
Trebuia sa castige ultimele 3 meciuri, inclusiv in deplasare la Viborg. Fetele noastre au facut un meci foarte bun, la pauza a fost 15-15, cu putin noroc ar fi castigat meciul. Dar si asa este foarte bine. Cu acest egal obtinut la Volgograd, Oltchim si-a asigurat matematic calificarea in semifinalele Ligii Campionilor. Bravo, fetelor.

Dinamo Volgograd - Oltchim Ramnicu Valcea 32-32 (15-15)
nicuvar
nicuvar

Varsta : 68

Mesaj Scris de nicuvar Dum 07 Mar 2010, 7:57 pm

In ultimul meci din grupele Ligii Campionilor, HCM Constanta a pierdut in deplasare cu 35-25. Meciul nu mai avea nicio importanta, Constanta era deja calificata, Pick Szeged nu mai avea nicio sansa, dar infrangerea este rusinoasa. Constantenii au jucat handbal doar prima repriza. Au luat meciul in serios si au terminat in avantaj. La pauza a fost 17-14 pentru HCM. Ce s-a intamplat in repriza a doua, doar ei stiu. Au pierdut-o cu 21-8!!! Am inteles, s-au relaxat, s-au menajat … dar nici chiar asa. Marti vom afla adversarul din optimi. Dar sperante mari nu prea am. Am inteles infrangerea din deplasare cu Montpellier, dar pe asta nu o inteleg.

Pick Szeged – HCM Constanta 35-25 (14-17)
nicuvar
nicuvar

Varsta : 68

Mesaj Scris de nicuvar Lun 15 Mar 2010, 10:33 am

Fetele de la Oltchim au castigat al cincilea meci din grupa principala a Ligii Campionilor. Desi nu au facut un joc foarte bun, romancele au controlat jocul de la inceput pana la sfarsit, Ungureanu a inchis poarta (15 interventii), Bese si Luca au format un cuplu de netrecut in centrul apararii iar atacul a mers destul de bine. De data aceasta performerele au fost Vizitiu, cu 9 goluri si Maier, cu 8.
Cu 9 puncte dupa 5 jocuri (4 victorii si un meci egal) Oltchim nu mai poate pierde locul 1 in grupa, indiferent de rezultatul ultimului meci din deplasare de la Viborg. Viborg are doar 6 puncte. Va fi un bun meci de pregatire, cu un adversar puternic, pentru semifinale unde va intalni pe Gyor. Rezultat final:

Oltchim Ramnicu Valcea - Hypo Viena 32-27 (17-14)
nicuvar
nicuvar

Varsta : 68

Mesaj Scris de nicuvar Lun 29 Mar 2010, 11:12 am

Un sfarsit de saptamana cu bune si cu rele pentru echipele romanesti in cupele europene. Sa le luam pe rand.
In optimile de finala ale Ligii Campionilor HCM Constanta a intalnit echipa maghiara MKB Veszprem. Dupa un moment de reculegere pentru Marian Cozma, meciul s-a desfasurat de la egal la egal pana in minutul 50. Maghiarii au incercat sa se distanteze din start, dar baietii nostri au tinut aproape. Totusi, la pauza scorul a fost 12-9 pentru adversari. Constantenii au egalat la 13, desi erau cu doi jucatori mai putin, scorul s-a mentinut egal pana spre final cand maghiarii s-au distantat si au condus si cu 5 goluri.
Scor final:HCM Constanta - MKB Veszprem 23-27 (9-12)

In sferturile de finala ale Cupei Cupelor, Steaua a intalnit pe HC Kolubara, echipa din Serbia. In meciul disputat la Chiajna, stelistii s-au impus cu 5 goluri si spera intr-o calificare in semifinale. Sarbii au inceput mai bine meciul, au condus cu 3-0, dar stelistii au revenit si au preluat conducerea. Spre sfarsitul reprizei, jucatorii nostri s-au distantat. scorul la pauza fiind 15-13. In repriza a doua stelistii au condus tot timpul, au condus si cu 6 goluri, pentru ca la final sa castige cu 5 goluri. Returul se anunta destul de dificil, dar Steaua are sanse de calificare.
Scor final:Steaua MFA Bucuresti - HC Kolubara 31-26 (15-13)

In sferturile de finala ale Cupei Challenge, CSU Suceava are sanse mici de a accede in semifinale, dupa ce a pierdut prima mansa la Ljubljana cu 8 goluri.
Scor final:Slovan Ljubljana - CSU Suceava 31-23 (17-12)

Tot cu o infrangere s-a terminat si meciul pe care Stiinta Bacau l-a sustinut in deplasare la Lisabona, tot in sferturile Cupei Challenge. Bacauanii au jucat destul de slab, la pauza au intrat la vestiare cu un deficit de 2 goluri, pentru ca in repriza a doua gazdele sa se distantele si castige la 6 goluri.
Scor final:Sporting Lisabona - Stiinta Bacau 30-24 (15-13)

Tot in Portugalia s-a desfasurat Campionatul Mondial de handbal scolar. Nationala Romaniei a castigat medaliile de bronz, dupa ce a invins in finala mica Croatia cu 36-31. Fetele au terminat doar pe locul 9.

Romania si Ucraina. Speram ca Romania se va califica de pe primul loc,
pentru ca are importanta la tragerea la sorti.

Ucraina-Romania 27-27 (18-14)
nicuvar
nicuvar

Varsta : 68

Mesaj Scris de nicuvar Dum 04 Apr 2010, 11:32 am

Ieri a fost o zi neagra pentru handbalul romanesc. I-as spune ziua
unui gol. Aproape totul s-a decis la un singur gol.
Fetele au pierdut partida retur cu Ucraina! In partida disputata la
Buzau, romancele au fost de nerecunoscut. Au inceput destul de bine, au
condus si cu 3 goluri diferenta, dar au fost egalate. Spre sfarsitul
reprizei si-au revenit si au intrat la vestiare cu 2 goluri avans. Ne
asteptam ca in repriza a doua sa isi pastreze avantajul sau chiar sa-l
mareasca. Dar Pidpalova nu a fost de acord si a inscris gol dupa gol in
poarta Paulei Ungureanu. Pana la urma Romania a pierdut la un gol.

atac, sarbii ataca in ultimele 10 secunde 6 contra 4, incearca ceva dar
nu reusesc nimic si Steaua merge mai departe, cu scorul general 51-50!
Daca ar mai fi inscris un gol, sarbii s-ar fi calificat in semifinale
pentru ca au inscris mai multe goluri in deplasare. Scor final:
HC Kolubara-Steaua MFA Bucuresti 24-20 (11-10)

califica in semifinale cu scorul general 56-55. Scor final:
CSU Suceava - Slovan Ljubljana 32-25 (15-12)

F E L I C I T A R I !!!

Ultima editare efectuata de catre Franz Schneider in Dum 18 Apr 2010, 6:30 pm, editata de 1 ori
Admin

Varsta : 62

Mesaj Scris de ANUBIS Dum 18 Apr 2010, 6:10 pm

Totul pentru front.Totul pentru victorie!

Mesaj Scris de aurora Sam 08 Mai 2010, 11:05 am

Trista veste... Handbalul e azi in doliu!

Zoran Kurtes a plecat... Dumnezeu sa-l odihneasca!

Antrenorul sârb al echipei de handbal masculin HCM Constanţa, Zoran Kurtes, în vârstă de 44 de ani,
s-a stins din viaţă aseară, în urma unui stop cardio-respirator.
Medicii au încercat să-l resusciteze mai bine de o oră, însă tehnicianul nu a mai putut fi salvat

Mesaj Scris de radupetras Lun 10 Mai 2010, 8:51 am

mda, a fost un week-end trist pt iubitorii handbalului, pe langa moartea surprinzatoare a sarbului, oltencele noastre de la Rm Valcea au pierdut categoric prima mansa a finalei Ligii Campionilor: Viborg - Oltchim 28-21!