INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

INCREDIBIL DE ATRACTIV
Bun venit pe paginile forumului "INCREDIBIL DE ATRACTIV" !!!
INCREDIBIL DE ATRACTIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sporturi de iarna

2 participanți

In jos

Sporturi de iarna Empty Sporturi de iarna

Mesaj Scris de nicuvar Joi 07 Ian 2010, 9:54 pm

Acum este vremea sporturilor de iarna. Mai sunt 36 de zile pana la olimpiada. Cred ca a venit vremea sa le acordam putina atentie. Laughing
Incep cu traditionala competitie dintre ani la sarituri cu schiuri: Turneul celor 4 trambuline. S-a terminat editia cu numarul 58. O editie interesanta, dominata de austrieci. Au castigat toate etapele: Kofler la Obersdorf, Schlierenzauer la Garmisch Partenkirchen si Innsbruck si Morgenstern la Bischofshofen.
Turneul a fost castigat de Andi Kofler, care s-a comportat bine in toate etapele si a fost mereu printre primii.
Cu ce am ramas de la aceasta editie? Cu multe. In primul rand cu senzationala revenire a lui Janne Ahonen, saritorul finlandez care a castigat de 5 ori turneul, s-a retras din activitatea competitionala, dar a revenit in acest sezon cu intentia declarata de a castiga o medalie olimpica la Vancouver. Poate chiar cea de aur. In acest turneu a terminat pe locul 2 la doar 4 puncte de castigator. 4 puncte la sarituri inseamna 2 metri si un pic. Si au fost 4 trambuline unde se sarea in jur de 130-140 m la fiecare (vorbesc de cei cu pretentii la castig).
Am mai ramas cu un nou record al trambulinei de la Garmisch Partenkirchen stabilit de elvetianul Simon Ammann care, desi a sarit 143 m, nu a castigat etapa din cauza evolutiei mai slabe din prima mansa.
Am mai ramas cu lupta palpitanta din Cupa Mondiala, unde Ammann si Schlierenzauer isi schimbau aproape la fiecare etapa tricoul galben de lider. Pana la sfarsitul Cupei Mondiale mai sunt multe etape si Kofler vine tare din urma.
Ne asteapta o olimpiada frumoasa la Vancouver la sarituri. Sunt 5-6 saritori cu sanse reale la medaliile de aur. Sa nu il uitam nici pe polonezul Adam Malysz, care oricand poate produce o surpriza.
Nici in aceasta editie nu a fost egalat recordul germanului Sven Hannawald care la editia jubiliara (50) a castigat turneul triumfand la toate cele 4 trambuline. Poate la anul.


Ultima editare efectuata de catre nicuvar in Sam 09 Ian 2010, 1:56 pm, editata de 1 ori
nicuvar
nicuvar

Mesaje : 1183
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 68
Localizare : Timisoara

http://nicuvar.wordpress.com/

Sus In jos

Sporturi de iarna Empty Re: Sporturi de iarna

Mesaj Scris de Aqua Blue Joi 07 Ian 2010, 11:23 pm

Din pacate Malysz nu mai este cel de acum citiva ani. Ce mult mi-as fi dorit sa cistige si el un aur la olimpida, dar n-a fost sa fie. Tocmai in anul cind rupea tot si "zbura" incredibil i-a luat Amman titlul olimpic. Daca nu ma insel a ratat titlurile olimpice exact in sezoane in care a cistigat cupa mondiala, in Italia s-a comportat chiar deplorabil.
In ultimii ani mi-a dat impresia ca nu mai are motivatie, are totusi 32 de ani, si cred ca mai "zboara" doar din placere, fara sa mai "traga".

Pe parte de biathlon Eva noastra (Tofalvi) imi daduse ceva sperante sezonul trecut, cu locul 2 la individual la Hochfilzen (locul 1 la masa verde) si cu citeva clasari in primele 10. Chiar ma bucuram ca ar fi avut un final de cariera nemaipomenit si ar fi fost o minune pentru Romania si conditiile de aici (o singura pirtie la Predeal si aia... stim noi cum). Se pare insa ca nu a mai putut.
Aqua Blue
Aqua Blue

Mesaje : 324
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Sporturi de iarna Empty Re: Sporturi de iarna

Mesaj Scris de nicuvar Dum 31 Ian 2010, 1:49 pm

Cand mai sunt putine zile pana incepe olimpiada de la Vancouver avem vesti foarte bune de la juniori, la campionatele mondiale.
La biatlon Reka Ferencz a castigat medalia de aur la proba individuala de 12,5 km. Sportiva noastra nu a ratat niciun foc din cele 20 si a terminat cu un avans de peste 1 minut fata de sportiva clasata pe locul 2. Reka Ferencz este calificata la olimpiada.
La schi fond sportivul nostru Paul Constantin Pepene a devenit campion mondial la proba de 30 km, la o zi dupa ce Petrica Hogiu a devenit vicecampion la proba de 20 km. Vor participa si la Vancouver si speram sa lase o impresie frumoasa.

Personal cred ca aceste rezultate ar trebui mediatizate mai mult, avem cu ce sa ne mandrim. In schimb la noi se discuta ore intregi de cate ori s-a mai dopat Mutu, care-i noua gagica a lui Tanase si multe, multe alte prostii numai din fotbal. Pacat, mare pacat.

PS. Sunt curios daca ati aflat de aceste performante exceptionale ale juniorilor nostri din alta parte. Nici aici nu prea am avut succes. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
nicuvar
nicuvar

Mesaje : 1183
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 68
Localizare : Timisoara

http://nicuvar.wordpress.com/

Sus In jos

Sporturi de iarna Empty Re: Sporturi de iarna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum