INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

5 participanți

In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de Franz Schneider Joi 14 Ian 2010, 9:16 pm

Petre Ţuţea (n. 6 octombrie 1902, Boteni, Muscel, judeţul Argeş - d. 3 decembrie 1991) a fost un eseist, filosof, economist şi om politic român.
Născut în familia unui preot, a studiat la Liceul „Neagoe Basarab” din Câmpulung-Muscel şi la Liceul „George Bariţiu” din Cluj. A urmat Facultatea de Drept la Universitatea din Cluj, ajungând doctor în Drept administrativ, „Magna cum laude” (1929).

În anul 1932, fondează revista „Stânga: linia generală a vremii”, unde semnează cu pseudonimul Petre Boteanu. La ziar colaborează Sorin Pavel şi Petre Pandrea, autorii Manifestului Crinului Alb („Gândirea”, VIII, nr. 8-9, 1928), precum şi Traian Herseni, Petru Comarnescu, Mihai D. Ralea. În 1933 este referent în Ministerul Comerţului şi Industriei, instituţie care în 1936 îşi va schimba numele. Între anii 1933-1934 a fost ataşat la Legaţia Economică Română din Berlin, unde se întâlneşte cu Nae Ionescu.

În 1935 a publicat Manifestul revoluţiei naţionale , împreună cu Sorin Pavel, Ioan Crăciunel, Gheorghe Tite, Nicolae Tatu şi Petre Ercuţă. Între anii 1936-1939 a fost şef de secţie în Ministerul Economiei Naţionale, Biroul de publicaţii economice şi propagandă. În 1940 a fost şef de secţie în Ministerul Comerţului Exterior. Colaborează la diverse publicaţii, în special la „Cuvântul”, condus de Nae Ionescu, unde publică articole de economie politică. Printre ceilalţi colaboratori ai ziarului se aflau Constantin Noica, Mircea Eliade, Radu Gyr, Gheorghe Racoveanu, Mircea Vulcănescu şi mulţi alţi intelectuali ce făceau parte din generaţia anilor 1930. Între 1940-1944 a fost şef de secţie în Ministerul Războiului, iar între anii 1944-1948 a fost director de studii în Ministerul Economiei Naţionale.

Este arestat de către autorităţile comuniste impuse de sovietici şi anchetat fără condamnare timp de 5 ani (1948-1953), apoi este arestat din nou pe 22 decembrie 1956 sub acuzaţia de uneltire contra ordinii sociale. Este condamnat la 10 ani închisoare în 1957, apoi i se intentează un nou proces în 1959 şi este condamnat la 18 ani muncă silnică, din care a executat 8 ani (1956-1964) în diverse penitenciare, mai ales la Aiud.

După ce a fost eliberat în timpul amnistiei din 1964, cu sănătatea zdruncinată în urma torturilor din închisoare, Ţuţea s-a aflat sub observaţia permanentă a securităţii comuniste. Numeroasele descinderi la locuinţa sa modestă au dus la confiscarea a numeroase manuscrise, studii şi materiale, printre care o copie a proiectului Prometeu. Către sfârşitul vieţii a început o Antropologie creştină concepută schematic în şase capitole: 1. Problemele sau Cartea întrebărilor; 2 . Sistemele sau Cartea întregurilor logice, autonom-matematice, paralele cu întregurile ontice; 3. Stilurile sau Cartea unităţilor cultural-istorice şi a modalităţilor estetice ale artelor, sau Omul estetic; 4. Ştiinţele, sau Disciplinele spiritului omenesc; 6. Dogmele sau Situarea spiritului în imperiul certitudinii.

Petre Ţuţea a fost supranumit un Socrate român datorită preocupărilor filosofice şi rolului educativ pe care l-a asumat prin exemplul său personal în orice circumstanţe, chiar şi în închisoare. Din cauza persecuţiei a publicat foarte puţin înainte de 1989, însă imediat după prăbuşirea regimului comunist scrierile şi interviurile sale au început să fie difuzate prin toate mediile.

Eseuri filosofice
- Bătrâneţea şi alte texte filosofice, Bucureşti, Editura Viitorul Românesc, 1992.
- Reflecţii religioase asupra cunoaşterii, ediţie îngrijită de Ion Aurel Brumaru, Bucureşti, Editura Nemira, 1992.
- Philosophia perennis, Bucureşti, Editura Icar, 1992; reeditare în 1993, volum reeditat sub titlul Scrieri filosofice vol. I, Editura România Press, 2006
- Nelinisti metafizice, ediţie îngrijită de Petre Anghel, Bucureşti, Editura Eros, 1994.
- Filosofia nuanţelor (Eseuri. Profiluri. Corespondenţă), antologie, prefaţă şi aparat critic de Mircea Coloşenco, texte stabilite de Sergiu Coloşenco, postfaţă de Sorin Pavel, Iaşi, Editura Timpul, 1995.
- Scrieri filosofice, vol. I, prefaţă de Gavril Matei Albastru, Bucureşti, Editura România Press, 2005.
- Scrieri filosofice, vol. II, cu un medalion de Ion Papuc şi postfaţă de Gavril Matei Albastru, Bucureşti, Editura România Press, 2006.
- Fragmente, Bucureşti, Editura Romania Press, 2007.

Dialoguri
- Între Dumnezeu şi neamul meu, ediţie îngrijită de Gabriel Klimowicz, prefaţă şi postfaţă de Marian Munteanu, Bucureşti, Fundaţia Anastasia, Editura şi Imprimeria „Arta Grafică”, 1992.
- 322 de vorbe memorabile ale lui Petre Ţuţea, editate cu o prefaţă de Gabriel Liiceanu, Bucureşti, Editura Humanitas, 1993; reeditare în 1999, 2000, 2003, 2005.
- Ultimele dialoguri cu Petre Ţuţea de Gabriel Stănescu, Criterion Publishing, 2000.

Scrieri monografice
- Mircea Eliade. Apare în fascicole în revista „Familia” din Oradea, între 2 februarie 1990 - 9 septembrie 1990; ediţii ulterioare: Oradea, Biblioteca revistei „Familia”, 1992; ediţie îngrijită de Tudor B. Munteanu, Cluj, Editura Eikon, 2007.
- Aurel-Dragoş Munteanu, volum îngrijit de Tudor B. Munteanu, Bucureşti, Editura România Press, 2006.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de Franz Schneider Joi 14 Ian 2010, 9:23 pm

Nu putem rata discutii pro si contra celui care a fost unul dintre cei mai bravi romani pe care i-am cunoscut vreodata.
Din pacate, pe un alt forum, pe care am fost INTERZIS, asa cum era Petre Tutea la un moment dat in perioada comunista, am avut o serie de mesaje pe care mi-ar fi placut sa le pot reda aici. Nu-i nimic. Din respect pentru acest OM voi face tot posibilul sa refac acel material video si scris.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de ABBA Vin 15 Ian 2010, 7:15 am

Franz, incepusem si eu un topic dedicat intelepciunii universale. Puteai sa-l pui acolo pe Petre Tutea.

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de Franz Schneider Vin 15 Ian 2010, 8:13 am

Nu putem amesteca maximele si cujetarile universale cu monstrul sacru al filosofiei romanesti caruia merita sa-i dedicam un topic intreg, separat.
Parerea mea. Tu ce zici ?
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de little light Vin 15 Ian 2010, 8:47 am

"Treisprezece ani de închisoare... Aveam doar o hăinuţă de puşcăriaş. Ne dădeau o zeamă chioară şi mămăligă friptă. M-au bătut... M-au arestat acasă. Nici nu ţin minte anul... Când m-au anchetat am leşinat din bătaie. Iacătă că n-am murit! Am stat la Interne trei ani. Am fost după aceea la Jilava, la Ocnele Mari şi pe urmă la Aiud. Eu mă mir cum mai sunt aici. De multe ori îmi doream să mor. Am avut mereu laşitatea de-a nu avea curajul să mă sinucid. Din motive religioase... Treisprezece ani! Nu pot să povestesc tot ce-am suferit pentru că nu pot să ofensez poporul român spunându-i că în mijlocul lui s-au petrecut asemenea monstruozităţi."
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de Franz Schneider Dum 14 Mar 2010, 11:37 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de res Dum 14 Mar 2010, 1:56 pm

in [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] printre altele se dau doua citate din Tutea :
"– Un Român absolut trebuie să fie legionar", spunea el. "Corneliu
Codreanu a fost o PERSONALITATE. Personalitatea e un ins care
influenţează ambianţa prin simpla lui forţă harismatică; un om cu har.
Si Codreanu a avut acest har, a facut o Miscare puternică" (ibidem).
Pentru ca tot el să revină şi să adauge:


"– Legionarismul a fost o revoluţie pentru că a însufleţit o
generaţie, construind ordinea de stat pe substanţa istorică a poporului
român" (ibidem).

astfel de citate sunt cam ignorate sau cel putin sunt considerate mai putin importante cand se vorbeste de Petre Tutea, desi eu consider ca ele reprezinta de fapt spiritul care-l caracterizeaza [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In ce ma priveste n-as putea sa despart filozofia lui Tutea de nationalism, fascism si/sau legionarism
res
res

Mesaje : 409
Data de inscriere : 07/01/2010
Varsta : 69

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de another Dum 14 Mar 2010, 2:50 pm

"Român absolut, asta înseamnă! Petre Ţuţea"

Da.
another
another

Mesaje : 5532
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 59
Localizare : Undeva în Valahia!

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de ABBA Dum 14 Mar 2010, 4:14 pm

Eu nu ma impac cu titlul topicului. Cum sa ridici filosofia la rang de arta? Adica arta e mai presus decat filosofia? Ba zic ca invers! Cand arta e ridicata la rang de filosofie, abia atunci are valoare!

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de Franz Schneider Dum 14 Mar 2010, 4:29 pm

Cand faceam referire la "arta" in ceea ce priveste filosofia, ma gandeam pur si simplu la ridicarea filosofiei marelui Petre Tutea pe cele mai inalte culmi ale maestriei filosofice romanesti si mondiale.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de ABBA Dum 14 Mar 2010, 4:49 pm

Asta e lista filosofilor romani , dupa Wikipedia. Dintre toti, am citit doar Cantemir, Blaga, Eliade, Vianu, Cioran si Noica. Si nici pe acestia integral. Asa ca nu as putea sa ma pronunt asupara valorii operei lui Petre Tutea, pentru ca in afara de cele 322 de vorbe memorabile, nu am studiat nimic din opera lui. De-aia nu stiu daca maiestria lui a atins cele mai inalte culmi in filosofia romaneasca ...pentru ca in cea mondiala, e mai greu.

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de Franz Schneider Dum 14 Mar 2010, 4:53 pm

Abba, daca e sa luam in considerare numai ce a patimit Petre Tutea si tot nu ne putem permite sa-l ignoram. Eu fiind un patriot 100% nici nu ma gandesc sa nu-l pun pe PT pe piedestalul filosofiei romanesti. Macar romanesti. Cele 322 vorbe memorabile fac mai mult decat tot ceea ce au avut de spus politicienii romani de 20 ani incoace.
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de ABBA Dum 14 Mar 2010, 5:05 pm

Cine a zis sa-l ignoram? Si la fel de patriot poti fi si daca il pui pe Noica pe acelasi piedestal, sau pe oricare altul din lista.
Iar a compara vorbele politicienilor cu ale filosofilor e deja o impietate fata de acestia din urma!

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de res Dum 14 Mar 2010, 7:19 pm

ABBA a scris:Eu nu ma impac cu titlul topicului. Cum sa ridici filosofia la rang de arta? Adica arta e mai presus decat filosofia? Ba zic ca invers! Cand arta e ridicata la rang de filosofie, abia atunci are valoare!
filozofia inseamna mai mult gandire iar arta mai mult simtire, totusi, gandirea si simtirea n-ar trebui privite ca doua lucruri separate, ci din contra, ele se influenteaza reciproc .
Indiferent daca se spune "filosofia la rang de arta" sau "arta la rang de filosofie" inseamna dupa parerea mea ca ele sunt aduse la acelasi nivel ceea ce cred ca e de bun simt [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In ce priveste insa filosofia lui Tutea, ea este in contradictie cu convingerile mele, ceea ce face sa nu fiu prea incantat de parerile lui, dar desigur, astea sunt doar parerile mele care n-au nicio importanta in conformitate cu acest tip de filosofie Tutea, eu fata de el fiind un nimeni [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
res
res

Mesaje : 409
Data de inscriere : 07/01/2010
Varsta : 69

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de res Dum 14 Mar 2010, 7:27 pm

ABBA a scris:
Asta e lista filosofilor romani , dupa Wikipedia. Dintre toti, am citit doar Cantemir, Blaga, Eliade, Vianu, Cioran si Noica. Si nici pe acestia integral. Asa ca nu as putea sa ma pronunt asupara valorii operei lui Petre Tutea, pentru ca in afara de cele 322 de vorbe memorabile, nu am studiat nimic din opera lui. De-aia nu stiu daca maiestria lui a atins cele mai inalte culmi in filosofia romaneasca ...pentru ca in cea mondiala, e mai greu.
nu stiu daca sunt pusi in ordine crescatoare sau descrescatoare a volorii, dar daca ar fia asa, mai ales ca inca se mai foloseste o astfel de maniera de prezentare, eu as intreba care sunt criteriile dupa care sunt ierarhizati filozofii in cazul nostru, sau orice alte categorii (inclusiv elevii) Astfel de ierarhizari sunt oare in acord cu principiile democratice si mai ales criteriile dupa care sunt facute sunt oare tendentioase? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
res
res

Mesaje : 409
Data de inscriere : 07/01/2010
Varsta : 69

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de res Dum 14 Mar 2010, 7:34 pm

ABBA a scris:[....]a compara vorbele politicienilor cu ale filosofilor e deja o impietate fata de acestia din urma!
orice om este sau ar trebui sa fie filosof si cum politicienii sunt totusi si ei oameni, desi mai degraba cred ca sunt lupi paznici la stana, sunt si ei filozofi, doar ca nucleul filozofiei lor o reprezinta minciuna, iar a celorlalti este adevarul [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
res
res

Mesaje : 409
Data de inscriere : 07/01/2010
Varsta : 69

Sus In jos

PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta Empty Re: PETRE TUTEA... sau filosofia la rang de arta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum