INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Din intelepciunea omenirii...

+4
iulia
aurora
Franz Schneider
ABBA
8 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de ABBA Dum 10 Ian 2010, 8:13 am

„Fără să ne încetăm deloc activitatea, acţionând însă complet detaşat, putem să atingem cu uşurinţă starea supremă de beatitudine şi eliberare” (Scrisori-Swami Ramadas).

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de ABBA Dum 10 Ian 2010, 8:14 am

„Starea în care realizarea acţiunii este detaşată de dorinţe este calea ce conduce cu uşurinţă la Eliberare.”(Ramana Maharishi)

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de ABBA Dum 10 Ian 2010, 8:30 am

„Omul ideal este acela care în mijlocul celei mai profunde tăceri şi a celei mai mari singurătăţi găseşte activitatea cea mai intensă, tot el reuşind ca în mijlocul activităţii celei mai intense să găsească liniştea şi singurătatea deşertului.”(Swami Vivekananda)

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de ABBA Dum 10 Ian 2010, 9:15 am

Faptul ca murim, de cele mai multe ori la timp, este un semn al dragostei lui Dumnezeu pentru noi.(Petre Tutea)

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de ABBA Lun 11 Ian 2010, 7:20 pm

"Daca Dumnezeu ar uita pentru o clipa ca nu sunt decât o papusa de cârpa si mi-ar oferi în dar o bucatica de viata, probabil ca n-as spune tot ce gândesc, desi în definitiv as putea sa gândesc tot ce spun. As da valoare lucrurilor marunte, dar nu pentru ce valoreaza ele, ci mai curând pentru ceea ce ele semnifica. As dormi mai putin si as încerca sa visez mai mult, de-abia acum înteleg ca pentru fiecare minut în care închidem ochii pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge în timp ce altii ar sta pe loc, as ramâne treaz în timp ce toti ceilalti ar dormi. As asculta în timp ce altii ar vorbi si, Doamne, cum m-as bucura de savoarea unei înghetate de
ciocolata! Daca Dumnezeu m-ar omeni cu o farâma de viata, m-ar împinge de la spate în bataia soarelui, acoperindu-mi cu razele lui nu doar corpul, ci si sufletul. Doamne, daca eu as avea o inima, mi-as scrie ura pe un cub de gheata si as astepta ca soarele sa-l topeasca. As picta pe stele, cu un vis al lui Van Gogh, un poem de Benedetti si o serenada de Serrat pe care as oferi-o Lunii. As uda trandafirii cu lacrimile mele ca sa pot simti durerea spinilor si sarutul de culoarea carnii al petalelor proaspete. Doamne, daca as putea primi o farâma de viata... N-as lasa sa treaca nici macar o zi fara sa le spun oamenilor ce iubesc, ca îi iubesc. As convinge fiecare femeie si fiecare barbat ca la ei tin cel mai mult si! as trai îndragostit de iubire. Barbatilor le-as dovedi cât de mult gresesc atunci când cred ca nu trebuie sa se mai îndragosteasca atunci când îmbatrânesc, fara sa stie ca ei îmbatrânesc tocmai pentru ca înceteaza a se mai îndragosti. Unui copil i-as face cadou o pereche de aripi, dar l-as lasa sa învete singur a zbura. Pe cei batrâni i-as învata ca moartea nu vine odata cu vârsta, ci odata cu uitarea. În fond, si eu am învatat de la oameni atâtea lucruri...
Am învatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe vârful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este felul în care urci pantele abrupte spre vârf. Am învatat ca ori de câte ori un nou nascut prinde cu pumnul lui mic, pentru prima oara, degetul mare al tatalui sau, îl tine strâns pentru totdeauna. Am învatat ca doar un om are dreptul sa se mire când vede un om cazut, dar de fapt ar trebui sa întinda mâna sa-l ajute sa se ridice. Sunt o multime de alte lucruri pe care as putea sa le învat de la voi, desi, realmente, multe nu îmi mai vor servi la nimic, fiindca atunci când ma vor pune la pastrare în acea cutie eu voi fi murit deja."
GABRIEL GARCIA MARQUEZ".

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de Franz Schneider Lun 25 Ian 2010, 3:13 pm

silverstar a scris: "Trecutul nu are importantã. Tot ce are importanatã este prezentul, chiar acum. Si viitorul va decurge din acesta. Ceea ce ganditi acum, va crea viitorul, care se dezvãluie înaintea voastrã, decurgând din voi. Voi vã creati viitorul prin gândurile voastre, prin alegerile voastre, prin tot ceea ce sunteti. Asa cã, alegeti sã vã cunoasteti! Alegeti sã aflati ce organism creativ sunteti! Creati-vã din interior, spre exterior!"
Osho

"E usor sã-ti faci o faimã proastã, pentru cã rãul este întotdeauna credibil."
Baltasar Gracian

"Ceea ce numim generozitate nu este, de cele mai multe ori, decât vanitatea de a da, care ne place mai mult decît ceea ce dãm."
La Rochefoucauld
***
"Un suflet se poate numi generos atunci când îi face mai multã plãcere sã dea decât sã primeascã."
Chevalier de Mere
***
"Felul în care dai valoreazã mai mult decît ceea ce dai."
Anonim
***
"Nu trebuie sã ne simþim jigniþi când ceilalþi ne ascund adevãrul, de vreme ce noi ni-l ascundem adesea nouã înºine."
La Rochefoucauld
***
"Existã adevãruri pe care trebuie sã le colorezi ca sã devinã vizibile."
Anonim
***
"Plãcerea se poate sprijini pe iluzie, fericirea însã se întemeiazã pe adevãr."
Chamfort

"Ai grija ce gandesti, gandurile tale devin cuvinte. Ai grija ce spui, cuvintele devin actiuni. Ai grija ce faci, atiunile devin obiceiuri. Ai grija ce obisnuiesti sa faci, obisnuintele devin caracter. Analizeaza-ti caracterul, iti devine destin..."

Dacã unii din jurul tãu te acuzã si te judecã fãrã sã te cunoascã înseamnã cã te invidiazã; dacã te invidiazã înseamnã cã ai ceva ce ei sunt constienti cã nu vor avea niciodatã...

"Un filosof se plimba candva printr-o padure. Si precum ii sta bine fiecarui filosof, gandea. Tot mergand si gandind el, ii atrage atentia o creanga de copac lipsita de orice podoaba. Se opreste in fata ei si ii spune: vorbeste-mi despre Dumnezeu! Si atunci creanga, pe loc, infloreste".

Leonard Oprea - "Cele Noua Invataturi ale lui Teophil Magus despre Magia Transilvana"

"Prietenie - potrivire în pãreri despre ce este drept si cinstit; potrivire în intentii si fapte; potrivire în gânduri si idei.” Platon

- Un prost gaseste intotdeauna unul mai prost care sa il admire. (Boileau)

- Comertul este arta de a scoate bani din buzunarul cuiva fara sa recurga la violenta. (Max Amsterdam)

- Daca munca ar imbogati pe cineva, atunci magarii ar avea samarul plin de aur. (Proverb francez)

"Fii chiar tu cum ai vrea sã fie lumea. "
Mahatma Gandhi

O revolutie e întotdeauna începutã de naivi, continuatã de intriganti si exploatatã de escroci...


Ace...

* Nu te pune cu prostul cã are mintea odihnitã!

* I-am dat în cap cu o cutie de sah, ceea ce e cu totul altceva!

* Dacã nu poti sã-l convingi, mãcar bagã-l în ceatã!

* Dacã prostia ar durea, multã lume ar urla!

* Orgasmul încununeazã opera!

* Dumnezeu a dat femeilor trei calitãti: frumusete, întelepciune, fidelitate; punând conditia ca nici-o femeie sa nu le aibã pe toate trei!

* Ascultã toate sfaturile primite, ca sã ai ce arunca la gunoi.

* Nici o faptã bunã nu rãmâne nepedepsitã.

* Vai de pãrintii care n-ascultã de copiii lor!

* Cine se scoalã de dimineatã, oboseste pân’la prânz.

* Iarna nu este ca vara!
Vaca nu face ca cioara!
Noaptea nu-i ca dimineaþa!
Boul nu face ca raþa!

* Cine sare pari multi, îi intrã cate unu-n cur.

* C’est la vie! C’est la mort! C’est la guerre!
Traducera: Iatã via! Iatã moara! Iatã gara!

* Esti sãnãtos? Vesel? Bine dispus? Stai linistit! Toate astea or sã treacã!


"Refuz sã cred în sfârsitul omului. El este nemuritor nu pentru cã numai el dintre toate creaturile are o voce inepuizabilã ci pentru cã are un suflet, un spirit capabil de compasiune, sacrificiu si suferintã." William Faulkner
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de ABBA Lun 25 Ian 2010, 5:32 pm

BANII
Pot cumpara o casa

dar nu un camin;

pot cumpara un pat

dar nu somnul;

pot cumpara un ceas

dar nu timpul;

pot cumpara o carte

dar nu cunoasterea;

pot cumpara o pozitie

dar nu respectul;

pot plati medicul

dar nu sanatatea;

pot cumpara sufletul

dar nu viata;

pot cumpara sex

dar nu dragostea.

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Kujetatziuni de adanca intelepciune....Despre beutura

Mesaj Scris de aurora Dum 31 Ian 2010, 8:14 pm

Kujetatziuni de adanca intelepciune....

Despre beutura

" Poate ca bautura nu este raspunsul, dar cu siguranta te ajuta sa uiti intrebarea."
HENRY MON

" Un om inteligent se imbata ori de cate ori este obligat sa-si petreaca timpul alaturi de prosti. "
ERNEST HEMINGWAY

" Intotdeauna sa faci cand esti treaz ceea ce ai spus ca vei face cand erai beat.
In felul asta vei invata sa-ti tii gura ! "
ERNEST HEMINGWAY

" Intr-adevar, alcoolul este posibil sa fie cel mai mare dusman al omului.
Dar Biblia ne invata ca trebuie sa ne iubim dusmanii... "
FRANK SINATRA

" Nu-mi trebuie decat o bere ca sa ma imbete.
Problema este ca nu-mi amintesc daca este a treisprezecea sau a paisprezecea... "
GEORGE BURNS

" Berea nu te ingrasa, ci iti da un sprijin. De mese, de pereti, de vitrine... "
GERARD WAY

" Daca bei, mori, daca nu bei tot mori. Atunci bea ca sa sti de ce ai murit! "
EMINESCU

" Oamenii sunt ca vinurile. Cu timpul, fie devin din ce in ce mai buni, fie se transforma in otet.
"PAPA IOAN AL XXIII-LEA

" Nu beau niciodata apa, mi-e sa nu ma obisnuiesc prea tare cu ea.. "
W.C. FIELDS

" Imi plac whisky-ul imbatranit si femeile tinere. "
ERROL FLYNN

" Un dezavantaj al vinului este ca face omul sa incurce cuvintele cu gandurile "
SAMUEL JOHNSON

" Nu beau niciodata apa; chestia aia rugineste tevile.. "
W.C. FIELDS

" O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume. "
LOUIS PASTEUR

" Nu esti beat atata timp cat poti sta intins pe podea fara sa te tii de nimic. "
DEAN MARTIN

" O femeie m-a determinat sa ma apuc de baut, iar eu nici macar nu am avut bunul simt sa ii multumesc. "
W.C. FIELDS

" Cand bem, ne imbatam.
Cand ne imbatam, adormim.
Cand adormim, nu pacatuim.
Cand nu pacatuim, ajungem in rai..
Asa ca hai toti sa ne-mbatam si sa mergem in rai! "
BRIAN O'ROURKE

" Nu este adevarat ca bautura schimba caracterul omului.
Il dezvaluie mult mai clar. "
JOHN OSBORNE

" Bautura n'a rezolvat nicio problema pana acum.
Daca stai sa te gandesti, nici laptele.. "

E bine sa lasi bautura. Dar sa nu uiti UNDE.

" Este bine sa ne amintim ca exista cinci motive pentru a bea:
venirea unui prieten, setea cuiva, frica de sete pe viitor,
gustul excelent al vinului, sau... oricare alt motiv... "
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de aurora Vin 05 Feb 2010, 4:38 pm

Cei care nu se plâng niciodată, nu sunt niciodată compătimiţi.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de aurora Vin 05 Feb 2010, 4:48 pm

Rănile sufletului se deosebesc de celelalte prin faptul că se acoperă, dar nu se închid ( Alexandre Dumas )
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de aurora Vin 05 Feb 2010, 5:16 pm

Copiii au mai multă nevoie de exemple, decât de critici. ( Joseph Joubert , eseist francez )
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de iulia Mar 09 Feb 2010, 2:05 pm

Despre Copii
de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

„Copiii voştri nu sunt copiii voştri.
Ei sunt fiii şi fiicele dorului Vieţii de ea însăşi îndrăgostită.
Ei vin prin voi, dar nu din voi,
Şi, deşi sunt cu voi, ei nu sunt ai voştri.

Puteţi să le daţi dragostea, nu însă şi gândurile voastre,
Fiindcă ei au gândurile lor.
Le puteţi găzdui trupul, dar nu şi sufletul,
Fiindcă sufletele lor locuiesc în casa zilei de mâine, pe care voi nu o puteţi vizita nici chiar în vis.
Puteţi năzui să fiţi ca ei, dar nu căutaţi să îi faceţi asemenea vouă,
Pentru că viaţa nu merge înapoi, nici zăboveşte în ziua de ieri.

Voi sunteţi arcul din care copiii voştri, ca nişte săgeţi vii, sunt azvârliţi.
Pe drumul nesfârşirii Arcaşul vede ţinta şi cu puterea Lui vă încordează, astfel ca săgeţile-I să poată zbura iute şi departe.

Şi puterea voastră, prin mâna Arcaşului, să vă aducă bucurie,
Căci, precum El iubeşte săgeata călătoare, tot la fel iubeşte şi arcul cel statornic.”
iulia
iulia

Mesaje : 1087
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 53

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de iulia Mier 10 Feb 2010, 11:42 am

Quelques jeux de mots ou les caprices de la langue française:
- Pourquoi parle-t-on des quatre coins de la terre, alors que la terre est ronde ?
- Quand un homme se meurt, on dit qu’il s’éteint; Alors, quand il est mort, on l’appelle «feu»…?!
- Pourquoi appelle-t-on «coup de grâce» le coup qui tue ?
- On remercie un employé quand on n’est pas content de ses services.
- Pourquoi dit-on d’un pauvre malheureux ruiné qui n’a plus où se coucher, qu’il est dans de beaux draps ?
- Comment distinguer le locataire du propriétaire lorsque ces deux personnes vous disent à la fois:« Je viens de louer un appartement » ?
- Comment peut-on faire pour dormir sur ses deux oreilles ?
- Pourquoi un bruit transpire-t-il avant d’avoir couru?
- Pourquoi lave-t-on une injure et essuie-t-on un affront ?
- On passe souvent des nuits blanches quand on a des idées noires.
- Pourquoi, lorsque l’on veut de l’argent devant soi, faut-il en mettre de côté ?
- Pourquoi, lorsque vous dites à quelqu’un: « Je ne partage pas votre avis » peut-il répondre: « Les avis sont partagés »?
- Pourquoi avons-nous parfois l’estomac dans les talons ou le compas dans l’œil ?
- Ainsi, ce sont les meilleurs crus qui donnent les plus fortes cuites.
- Pourquoi dit-on: Embarras de voitures quand il y a trop de voitures et Embarras d’argent quand il n’y en a pas assez ?
iulia
iulia

Mesaje : 1087
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 53

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de ABBA Mier 10 Feb 2010, 12:32 pm

Sunt multe care se potrivesc si in limba romana pentru ca au fost calchiate...si se bazeaza tot pe conotatii.
Insa una dintre ele mi-a amintit o istorioara draguta , despre 3 fluturasi care vad lumina zilei intr-o padure si sunt atrasi de culorile naturii, foarte curiosi, ca toti copiii, ca noi toti in fata necunoscutului. Unul dintre ei zboara in recunoastere si gaseste un foc de tabara, apoi se intoarce si le povesteste fratilor lui despre descoperirea facuta: E stralucitor si da caldura! Fratii il trimit sa vada mai de-aproape, sa-l cunoasca mai bine. Fluturasul zboara pana in apropierea focului si simte ca i se aprind aripile. Se intoarce cu greu la fratii lui si le spune: E fierbinte si poate sa iti arda aripile! Fratii lui sunt din ce in ce mai curiosi si il trimit sa vada si mai aproape. Fluturasul indraznet zboara inapoi, se arunca direct in centrul focului si dispare . Fratii lui nu au mai aflat niciodata ce s-a intamplat cu el si nici ce este focul, dar fluturasul l-a cunoscut.
Istorioara asta poate avea foarte multe interpretari , din perspective diferite (religioasa, filosofica, artistica, morala).
La prima vedere, ar parea ca e vorba de "picatura de apa care isi doreste sa se intoarca in mare", explicatia faptului ca suntem atrasi de caldura, de lumina , de tot ce straluceste, ca si cum am fi smulsi din focul divin si am tanji sa ne intoarcem la el. Dar poate fi si mai mult de atat. Cele 3 incercari (vezi si in basme) sunt posibile trepte de initiere in drumul catre Dumnezeu: prima incercare (caldura) este dragostea, cea accesibila celor mai multi dintre noi si pe care toate fiintele umane si-o doresc si care este cea mai simpla forma de apropiere de Dumnezeu; a doua incercare este "arderea", cea care presupune sa sacrifici deja o parte din fiinta ta, ceea ce este mai greu de implinit, este "calea" pe care o apuca doar "copiii ascultatori" ai lui Dumnezeu. In fine, a treia incercare este contopirea cu fiinta divina prin moarte, dar primind rasplata vietii vesnice.
Din punct de vedere filosofic, este cam acelasi lucru, doar ca inlocuim divinitatea cu Absolutul si putem avea o teorie gnoseologica. In arta, e drumul creatiei...pana la sacrificiul de sine. Oricum ai privi-o, povestioara asta spune multe despre esenta vietii: cunoasterea. E de ajuns sa cunosti profund un singur lucru , in esenta lui, si atunci se cheama ca ai cunoscut esenta tuturor lucrurilor, respectiv esenta vietii insesi.

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de aurora Mar 16 Feb 2010, 2:27 pm

O fi cocoşul cel care cântă, dar găina face ouăle. ( Margaret Thatcher )
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de iulia Joi 18 Feb 2010, 8:56 am

Există 2 feluri în care viaţa poate fi trăită:
Prima este a gândi ca nimic nu este o minune.
A doua este a gândi ca totul este o minune.
De ceea ce sunt sigur este că Dumnezeu există.
Albert Einstein
iulia
iulia

Mesaje : 1087
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 53

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de aurora Lun 22 Feb 2010, 11:58 pm

Briciul prea ager se ştirbă.
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de Franz Schneider Sam 06 Mar 2010, 8:21 pm

INTREBARI si RASPUNSURI

I. Ce imbatraneste prima oara la un barbat ?
R. Nevasta

I. In cate grupe se impart femeile?
R. Femeile se impart in trei grupe:
- elastice (se intind cat tine patul);
- supraelastice (se intind si prin alte paturi);
- credincioase (se intind pana la Dumnezeu) .

I. De ce sunt mai multi purici decat oameni?
R. Pentru ca este greu sa fabrici niste prezervative asa de mici.

I. Ce este un copil complexat?
R. Un copil cu mama reala si tata imaginar.

I. Care este cel mai periculos loc din lume?
R. Patul. Acolo mor 80% dintre oameni.

I. Ce spune spermatozoidul care fuge dupa un ovul ?
R. Daca te prind, om te fac !

I. Care an dureaza numai o zi ?
R. Anul Nou !

I. E adevarat ca barbatii impotenti traiesc mult ?
R. Da, dar degeaba.

I. Prin ce se deosebeste ariciul de aricioaica ?
R. Ariciul are o teapa in plus .

I. Prin ce se deosebeste un om de o camila ?
R. Camila poate sa lucreze o saptamana fara sa bea, iar omul poate sa bea o saptamana fara sa lucreze ...

I. Care este diferenta dintre un taur si un bou ?
R. Taurul poate deveni tata, pe cand boul numai unchi .

I. Prin ce se deosebeste sexul frantzuzesc de cel romanesc ?
R. Francezii fac sex fara lenjeria de corp, iar romanii fara lenjeria de pat.

I. Ce este viata?
R. Cea mai raspandita boala transmisa pe cale sexuala...

I. De ce l-a creat Dumnezeu primul pe Adam?
R. Ca sa poata vorbi pana aparea si Eva.

I. De ce au femeile coapsele calde?
R. Pentru ca barbatii sa nu faca otita .

I. Care este, in zilele noastre, cea mai obisnuita formula de cerere in casatorie?
R. Dumnezeule, sa nu-mi spui ca ai ramas insarcinata ...

I. Ce facea Mesterul Manole cand o zidea pe sotia lui Ana?
R. Body-building.

I. Ce au in comun un trenulet electric si sanii unei femei?
R. Au fost create initial pentru copii, dar tot barbatii se joaca mai mult cu ele.

I. De ce isi iau blondele pe ele pantaloni foarte stramti?
R. Ca lumea sa le poata citi pe buze.

I. De ce prefera barbatii sa se insoare cu virgine?
R. Pentru ca nu suporta comparatiile.

I. Cum se cheama un barbat inteligent in America ?
R. Turist.

I. De ce a creat Dumnezeu barbatul?
R. Pentru ca vibratorul nu poate sa aduca bani acasa .

I. Care este asemanarea dintre un barbat si un storcator de fructe?
R. Ai nevoie de el, dar nu esti sigura pentru ce .

I. Care este definitia unei seri romantice pentru un barbat?
R. Sex.

I. Cum se numeste un barbat caruia ii lipseste 90% din creier?
R. Castrat.

I. Care este diferenta dintre o repriza de fotbal si un preludiu?
R. Prima dureaza sigur cel putin 45 de minute.

I. Care este diferenta dintre o amanta si o sotie?
R. 30 de kilograme.

I. Care este diferenta dintre un amant si un sot?
R. 30 - 45 de minute.

I. Care este asemanarea dintre o masina noua si un sot?
R. Ambele functioneaza bine doar in primul an.

I. Care este diferenta intre femeie si prosop?
R. La prosop cauti partile uscate, la femei pe cele ude.

I. La ce e mai usor sa renunti: la vin sau la femei?
R. Depinde de vechime.

I. Care e diferenta dintre o femeie si o baterie electrica ?
R. Bateria are si o parte pozitiva, anodul.

I. De ce au uraganele nume de femei?
R. Pentru ca vin umede si salbatice si pleaca cu casa si masina.

I. Stiti cum se numeste o secretara lasata insarcinata de catre seful ei ?
R. BOSSUMFLATA ..

I. Ce fac pestii cand sunt multi?
R. Bancuri .

I. Cum canta cucu` in America ?
R. With, with ...

I. De ce stau gainile pe gard?
R. Sa le vada cocosii copanele..

I. Ce zic ciobanii cand se descalta ?
R. A mai trecut un an!
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de aurora Mar 16 Mar 2010, 4:04 pm

Dacă-l înveţi pe copil să citească, el sau ea o să poată trece testul de analfabetizare.

Goerge W. Bush
aurora
aurora

Mesaje : 7463
Data de inscriere : 02/01/2010
Localizare : RO, Hunedoara

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de Franz Schneider Vin 19 Mar 2010, 9:25 pm

Sa nu legi niciodata prietenie cu omul pe care nu-l poti respecta.

Charles DARWIN
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de little light Dum 18 Apr 2010, 7:59 am


Mii de lumânări pot fi aprinse de la flacăra unei singure lumânări şi durata acesteia nu va fi scurtată. Fericirea niciodată nu scade dacă este împărţită.


Buddha
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de little light Dum 18 Apr 2010, 7:59 am


Pentru a nu deveni nefericit, cel mai sigur mijloc constă în a nu cere să devii foarte fericit, deci să-ţi aduci la un nivel foarte modest pretenţiile de plăcere, de posesiune, rang, onoruri. Căci tocmai căutarea şi urmarirea fericirii atrag marile catastrofe.


Schopenhauer
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de ABBA Dum 18 Apr 2010, 9:38 am

little light a scris:
Pentru a nu deveni nefericit, cel mai sigur mijloc constă în a nu cere să devii foarte fericit, deci să-ţi aduci la un nivel foarte modest pretenţiile de plăcere, de posesiune, rang, onoruri. Căci tocmai căutarea şi urmarirea fericirii atrag marile catastrofe.


Schopenhauer

Schopenhauer era budhist , care va sa zica! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ABBA

Mesaje : 3644
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de Franz Schneider Dum 18 Apr 2010, 9:39 am

De parca nu stiai.... lol!
Franz Schneider
Franz Schneider
Admin

Mesaje : 9125
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 62
Localizare : Pe coclauri !

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de little light Joi 22 Apr 2010, 8:37 am

Tragedia vieţii este ca imbătrânim prea devreme si devenim inţelepţi prea târziu.
Benjamin Franklin
Nu confunda dragostea cu delirul posesiei, care aduce cea mai crunta suferinta. Caci, in ciuda parerii comune, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul proprietatii, care este tocmai contrariul dragostei.
Antoine de Saint-Exupery
Nu iubim primavara, ci infatisarea unei anumite flori in care primavara s-a inchis, nu iubim dragostea, ci pe cel in care dragostea s-a intruchipat.
Antoine de Saint-Exupery
little light
little light

Mesaje : 6950
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Din intelepciunea omenirii... Empty Re: Din intelepciunea omenirii...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum